wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]
Informacje specjalne [02.04.2005, godz. 21.37] Zmarł papież Jan Paweł II.

© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.pl



wolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2005 (1/2) - cz. 1


Informacje specjalne

[04.04.2005] Serwis Tańca uruchamia specjalną witrynę poświęconą związkom papieża Jana Pawła II ze światem sztuki. Część materiałów opublikowanych na temat papieża, które pokazaliśmy do tej pory zostało przeniesione. Tematyczny serwis znajduje się w trakcie budowy, ale będzie aktualizowany tak szybko jak nam się uda. Nowe publikacje będą od tej pory umieszczane na nowej stronie. Opublikujemy tu m.in. skrót reakcji mediów na całym świecie i tekst o związkach Karola Wojtyły z filmem i teatrem.

serwis
papież Jan Paweł II
Karol Wojtyła
(18.05.1920 - 2.04.2005)
- związki ze sztuką

Informacje specjalne

[04.04.2005] Stolica Apostolska podała oficjalnie, że pogrzeb Jana Pawła II odbędzie się w piątek ok godziny 10.00 w Watykanie.

Informacje specjalne

[04.04.2005] Na komunistycznej Kubie ogłoszono trzydniową żałobę i zapowiedziano transmisję z uroczystości pogrzebowych w Watykanie.

W Indiach (tu katolicy to ok. 2 procent ludności) ogłoszono trzydniową żałobę, rozpoczynającą się w niedzielę. Premier Manmohan Singh określił papieża "Ojcem wszystkich ludzi".

W muzułmańskim Egipcie - tu katolicy stanowią niewielki margines - prezydent Hosni Mubarak ogłosił na znak uznania dla "działań Jana Pawła II na rzecz Arabów i narodu palestyńskiego" wprowadzenie w kraju trzydniowej żałoby narodowej. Także trzydniową żałobę ogłoszono w Libanie.

Na Filipinach, jedynym azjatyckim kraju, gdzie katolicy stanowią większość, żałoba narodowa ma obowiązywać od poniedziałku do czasu pogrzebu papieża. W Brazylii oficjalna żałoba trwać będzie siedem dni; w Paragwaju i Gabonie - pięć dni, cztery dni w Kostaryce, trzy we Włoszech, Portugalii, na Malcie i Haiti, w Chile, Boliwii, Na Wyspach Zielonego Przylądka, Seszelach, Malawi i Timorze Wschodnim. W Hiszpanii i Peru formalnie żałobę ogłoszono na jeden dzień (poniedziałek). W muzułmańskiej Albanii poniedziałek jest dniem narodowej żałoby. W Kosowie żałoba trwa dwa dni - w niedzielę i poniedziałek.

Informacje specjalne

[03.04.2005] Jak podaje agencja IAR kardynał Angelo Sodano, który przewodniczył mszy na Placu Świętego Piotra, nazwał papieża Janem Pawłem Wielkim.

Informacje specjalne

[03.04.2005] CNN podało, że flaga w Białym Domu i we wszystkich urzędach USA została opuszczona do połowy na znak żałoby po śmierci Jana Pawła II. Prawdopodobnie prezydent George W. Bush będzie uczestniczyć w pogrzebie papieża. Będzie to pierwszy przypadek w historii, kiedy prezydent USA towarzyszy w ostatniej ziemskiej drodze głowie Państwa Watykańskiego.

Informacje specjalne

[03.04.2005] Jan Paweł II zostanie pochowany w Watykanie, w krypcie pod bazyliką Świętego Piotra, gdzie rozpoczęto już prace przygotowawcze - poinformowała włoska telewizja publiczna RAI. Ta informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Watykan.

Informacje specjalne

[03.04.2005] Karol Wojtyła w swoich latach młodości pragnął zostać aktorem. Jego debiut sceniczny odnotowuje się podczas jego nauki w wadowickim gimnazjum, później w czasie II wojny światowej należał do konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego, który dawał swoje przedstawienia w prywatnych mieszkaniach. W filmie "Papież nadziei" w reżyserii Tadeusza Szymy opowiedziane jest jedno znamienne przedstawienie, w którym Wojtyła deklamuje, a jego głos jest zagłuszany przez płynące z głośników wiadomości o hitlerowskich zwycięstwach. To zdarzenie wspominane jest jako symbol całej filozofii papieża, triumfu słowa nad siłowymi rozwiązaniami, nad rozlewem krwi, nietolerancja i łamania praw człowieka.
Miotany dylematami, czy wybrać posługę Bogu, czy zostać aktorem Wojtyła kształtował swoją wielką duchową osobowość.

Zawsze był bardzo dojrzały, w wieku 9 lat stracił matkę, później zmarł jego ukochany starszy brat. Wychowany był w katolickim domu. Po śmierci matki jego pierwszym duchowym nauczycielem był jego ojciec Karol Wojtyła senior. Młody Karol otoczony był jego modlitwą. Ojciec Wojtyły zmarł w czasie wojny. 21-letni Karol został sam na świecie. Doświadczenia życiowe, cierpienie, strach, praca fizyczna, utrata wszystkich bliskich, których kochał spowodowały otwarcie serca Wojtyły na cierpienie świata. Ugruntowały jego głęboką wiarę i ostatecznie skierowały go do wybrania drogi kapłańskiej. Ks. Wojtyła, kardynał, później papież Jan Paweł II nigdy nie zapomniał o teatrze i kulturze. Był ciekawy świata i sztuki.

Za debiut sceniczny Wojtyły uznaje się niemą rolę w przedstawieniu plenerowym "Sobótka" Kochanowskiego, które wystawione zostało w Zielone Świątki roku 1933 w Wadowicach i w Gorzeniu Górnym z okazji 25-lecia pracy pisarskiej Emila Zegadłowicza.

Wojtyła należał do szkolnego Koła Dramatycznego, prowadzonego przez profesora Bronisława Babińskiego. Pierwszym spektaklem w którym został udokumentowany udział 15-letniego Wojtyły są "Ułani Księcia Józefa" L. Mazura (4.05.1935 r.). Niemniej prawdopodobnie Wojtyła zagrał wcześniej w "Damach i huzarach" (17.03.1934 r.). Interesował się recytatorstwem, za "Promethidionem" Norwida zdobył drugie miejsce w międzyszkolnym konkursie recytatorskim, którym opiekowała się Kazimiera Rychterówna. Recytację uprawiał także później w Teatrze Rapsodycznym.

W 1935 roku zagrał Hajmona w "Antygonie" Sofoklesa, dużym sukcesem były szkolne "Śluby panieńskie" z 1936 roku, w których Karol grał rolę Gustawa, po tym spektaklu młody aktor otrzymał propozycję roli wiarusa Zawilca w "Sułkowskim" Żeromskiego (propozycja spłynęła od Mieczysława Kotlarczyka, dyrektora Teatru Powszechnego w Wadowicach). W 1937 Wojtyła zagrał Kirkora w "Balladynie" Słowackiego. W 1937 występował w "Kordianie" w reżyserii profesora Tadeusza Hanusiaka, a rok później w "Zygmuncie Auguście" Wyspiańskiego.

"Wojtyła - inscenizator i reżyser (tym razem wespół z profesorem Kazimierzem Forysiem, zamknął sceny dramatyczne Wyspiańskiego w czterech obrazach - u Wyspiańskiego jest ich 12). Zrezygnował m.in. z postaci Reja, Bony, Hozjusza i Radziwiłła Czarnego. Sprowadził "Zygmunta Augusta" do wymiarów czytelnego historycznego dramatu biograficznego z Augustusem - Wojtyłą i Barbarą - Żakówną w rolach głównych. Dodatkowo wprowadził postać Prologusa. Chyba dopiero Aniela Łempicka dostrzegła, oczywiście nie mając pojęcia o tym wadowickim epizodzie, że "Zygmunt August" świadczy o autorskiej rewizji dramatu jako syntezy sztuki. Tutaj Wyspiański chciał podać w teatrze poezję "w jej pierwotnym, czystym kształcie, jako sztukę słowa, do recytacji. W "Zygmuncie Auguście" rysuje się jakiś Wyspiańskiego teatr rapsodyczny" - pisał w swej pracy "Wojtyła i teatr" Jan Ciechowicz.

Informacje specjalne

[03.04.2005] Teatr Śląski w Katowicach zaprasza na pełen skupienia wieczór poświęcony Papieżowi. Aktorzy Teatru Śląskiego prezentują teksty Karola Wojtyły oraz o Karolu Wojtyle. Niedziela, 3 kwietnia, godzina 19.00. Wstęp wolny.

Informacje specjalne

[03.04.2005] Z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie dwaj strażacy po raz pierwszy w historii Polski zamiast hejnału mariackiego odegrali w południe dla papieża Jana Pawła II pieśń żałobną "Łzy Matki". Głos Dzwonu Zygmunta ponownie zabrzmiał w Krakowie w niedzielne przedpołudnie. Dzwon będzie też dzwonił codziennie, przez cały czas żałoby. W Warszawie w południe zawyły syreny alarmowe, we wszystkich kościołach biły dzwony.

Informacje specjalne

[03.04.2005] Na Placu świętego Piotra arcybiskup Leonardo Sandri odczytał pożegnalny tekst Jana Pawła II przygotowany przez niego tuż przed swą śmiercią. Papież napisał: "To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez Siły Zła".

Informacje specjalne

[02.04.2005, godz. 23.44] Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski ogłosił żałobę narodową trwającą do dnia pogrzebu Jana Pawła II. "Odszedł dobry ojciec nas wszystkich wierzących i niewierzących... człowiek, który poruszył niebo i ziemię... i przez całe życie miał jeden, jedyny cel, żeby na świecie w każdym z nas zwyciężało dobro, mądrość i sprawiedliwość" - powiedział.
Odwołane zostają wszystkie imprezy kulturalne w Polsce. Zarządzone zostało opuszczenie flag do połowy masztów.

Informacje specjalne

[02.04.2005, godz. 21.37] Zmarł papież Jan Paweł II.

Odszedł wielki człowiek, który potrafił wpływać nie tylko umysły ale i na ludzkie serca. Zmienił oblicze Ziemi. Tej Ziemi. Chorobą i cierpieniem napisał swoją ostatnią Encyklikę, tę najważniejszą - o istocie umierania, pogodzie ducha i spokoju.
Zanim odszedł na zawsze spełniło się marzenie jego życia - świat połączył się w modlitwie - za jego zdrowie i życie modlili się żarliwie katolicy, muzułmanie, żydzi, prawosławni...
Cały świat się zmienił. I już nigdy nie będzie taki sam.
Żegnaj Ojcze Świata

Informacje specjalne

[02.04.2005, godz. 17.00] W związku z ciężką chorobą papieża Jana Pawła II w wielu miastach odwoływane są wydarzenia teatralne. Terminy publikowanych w Serwisie Tańca mogą ulec zmianie, a niektóre wydarzenia się nie odbędą.

Ponieważ nie mamy informacji o szczegółowych zmianach zdecydowaliśmy się na publikację wszystkich docierających do nas wiadomości. Każdorazowo prosimy jednak o kontakt z ich organizatorami.

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński polecił w sobotę odwołanie przedstawień i imprez rozrywkowych w teatrach i instytucjach kulturalnych podległych miastu.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaapelował do organizatorów imprez kulturalnych i sportowych, które mają się odbyć w mieście, o rozpoczynanie ich modlitwą w intencji Jana Pawła II.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców miasta i do gości o zachowanie szczególnej powagi, zaś do organizatorów wydarzeń artystycznych, sportowych, kulturalnych i rozrywkowych o ich odwołanie.





Warsztaty Terapii przez Ruch

[02.04.2005] Śląski Teatr Tańca zaprasza na Warsztaty Terapii przez Ruch I i II stopnia, które odbędą się w dniach 8 - 10 kwietnia w Bytomiu. Zaplanowano: Warsztaty I stopnia - dla początkujących terapeutów, Warsztaty II stopnia - dla uczestników poprzednich warsztatów organizowanych przez Śląski Teatr Tańca. Celem warsztatów jest zaprezentowanie różnorodnych form terapeutycznych wykorzystywanych podczas pracy z osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo. Warsztaty skierowane są do terapeutów, fizjoterapeutów, nauczycieli, pracowników ośrodków dla osób niepełnosprawnych, studentów oraz wszystkich którzy na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi. Każde z zajęć składa się z części praktycznej i teoretycznej. Uczestnicy mogą zapoznać się z różnymi ćwiczeniami wchodzącymi w skład danej formy terapeutycznej. Uczą się jak dostosowywać ćwiczenia do możliwości grupy, która w nich uczestniczy, jak integrować grupę i nakłaniać jej członków do ćwiczeń. Zapoznają się również z wiedzą teoretyczną na temat poszczególnych ćwiczeń i form terapeutycznych. Koszt: 200 zł. Kontakt: tel. (0-32) 281 82 53.

Informacje dodatkowe:

Drama - prowadzenie Joanna Macioł-Janus
Joanna Macioł-Janus - instruktor teatralny. Ukończyła Kulturoznawstwo (specjalizacja: teatrologia) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, studia podyplomowe "Pedagogika dziecka z wychowaniem estetycznym"- Uniwersytet Śląski, studia podyplomowe "Zarządzanie kulturą"- Uniwersytet Jagielloński. Uczestniczyła w warsztatach w kursach dramy I i II stopnia prowadzonych przez dr Sandrę Hesten z Wielkiej Brytanii w Warszawie.

"Drama to uczenie, wychowywanie poprzez pracę w roli w sytuacji fikcyjnej. Drama jest edukacją poprzez działanie, w które zaangażowane są emocje i wyobraźnia. Podstawową strategią jest improwizacja i właśnie dzięki improwizacji prowadzący oraz uczestnicy "w rolach" tworzą wymyślone sytuacje wyjściowe zawierające problem, konflikt i starają się go rozwiązać. Stosowanie różnych technik dramowych prowadzi do zaangażowania emocji, intuicji, intelektu i ciała, stąd wiedza zdobywana przez uczestnika przez własną aktywność poznawczą i twórczą ma charakter interdyscyplinarny". Joanna Macioł-Janus

Tańce integrujące grupę - prowadzenie Ewelina Dąbrowska
Ewelina Dąbrowska - tancerz-pedagog Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Prowadzi zajęcia z zakresu "Terapii przez ruch" w placówkach pomocy społecznej, w szpitalach na oddziałach psychiatrycznych i zajęcia taneczne z młodzieżą. Jest terapeutą zajęciowym i fizjoterapeutą.

Terapia poprzez ruch - prowadzenie Barbara Grzelak-Szweda
Beata Grzelak-Szweda - tancerz - pedagog Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła kursy "Terapii przez ruch". Prowadzi zajęcia z zakresu "Terapii przez ruch" w placówkach pomocy społecznej, Domach Pomocy Społecznej, Warsztatach Terapii Zajęciowej.

"Terapia przez ruch - jest zaliczana do elementów art-terapii. Tutaj podstawowe elementy tańca: ruch i rytm stają się drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także komunikację interpersonalną z innymi ludźmi. "Terapia przez ruch" jest swojego rodzaju psychologicznym użyciem ruchu, gdzie ciało i dusza stanowią jedność to proces powodujący fizyczną i psychiczną integrację osoby. "Terapia przez ruch" nie zastępuje właściwej terapii, pełni funkcje wspomagające tzn. wyzwala u uczestników aktywność ruchową, poprawia ogólną kondycje fizyczną i psychiczną, pozwala na odreagowanie napięć i negatywnych emocji, a także wpływa na rozwój kreatywności. Włączając do zajęć elementy tańca współczesnego dajemy uczestnikom możliwość tworzenia ich własnych kompozycji tanecznych, krótkich improwizacji, które mają swoje zastosowanie w przygotowywanych spektaklach. Bardzo istotną rolę w prowadzeniu tej formy terapii jest podejście osoby prowadzącej tego typu zajęcia do grupy osób z którą pracuje, istotna jest tutaj empatia, budowanie wzajemnego zaufania i dbanie o bezpieczeństwo uczestników. Bardzo duża rolę odgrywa podczas tych zajęć muzyka, która jest ich nieodzownym elementem. Pamiętać jednak należy aby była ona stosowana w zależności od stanu psychicznego uczestników, ich kondycji i nastroju". Beata Grzelak-Szweda

Rytmikoterapia - prowadzenie Anetta Pasternak
Anetta Pasternak - absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego i Rytmiki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Kompozycji Teorii i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie wykłada rytmikę, kompozycję ruchową utworów muzycznych oraz metodykę prowadzenia rytmiki. Prowadziła zajęcia warsztatowe w ramach 33 Międzynarodowego Kongresu Rytmiki w Genewie. Wielokrotnie uczestniczyła w szkoleniach i kursach z zakresu rytmiki, choreoterapii a także różnego rodzaju technik tanecznych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

"Rytm muzyczny jest jednym z podstawowych elementów muzyki, który zarówno organizuje w czasie ruch dźwięków utworu muzycznego, ale także może wpływać na porządkowanie ruchu ciała ludzkiego, a o za tym idzie wpływać na harmonie wewnętrzną i koordynację ruchów. Muzyka w odpowiedniej strukturze metrorytmicznej może powodować pobudzenie ruchu, uporządkowanie jego struktury wewnętrznej, a poprzez to lepszą kontrolę nad ciałem i psychiką". Anetta Pasternak

wykorzystanie pedagogiki zabawy w pracy z młodzieżą - prowadzenie Zofia Botor
Zofia Botor - animator Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA koło Tychy, oligofrenopedagog

"Pedagogika zabawy"jestmetodą kształtującą osobowość wychowanków zarówno w nauczaniu przedmiotów szkolnych jak i zajęciach pozalekcyjnych poprzez zabawę. Stosujemy ją dlatego gdyż: zaspakaja potrzeby psychiczne, wyzwala wiarę w własne siły, daje możliwość wyrażania uczuć, emocji, komunikowania się, wyzwala możliwości twórcze, pomaga w wyzbywaniu się kompleksów, nieśmiałości i lęków, przyzwyczaja do wytrwałości, zapewnia odprężenie i dobre samopoczucie". Zofia Botor

Plany Ardente Sole

[02.04.2005] Balet Dworski Ardente Sole zaprasza na swoje kwietniowe wydarzenia. Kontakt: tel. (0-12) 427 07 30.

10 kwietnia, Kraków - "Suita tańców w średniowieczu". Z okazji święta Św. Jacka. Kapitularz oo. Dominikanów w Krakowie. (godz. 13.00 - 15.00)

17 kwietnia, Lublin - "Muzyka i taniec na Dworach Polskich". Koncert - spektakl z Prof. Urszulą Bartkiewicz. Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku w Lublinie.

23-24 kwietnia, Mińsk - Spektakl "Maskarada Królowej Bony", "Legenda o Królowej Jadwidze" oraz warsztaty tańca renesansowego. Festiwal Muzyki Dawnej w Mińsku.

30 kwietnia, Warszawa - "Dwór Staropolski". Z cyklu Muzyka na Dworach Europy" Balet Dworski Ardente Sole oraz Kapela Dworska Consortium Sedinum Kościół Ewangelicko Reformowany (Al. Solidarności. Godz. 18.30)

Dni Tanga Argentyńskiego

[02.04.2005] W dniach 30 kwietnia - 2 maja w Krakowie odbędą się Dni Tanga Argentyńskiego. W programie: warsztaty tanga, technika dla kobiet, wystawa fotografii i milongi z udziałem gości specjalnych, pochodzących z Argentyny - Carlosa i Rosy Forte-Berg. Kontakt: tel. 0 880 746 864.

Program:

30 kwietnia
godz. 11.00 - 17.00 warsztaty tanga z Carlosem i Rosą Forte-Berg
od godz. 22.00 milonga
pokaz tanga - zatańczą Carlos i Rosa Forte-Berg
muzyka na żywo - do tańca zagra AlTango!
wystawa fotografii Przemka Piwowara i Sylwii Kościk-Piwowar - "Tango"
miejsce: klub Extreme, ul. Oleandry 1, wstęp 10 zł

1 maja
godz. 13.00 - 16.00 kontynuacja warsztatów tanga, technika dla kobiet
od godz. 21.00 milonga pod gołym niebem
kontynuacja milongi w Dolce Vita, ul. Grodzka 43
w razie deszczu od godz. 21.00 w Dolce Vita, wstęp wolny

2 maja
godz. 16.30 - 19.30 kontynuacja warsztatów tanga
od godz. 21.00 milonga
miejsce: Klub Plastyków "Wyspianski", ul. Westerplatte 15, wstęp 5 zł

Informacja o prowadzących:

Carlos i Rosa Forte-Berg - Argentyńczyk i Austriaczka mieszkający w Paryżu. Doświadczeni nauczyciele, znakomici tancerze tanga. Technika ich nauki skupia się na stałym kontakcie partnerów, mających improwizować korzystając z bogactwa muzyki i magii tworzącej się w tańcu. Specjalizują się w tangu wyjątkowo emocjonalnym, tańczonym tylko we dwoje, nie na pokaz; w Paryżu znani są jako nieliczni, których styl warto naśladować, ponieważ pozostają wciąż autentyczni, dodający europejskiemu miastu charakteru Buenos Aires poprzez całkowite zatracenie się w tangu...

Informacja o wystawie fotografii:

Na wystawę składają się fotografie z występu łotewskiej grupy tanecznej w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie oraz fotografie z cyklu 'Tango na ulicach Warszawy'. Zdjęcia ukazują klimat tanga wkomponowany w codzienność miejskich zakamarków. Wystawa tych prac odbyła się już na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku w warszawskiej galerii fotografii Luksfera.

Informacja o muzykach:

Al Tango! to pierwszy polski zespół grający tango argentyńskie do tańca. W skład zespołu wchodzą muzycy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Repertuar zespołu obejmuje utwory ze złotego okresu tanga 1920 -1950.

Warsztat Tańców Azteckich

[02.04.2005] W dniach 22, 23 i 24 kwietnia (pt. godz. 18.00-21.00, sb., ndz. godz 10.30-16.00) w Warszawie odbędzie się Warsztat Tańców Azteckich - Tezcatlipoca, prowadzi Patrizia E. Torres Villanueva oraz dwóch tancerzy z Meksyku. Cena 280 zł. Kontakt: tel. (0-22) 649 01 28.

Według Azteków taniec i muzyka są najbardziej odpowiednimi środkami do badania głębi duszy. W tańcu harmonizuje się to, co wewnętrzne i zewnętrzne, co materialne i duchowe. Tańce azteckie mają wielką moc, więc nie sposób tańczyć je bez pełnego zaangażowania ciała i duszy. Są one świetnym sposobem wewnętrznego uporządkowania. Wykonuje się je przy akompaniamencie bębna oraz grzechotek przyczepionych do kostek, tzw. ayoyotes, oraz do przegubów rąk - ayakaxtle. Prowadzący pokazują najpierw w zwolnionym tempie kroki, a potem coraz szybciej wybijają rytm na bębnie. Robią to tak długo, aż wszyscy opanują kroki oraz rytm. W tych tańcach ważne jest dokładne wykonywanie ruchów przez każdego uczestnika z osobna, tak by tańcząc razem, tworzyli harmonijny krąg. Wyrabia to ten rodzaj wewnętrznego skupienia, który pozwala zauważać własne ruchy i jednocześnie współdziałać z innymi. Zajęcia nie wymagają żadnego przygotowania tanecznego.

Patrizia E. Torres Villanueva - psycholog, lingwistka, ekolog oraz socjolog. Pracuje naukowo na Uniwersytecie Meksykańskim.Najbardziej interesują ją układy taneczne oraz medycyna społeczności Azji, Australii i Oceanii, Afryki, Ameryki. Jest cenionym wykładowcą zapraszanym na uniwersytety wielu krajów świata. Przede wszystkim jest jednak specjalistą-praktykiem w zakresie kultury prekolumbijskiej. W W instytucie Prehispanic Mesoamerica Ancient Culture of the People of Anähuac w Guadalajarze uczy medycyny, tańców i podstaw światopoglądu Azteków.

15 lat Teatru Tańca DF

[02.04.2005] Na 15 kwietnia o godz.18.00 w sali estradowej Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie (Al. Jana Pawła II 232) zaplanowano Koncert Jubileuszowy Teatru Tańca DF. Bilety w cenie 20 zł. Kontakt: tel. (0-22) 644 02 66 wew. 312.

Teatr Tańca DF działa w Krakowie od 1990 r. pod kierownictwem Marioli Kleczkowskiej i Katarzyny Skawińskiej. Zespół kształci młodych ludzi w zakresie techniki tańca współczesnego, demi-klasyki, wprowadza elementy improwizacji i jogi. Wszystko to ma umożliwić opanowanie warsztatu tanecznego i pozwolić na swobodną wypowiedź ruchową. W dorobku zespołu znajdują się choreografie o charakterze typowo narracyjnym jak również takie, które eksponują czysty intensywny język ruchu jako dominujące tworzywo. Większość kompozycji jest autorstwa Katarzyny Skawińskiej. Rok 2005 będzie rokiem jubileuszu 15-lecia istnienia zespołu.

Lato w Lądku Zdroju

[02.04.2005] Festiwal VII Lądeckie Lato Baletowe i Międzynarodowe Lato z Tańcem odbędzie się w dniach 9 - 17 lipca. W dniach 9, 10.07 - przyjazdy, 10.07 - warsztaty otwarte, 11 - 15.07 - regularne warsztaty, 16.07 - pokazy grup warsztatowych, 17.07 - wyjazdy. Kontakt: (0-22) 652 35 16.

Uczestnicy warsztatów będą mieli do wyboru ponad trzydzieści technik tanecznych, wśród najważniejszych prowadzących znaleźli się m.in.:
Alassane Wat z Francji (funky, latino-jazz)
Michelle Wurtz z USA (amerykański jazz, amerykański modern)
John Corsa z USA (amerykański modern akrobatyczny)
Vianna Asencio Garcia z Dominikany
Anna Mendak z zespołu Danza del Fuego (flamenco)
Iza i Jose Torres z Kuby
Jasmin Mazloum z Syrii (taniec brzucha)
Magda Niernsee - Bollywood dance (nauka tańca z filmu "Czasem słońce, czasem deszcz").

Teatr Muzyczny w Lublinie w żałobie

[02.04.2005] 28 marca 2005 r. w wieku 76 lat zmarł w Lublinie były dyrektor lubelskiego Teatru Muzycznego Andrzej Chmielarczyk, który kierował lubelskim teatrem nieprzerwanie przez 32 lata. W 1969 r. objął dyrekcję Operetki Lubelskiej, jego polityka repertuarowa doprowadziła w 1977 r. do zmiany nazwy teatru z Państwowej Operetki na Teatr Muzyczny w Lublinie.

Festiwal Sztuki Mandala

[02.04.2005] Towarzystwo Kultury Czynnej i Galeria Miejska we Wrocławiu zapraszają w dniach 22-25 kwietnia na Festiwal Sztuki Mandala. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, zakłada działania na pograniczu różnych dziedzin sztuki. Tytuł nawiązuje do symboliki mandali jako odbicia chwili obecnej. Impreza realizuje potrzebę poznania formuły działań performatywnych, które pozwalają kontaktować się z widzem tu i teraz, w konkretnej przestrzeni, w realnym czasie. Wprowadzenie nowoczesnych mediów, elementów tańca, muzyki, rozszerza przestrzeń artystycznych poszukiwań. Chcemy stworzyć forum dla różnorodnych kreacji z dopuszczeniem technik wykorzystujących: dźwięk, ruch, przestrzeń. Festiwal uzupełniony będzie o część warsztatową: warsztaty "Współczesne formy obrazowania" ( body art, performance) prowadzone przez Piotra Węgrzyńskiego, warsztaty z poezji haiku - Ojin Tsutomu Yoshida, warsztaty taneczne prowadzone przez Leszka Bzdyla. Ważnym punktem imprezy będzie występ teatru tańca Dada von Bzdulow, który po raz pierwszy pokaże się wrocławskiej publiczności. Założyciel teatru pochodzi z Wrocławia, właśnie tutaj zaczęła się jego kariera artystyczna, w Pantomimie Wrocławskiej Henryka Tomaszewskiego. Kontakt: (0-71) 359 35 51.

"Jesteśmy tu i teraz,
liczy się tylko ta chwila.
Tu i teraz zdarza się tylko
raz w życiu każdego z nas.
Nie możemy żyć przeszłością.
A jutro może nigdy nie nadejść"
Ojin Tsutomu Yoshida

Program festiwalu:

22 kwietnia
godz 16.30 - otwarcie festiwalu, performance Ojin Tsutomu Yoshida (Galeria Miejska ul. Kiełbaśnicza 28)
godz 18.00 - wernisaż Małgorzaty Kazimierczak ,,Przestrzeń szałasów mandalicznych" (Galeria Entropia ul. Rzeźnicza 4)

23 kwietnia
godz 15.00 - turniej poezji haiku - Ojin Tsutomu Yoshida
godz 16.00 - koncert Mirosława Rajkowskiego
godz 17.00 - performance Andrzeja Dudka - Durera
godz 18.00
- performance Piotra Węgrzyńskiego - SUKA OFF, Flesh FORMS 08
- pokaz filmów z archiwum SUKA OFF, ciało w teatrze: La Fura Del Baus,Semola ,video-art

25 kwietnia
godz 18.00 - spektakl ,,Ptak na huśtawce" reż. Jola Sakowska
godz 19.00 - spektakl teatru tańca Dada von Bzdulow ,,Magnolia"
godz 20.00 - działania teatralne - Ojin Tsutomu Yoshida


<<< następne wiadomości     poprzednie wiadomości >>>


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone