wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2005 (2/3)


"The Phantom of the Opera - Z życia Upiora"

[16.04.2005] 16 i 17 kwietnia w Domu na Smolnej (ul. Smolna 9) w Warszawie Musical Theatre Palladium Stage wystawi polską prapremierę dzieła Andrew Lloyda Webbera i scenarzysty Charles'a Harta "The Phantom of the Opera - Z życia Upiora". Pierwszą w Polsce małą licencję na realizację tego przedsięwzięcia uzyskał 19-letni twórca Musical Theatre Palladium Stage Jakub Wocial. Sugestywna muzyka Andrew Lloyd'a Webber'a zaaranżowana przez Anthony'ego Inglis'a z prawdziwie musicalowym rozmachem i bogate, emocjonujące brzmienie The London Symphony Orchestra. Wielkie musicalowe dzieło, wielka muzyka i wielkie emocje (na małej scenie). Bilety - 15 zł. Kontakt: (0-22) 827 03 16.

Jakub Wocial zadebiutował w musicalu "Piotruś Pan" goszczącym przez wiele lat na scenie Teatru Roma. Sam uczył się śpiewu, warsztat aktorski zdobywał w praktyce - jak się okazuje bardzo skutecznie bo został wybrany przez Romana Polańskiego do roli Herberta w "Tańcu Wampirów", którego realizacja rozpocznie się latem, tuż po egzaminach maturalnych Jakuba. Półtora roku temu wraz z Martą Czerską, studentką śpiewu Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie założył Musical Theatre Palladium Stage. Pomimo młodego wieku udało im się zdobyć licencję na polską prapremierę "The Phantom of the Opera - Z życia Upiora" i przekonać do swojego pomysłu producentkę Hannę Koczowską oraz choreografa Izabellę Borkowską. Premiery tego utworu odbyły się już w teatrach w Londynie, Stuttgarcie i Tokio. Tak ogromną popularność uzyskał dzięki niezwykłemu połączeniu najsłynniejszych musicali świata: "The Phantom of the Opera", "Jesus Christ Superstar" i "Cats".

Prapremiera:

16 kwietnia, godz. 19.00
17 kwietnia, godz. 17.00

Następne spektakle:

14 maja, godz.19.00
15 maja, godz.19.00

Dane techniczne: "The Phantom of the Opera - Z życia Upiora" Theatre The Palladium Stage, reżyseria: Jakub Wocial, choreografia: Izabella Borkowska, scenografia: Szymon Szymański, kostiumy: Hanna Koczowska, występują: Marta Czerska, Jakub Wocial, tańczą: Zuzanna Zielińska (Teatr Bez Kota), Roch Alończyk (Kabaret 41)

Ogłoszenie

[16.04.2005] Dnia 1 października 2005 r. Kielecki Teatr Tańca obchodzi X-lecie swojej działalności. Prosimy wszystkich byłych tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca o kontakt pod numerami tel. (0-41) 361 27 46, 0 607 269 216.

Kielecki Teatr Tańca założony został przez Elżbietę Szlufik-Pańtak, pedagoga i choreografa, odznaczoną Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność artystyczną, laureatkę Nagrody Ministra Kultury i Sztuki w ramach programu Talenty, oraz Nagrody Miasta Kielc za 1999 r. Aktualnie prowadzony przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Zadebiutował spektaklem pt. "Uczucia'', którego prapremiera odbyła się w grudniu 1995 r. na deskach Teatru Dramatycznego im. S. Jaracza w Olsztynie.

ZAR z Yoshimoto

[16.04.2005] 22 i 23 kwietnia o godz. 20.30 w Brzezince koło Oleśnicy (wyjazd autokaru z Wrocławia - godz. 19:30) odbędzie się spektakl "Ewangelie dzieciństwa - Łazarz" Teatru Zar z udziałem japońskiego tancerza butoh Daisuke Yoshimoto. Prowadzenie projektu: Jarosław Fret. Organizator Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Kontakt: (0-71) 34 45 320.

Specjalny pokaz spektaklu stanowi połączenie dwóch linii pracy - pierwszej nad "Ewangeliami dzieciństwa", i drugiej nad "Łazarzem", prowadzonej we współpracy z tancerzem Daisuke Yoshimoto. "Ewangelie dzieciństwa" to próba opowiedzenia "późnej historii ciała " - po miłości, po poniżeniu, po śmierci; jest niemożliwą opowieścią o zmartwychwstaniu. Impulsem do rozpoczęcia projektu było zainteresowanie pierwiastkami gnostyckimi tkwiącymi w początkach chrześcijaństwa. Wątkiem wiodącym spektaklu jest opowieść o wskrzeszeniu Łazarza przywołana ustami jego sióstr, Marty i Marii. Wśród tekstów pojawiają się mało znane ewangelie apokryficzne: Marii Magdaleny, Filipa, Tomasza.

Wykorzystane w spektaklu pieśni zebrane zostały przez zespół podczas wypraw do Gruzji, Bułgarii i Grecji (w latach 1999-2003). Szczególnie ważna stała się praca z muzyką Swanów, zamieszkujących najwyższą część Kaukazu, którzy przechowali w swojej tradycji pieśni pogrzebowe sięgające korzeniami początków naszej ery i stanowiące najstarszą formę wielogłosu w Gruzji, a być może na świecie. Drugim wątkiem muzycznym są pieśni liturgiczne z prawosławnej republiki mnichów Atos. Pieśni te, związane z okresem paschalnym, budują końcową część spektaklu - consolamentum.

Tancerze Introdans w Lublinie

[16.04.2005] Centrum Kultury w Lublinie organizuje Forum Tańca Współczesnego w dniach 13-15 maja. Gościem specjalnym będzie Introdans z Holandii. Koszt udziału w Forum: 30 zł (nie obejmuje spektaklu Lubelskiego Teatru Tańca). Istnieje możliwość dokonania wpłaty osobiście w dniu rozpoczęcia Forum: 40 zł w biurze Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Kontakt: (0-81) 536 03 23.

Introdans, założony w 1971 roku jest obecnie jednym z największych I najbardziej aktywnych zespołów baletowych w Holandii. Zespół pozostaje wierny swojej misji prezentowania wysokiej jakości tańca szerokiej publiczności (tylko w sezonie 2004/2005 grał m.in. w Sofii, Bangkoku, Szanghaju, Casablance, Edynburgu i Nowym Jorku). Perfekcja techniczna i popularność grupy to główne powody które skłoniły Księżna Królestwa Holandii Margriet przyjęła honorowy patronat nad Introdans w sezonie 2003/2004.Introdance prezentuje głównie produkcje modern ballet, łączące klasyczne elementy ze współczesnymi technikami.

Wstępny program:

Warsztaty tańca:
Adriaan Luteijn, choreograf i dyrektor artystyczny wydziału edukacji Introdans (Holandia)
Hanna Strzemiecka, założyciel i choreograf Lubelskiego Teatru Tańca
Ryszard Kalinowski, tancerz i choreograf Lubelskiego Teatru Tańca
Wojciech Kaproń, tancerz Lubelskiego Teatru Tańca

Wykłady:
"Pozyskiwanie publiczności dla przedstawień tanecznych", "Jak przygotować dzieci do odbioru i tworzenia widowisk tanecznych"
Prowadzenie: Juliëtte Hofman, dyrektor generalny ds. edukacji Introdans (Holandia)

Pokazy wideo spektakli Introdans oraz projektów z udziałem dzieci i młodzieży

Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca

Filmowy taniec hinduski

[15.04.2005] Od 30 kwietnia do 3 maja w ramach cyklu Spotkania w Warszawie odbędzie się projekt "Taniec Hinduski rodem z kina". Warsztaty organizuje Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco - przez dwie godziny dziennie przez 4 dni w Studio kurs Tańca Hinduskiego, inspirowany filmem "Czasem słońce, czasem deszcz" poprowadzi Magdalena Niernsee.

Zajęcia odbywają się w Warszawie na tyłach Nowego Miasta - ul. Zakroczymska 12, FORTECA (Fort Legionów) w Parku Traugutta, w godzinach: 11.00-13.00 w sobotę, niedzielę i wtorek, 17.30-19.30 w poniedziałek. Koszt kursu wynosi 120 zł. Ilość miejsc ograniczona do 15 uczestników. Kontakt: tel. 0 603 688 058.

Festiwal i Warsztaty Tańca Jazzowego

[15.04.2005] Prezentujemy pogram V Festiwalu Tańca Kielce 2005, który odbywać się będzie w dniach 22 kwietnia - 1 maja. Organizatorzy: Kielecki Teatr Tańca i Kieleckie Centrum Kultury. W trakcie festiwalu w terminie 21-24 kwietnia zaplanowano w Kielcach także VIII Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego. W salach baletowych Kieleckiego Teatru Tańca oraz Wojewódzkiego Domu Kultury odbędą się lekcje dla początkujących i zaawansowanych, które poprowadzą pedagodzy z USA, Francji i Polski. Kontakt: tel. (0-41) 361 27 46

Program festiwalu

22 kwietnia, godz. 19.00
Mała Scena Kieleckiego Centrum Kultury, bilety w cenie 14 zł

"Sieltanzer" ("Taniec na linie") Stadttheater Tanzcompagnie Giessen (Miejski Teatr Tańca z Giessen) - Niemcy

23 kwietnia, godz. 19.00
Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury, bilety w cenie 14 zł, 18 zł i 25 zł

"Orawa", "Po tamtej stronie - znam" Teatr Tańca DF - Kraków
"Prophetie" ("Proroctwo") Kielecki Teatr Tańca

30 kwietnia, godz. 18.00
Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury, bilety w cenie 14 zł i 18 zł

"Prophetie" ("Proroctwo") Kielecki Teatr Tańca
"Taniec wg mężczyzn", "Komix-Komedia" Soliści Baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie

1 maja
Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury, bilety w cenie 8 zł
godz. 11.30 do 16.00

Dziecięca i Młodzieżowa Gala Taneczna Disco & Cheerleaders
IV Wiosenny Turniej Tańca - "Przywitaj wiosnę tanecznie"

Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury, bilety w cenie 8 zł
godz. 18.00 do 20.30

Otwarte Mistrzostwa Okręgu Świętokrzyskiego Grup Tanecznych Cheerleaders o Puchar Prezydenta Miasta Kielc

V Letni Obóz

[15.04.2005] Dance Vision TV zaprasza na V Letni Obóz Taneczno-Wypoczynkowy "Dance Vision Academy 2005", który odbędzie się w dwóch terminach. I turnus: 8-17 sierpnia, II turnus: 17-26 sierpnia. Obóz zaplanowano w Kaszubskim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Modrok" (83-323 Łączyno Gmina Stężyca, nad Jeziorem Raduńskim Dolnym). Organizator: Europejskie Centrum Estrady & Tańca Dance Vision TV. Kontakt: tel. (0-58) 322 15 65.

Konfrontacje 2005

[15.04.2005] Trwają Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego w Koninie (15-17 kwietnia). Konkurs odbywa się w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury. Przez 2 dni w konkursie zaprezentują się 32 grupy z całej Polski (pierwszy dzień - 20, drugi - 12), które będą oceniali: Agnieszka Obuchowicz (Austria), Witold Jurewicz (Kalisz), Deborah Light (Wielka Brytania), Karol Cysewski (Wielka Brytania) i Elżbieta Szlufik-Pańtak (Kielce). Sekretarzem jury jest Małgorzata Kazuś (KDK). Na zakończenie Konfrontacji wystąpi Kielecki Teatr Tańca ze spektaklem "Drab-Zeen".

Międzynarodowy Wieczór Baletu Współczesnego

[15.04.2005] Trójmiejski Teatr Plastyki Ruchu z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca zaprasza 29 kwietnia o godz. 19:00 do Sali Widowiskowej "DA" MDK (ul. Dworcowa 9) w Gdańsku Oruni na Międzynarodowy Wieczór Baletu Współczesnego. Wieczór poprowadzi Katarzyna Michalska. Kontakt: tel. 0 888 995 923.

Program:

"Nie teraz"
choreografia: Alexandr Azarkevitch
muzyka: Issar Shulman
tańczy: Anna Głowacka

"Spider"
choreografia: Alexandr Azarkevitch
muzyka: collage
tańczy: Kamil Węsierski
spektakl otrzymał nagrodę publiczności na XIV Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesołłowskiego w Gdańsku

"Cardiac"
choreografia: Alexandr Azarkevitch
muzyka: collage
tańczy: Leszek Cegiełkowski

"From Heaven"
choreografia: Anandha Ray (USA)
muzyka: Tin Hat Trio
tańczą: Tina Kay Bohnstedt, Viktor Kabaniaev (USA)

"Air"
choreografia: Viktor Kabaniaev (USA)
muzyka: Jan Sebastian Bach
tańczy: Tina Kay Bohnstedt (USA)
"My Zina"
choreografia: Viktor Kabaniaev (USA)
muzyka: Ludvig van Beethoven
tańczy: Tina Kay Bohnstedt (USA)

Warsztaty w Łodzi

[15.04.2005] Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, Stowarzyszenie Taneczne "PRO" oraz nauczyciele tańca współczesnego w Łodzi zapraszają na pierwszą edycję warsztatów tańca, które odbędą się 23-24 kwietnia w Sali Wschodniej WSHE w Łodzi w godzinach 9.30 - 16.15. W programie 2 dni intensywnej pracy nad ciałem, poszukiwanie swojej osobowości i wyzwalanie ekspresji na zajęciach z tańca współczesnego, improwizacji, body conditioning i funky. Zajęcia poprowadzą doświadczeni choreografowie i pedagodzy związani z Teatrem Tańca "PRO". Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymają "świadectwa uczestnictwa". Kontakt: tel. 0 502 355 052.

Program warsztatów:

Taniec współczesny - prowadzenie Katarzyna Matyka - Taniec współczesny charakteryzuje się wykorzystaniem wszystkich płaszczyzn ruchu. Dynamika ruchu jest zmienna, na przemian opada i narasta. Tancerz współczesny bazuje na działaniu dwóch przeciwstawnych czynników ruchu - kurczenia i wydłużania ciała. Ruch w tańcu współczesnym jest płynny, inicjowany od różnych części ciała. Bardzo często wykorzystuje się naturalne gesty i możliwości fizyczne tancerza.

Improwizacja i świadomość ciała - prowadzenie Justyna Sobieraj - Improwizacja kontaktowa jest stylem tańca, w którym partnerzy w spontanicznym dialogu dokonują wymiany ciężaru ciała, punktu podparcia i impulsu inicjującego ruch. Jest to technika partnerowania, która umożliwia odnalezienie indywidualnego ruchu jak również rozwinięcie kontaktu z partnerem i grupą. Improwizacja solowa pozwala na pokonanie barier, które są zakodowane w ciele i umyśle.

Funky - prowadzenie Łucja Kędzior - Jest to rytmiczny taniec dostosowany w stylu i charakterze ruchu do klimatu muzyki pop. Połączenie pracy rąk i nóg w taniec wymaga dużej koordynacji. Ciało jest miękkie, kombinacje taneczne bazują na naturalnych możliwościach ruchowych i dostosowują się do rytmu. Funky charakteryzuje się izolacjami w ciele czyli niezależnym ruchem poszczególnych części ciała.

Body conditioning - prowadzenie Magdalena Paszkiewicz - Warsztat skierowany do osób, które chcą poprawić kondycję ciała. W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z elementami strechingu, jogi, techniką Pilatesa, ćwiczeniami oddechowymi.

Szkocki taniec tradycyjny

[15.04.2005] Warsztaty szkockiego tańca tradycyjnego organizuje British Council w Warszawie. Zajęcia odbywać się będą w The British School, ul. Dąbrowskiego 84 w każdą środę w terminie 20 kwietnia - 29 czerwca (10 lekcji) od godz. 19.30 do 21.00. Cena: 50 zł/za wszystkie lekcje. Kontakt: tel. (0-22) 695 59 62.

Taniec szkocki jest wyśmienitą rozrywką zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Rodzaj muzyki jest zróżnicowany: od dynamicznej i głośnej do spokojnej i relaksacyjnej. Niektóre tańce mają ponad 200 lat, a ponadto ciągle wymyślane są coraz to nowsze formy i odmiany. W odróżnieniu od Highland Dancing (zbliżony do tańca "góralskiego"), który wymaga dobrej kondycji i ducha rywalizacji, taniec szkocki jest formą zabawy i relaksu. Jest wykonywany w trzech, czterech lub pięciu parach, ustawionych w dwa rzędy (mężczyźni zwróceni twarzą do kobiet) lub na kształt kwadratu. Uczestnicy tańcząc tworzą szereg geometrycznych figur, co kończy się powrotem do pozycji wyjściowej. Mimo że podstawowe kroki są bardzo proste, można tworzyć z nich nieskończenie wiele kombinacji.

"Exérese monobloc" w Poznaniu

[14.04.2005] 15 kwietnia o godzinie 19.00 w Starym Browarze w Poznaniu pokazany zostanie spektakl autorski Janusza Orlika i Pii Libickiej "Exérese monobloc". "Exérese monobloc" to spektakl teatralno-taneczny zaprezentowany był po raz pierwszy w grudniu 2004 r. Opowiada o przezwyciężaniu barier i wszelkich trudności w życiu, bazuje na prawdziwej historii tancerki baletowej, która zakończyła swoją edukację baletową na skutek choroby, by teraz powrócić na scenę. "Exérese monobloc" zadaje wiele pytań dotyczących niesprawności, bądź ułomności fizycznej i jej wpływu na ruch taneczny. Czy ten ruch może być równie precyzyjny i trafiający do odbiorcy, jeśli jest przekazywany przez osobę (tancerza) nie w pełni sprawnego fizycznie? Czy wiemy, czym może być niepełnosprawność w sztuce tanecznej? Czy ma w niej swoje miejsce? Jakie może mieć odzwierciedlenie w skomplikowanej choreografii?

Przedstawienie spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony publiczności i krytyków. "Trudno zamknąć "Exerese monobloc" Pii Libickiej i Janusza Orlika w jakichś gotowych, sprawdzonych definicjach. I chyba nie ma takiej potrzeby" - Gazeta Wyborcza. "Piękna opowieść i przypowieść o przełamywaniu barier w sobie i między ludźmi" - Głos Wielkopolski.

Dane techniczne: "Exérese monobloc", reżyseria i choreografia: Janusz Orlik, obsada: Pia Libicka, Janusz Orlik, scenografia: Mariusz Szmytkowski, kostiumy: Oskar Perek. Filmy: reżyseria: Janusz Orlik, Michał Łuczak, montaż: Michał Łuczak, obsada: Irina Prakharenka

Warsztaty Theatregroup Trava

[12.04.2005] W dniach 16 - 17 kwietnia w godz. 10.00 - 16.00 w Domu Wojska Polskiego (sala 611, VI p., Al. Niepodległości 141) w Warszawie odbędzie się warsztat Anki Jankowskiej - Theatregroup Trava (Berlin) pt. "Ruch, taniec i głos na scenie". Kontakt: tel. 0 606 877 606.

Ciało i głos stanowią integralną całość - są podstawą warsztatu każdego aktora. Podczas warsztatów student wraz z nauczycielem będą podejmować trud odnalezienia oryginalnego i bardzo osobistego połączenia tych dwóch elementów. Nie istnieje głos brzydki i ładny, istnieje tylko głos ciekawy. Każde ciało w ruchu może stać się interesujące na scenie.

Poszczególne elementy warsztatu będą poświęcone następującym zagadnieniom:
techniki teatru Odin: Jak się "powiększyć", tak, aby wypełnić całą przestrzeń?
własne techniki sceniczne: Jak przykuć uwagę widza i go zaskoczyć?
techniki Carlosa Castanedy: Jak poprzez świadomość ciała zintensyfikować emocje?
techniki Carlosa Castanedy: Jak korzystać w pracy scenicznej z własnych snów i podświadomości?
techniki emisji głosu (stosowane m.in. przez Olgę Szwajgier)
wschodnie medytacje i specyficzna mowa ciała
Łącząc elementy tańca nowoczesnego, teatru ruchu, różnych technik pracy z głosem oraz wschodnich praktyk scenicznych warsztat pomoże stworzyć studentom nowe, nie imitacyjne formy istnienia w przestrzeni scenicznej.

Theatregroup Trava - założony został w 1998 roku na bazie współpracy dwóch niezależnych performerek: Heini Nukari z Finlandii i Anny Jankowskiej z Polski. Pozytywne recenzje na temat przedstawień grupy Trava ukazały się m.in. w prestiżowych dziennikach: Berliner Zeitung, Frankfurter Allgemaine Zeitung, die Tageszeitung oraz w najważniejszym dla sceny tanecznej miesięczniku Ballet Tanz International Aktuell. Trava wystawia swoje przedstawienia głównie w Europie Zachodniej - ostatnie trasy teatralne obejmowały następujące kraje: Hiszpania (Madryt, Bilbao), Estonia (Talin), Portugalia (Lisbona), Jugosławia (Belgrad), Kanada (Montreal), Wielka Brytania (Cardiff), Luksemburg (Luxemburg), Niemcy (Berlin), Austria (Wiedeń), Szwajcaria (Lucerna), Francja (Istres). Nukari i Jankowska występowały kooperuje i współpracuje z centrum sztuki współczesnej Podewil i teatrem Sophiensaele w Berlinie, pokazywała swoje spektakle m.in. w Greifswaldzie, Magdeburgu, Stuttgarcie, Berlinie, na prestiżowych festiwalach Tanz Platform Deutschland (Lipsk), TanzFest - Tanz im August w Berlinie, Raw-tempel w Berlinie, na Brams Festival w Belgradzie, w Theater des Augenblicks w Wiedniu, na Festiwalu Kalinka w Poczdamie, Tanztage Festival w Pfefferbergu w Berlinie, w Sophiensaele w Berlinie. W Polsce Theatregroup Trava można było zobaczyć na Dance Explosions w Gdańsku, Anex Solo Festival w Warszawie, festiwalu body_mind w Warszawie, na Międzynarodowych Lubelskich Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie, podczas Republiki Tańca w Warszawie. Trava swoje prace pokazała w Teatrze Gugalander w Katowicach, Teatrze Małym w Warszawie, Teatrze Studio w Warszawie, na festiwalu Sztama w Olecku oraz podczas Dnia Fińskiego w Warszawie. Od 2000 roku wszystkie spektakle teatru są wzbogacone przez ścieżkę dźwiękową z oryginalną muzyką autorstwa Nukari i Jankowskiej ("Hahmomania" - eksperymenty dźwiękowe z pogranicza możliwości ludzkiego głosu, "No Time for Wasa" - piosenki rapowe, "Tonic" - piosenki inspirowane muzyką punk i rock).

Warsztaty MTT

[12.04.2005] Studium Tańca Współczesnego MTT, obchodzące w tym roku 10-lecie działalności, organizuje 30 kwietnia i 1 maja - Otwarte Warsztaty Tańca Współczesnego we Wrocławiu. Warsztaty są propozycją cykliczną, odbywają się co dwa miesiące. Rozpoczęcie w sobotę od 14 00 do 17 00, w niedzielę w tych samych godzinach. Zajęcia poprowadzą w technikach tańca współczesnego i hip hop: Anna Krych i Jacek Gębura w towarzystwie bębniarza Maćka Cierzniaka. Po warsztatach zapraszamy o godz.19 00 na Prezentacje Tańca Współczesnego do Teatru Muzycznego Capitol, przygotowane przez wrocławskich choreografów. Koszt warsztatów - 80 zł. Koszt biletu - 15 zł. Dla uczestników warsztatów wstęp wolny do teatru. Kontakt: tel. 0 601 22 83 45.

Gorące tango

[11.04.2005] Do Polski przyjeżdża Tango Seduccion (Argentyna). Polska trasa rozpoczyna się 12 maja w Poznaniu i potrwa do 13 czerwca, kiedy to zespół po raz ostatni zatańczy dla polskiej publiczności (Wrocław).

Tango Seduccion zostało stworzone przez Gustavo Russo. Gustavo, niegdyś pilny student medycyny, porzucił studia, aby tańczyć tango, około 15 lat temu. Przez wiele lat tańczył w najbardziej znanych i prestiżowych zespołach Buenos Aires (m.in. Taconeando, La Ventana, El Aristocrata). Był tancerzem w kilkunastu przedsięwzięciach estradowych w Argentynie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych oraz laureatem wielu nagród (m.in. w 1992 r. "Estelares del Mar" za show "Viva Tango"). Występował w "Argentina Tango Show" w 1990 roku, a rok później, wraz ze swoją estradową partnerką, w programie telewizyjnym "Big Values of the Tango". W 1994 roku został zaproszony do wzięcia udziału w francuskim filmie "Maigret, se trompe", a w następnym roku występował w programie telewizyjnym "Solo Tango". W 1998 i 1999 roku był gościem specjalnym i choreografem projektu "Il Festival of Tango in Paris". Przez 7 lat (od 1992 roku) występował jako gwiazda w znanym na całym świecie show "Tango Pasion".

Obecnie, od 1999 roku, jest dyrektorem i choreografem wyjątkowej grupy - Tango Seduccion, która pokazuje prawdziwy obraz tanga. W fascynującym wydarzeniu, jakim niewątpliwie są występy tego zespołu, zobaczymy szerokie spektrum tańca i jego techniki. Tancerze przedstawiają solowe elementy tanga, taniec w parach i grupach złożonych z kilku par. Przedstawiają dramatyczne, ale i erotyczne sceny. Już druga część nazwy samego zespołu sugeruje charakter tanga (seduccion z hiszpańskiego znaczy uwodzenie). W każdym ich ruchu widać wieloletnie doświadczenie i całkowite oddanie się swojej pracy, która stała się ich największą pasją. Oczarowali swoim tańcem widownię w różnych miejscach na świecie. Ich trasa koncertowa przebiegała przez tak odległe od ich rodzinnej Argentyny państwa jak: Martynika, Makau, Tajwan, Grecja, Brazylia, Turcja, Francja, Estonia, Austria, Łotwa, Norwegia, Belgia, Rosja czy Izrael. Nareszcie nadszedł czas na Polskę i występy w naszym kraju.

Tango wywołuje wewnętrzny ogień, burzę, które uwodzą widzów. Tak gorący płomień na scenie mogą stworzyć tylko bardzo utalentowani i namiętni tancerze. I tylko tacy wchodzą w skład Tango Seduccion. Wszyscy mają za sobą doświadczenie i sukcesy w słynnych zespołach oraz występy praktycznie na całym świecie. Dla wszystkich tango stało się sposobem na życie już wiele lat temu - poświęcili mu się całkowicie. Gustavo Russo wybrał ich ze względu na talent i artyzm, a oni związali się z Tango Seduccion, by móc się rozwijać i pokazywać to, co robią najlepiej. Celem zespołu jest pokazanie różnorodnych historii na temat miłości. Przedstawienie jest esencją dobrych i złych stron ludzkiej natury - niewierności, rozczarowania, skrajnego smutku, pełni szczęścia i oczywiście prawdziwej i wiecznej miłości.

Bohaterowie tego spektakularnego show spotykają się wieczorem w barze i opowiadają przepiękną historię tańca, który potrafi zjednać ludzi z całego świata, nawet tak pozornie zimnych jak kraje dalekiej północy - Finlandii i Estonii. Przedstawienie składa się z dwóch części - zabarwionej humorem i poważnej, pokazując w ten sposób prawdziwe oblicze tanga. Pierwsza część to podróż przez czas, czas narodzin, rozwoju i największej świetności tego tańca. Opowieść snują ludzie, którzy stworzyli tango i dla których była to jedyna forma rozrywki, odrywająca ich od smutnego, nudnego życia w biedzie - pijaczkowie, prostytutki - ludzie z marginesu. Druga część pokazuje artystyczny charakter tanga. Widzowie podziwiają piękno, namiętność i stapianie się w jedno ciał tańczącej pary. Poezję w czystej formie z lekkim zabarwieniem erotycznym.


<<< następne wiadomości     poprzednie wiadomości >>>


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone