wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2005 (3/4)


I edycja festiwalu Opozycja

[27.04.2005] Rozpoczyna się I edycja Festiwalu Teatru Tańca Opozycja. W dniach 29-30 kwietnia Sopocka Scena Off de BICZ oraz twórcy Teatru Okazjonalnego (Jacek Krawczyk i Joanna Czajkowska) zapraszają na I edycję Opozycji. Z założenia Opozycja ma być spotkaniem twórców z kręgu tańca współczesnego, służącym wymianie doświadczeń w pracy scenicznej, skupionej na małej formie taneczno-teatralnej. Festiwal ma być wydarzeniem cyklicznym i odbywać się raz w roku, pod koniec kwietnia. Czajkowska i Krawczyk, zawodowi tancerze od lat związani z trójmiejską sceną teatru tańca, współpracują ze sobą od 1998 roku. Od początku ich wspólnych poszukiwań skupiali się na małej formie teatralnej (duet, solo, trio), tak by przekazać za jej pomocą maksimum emocji i treści intelektualnych. Teraz chcą, by miłośnicy sztuki tanecznej mogli oglądać na sopockiej scenie nie tylko ich prace, ale i choreografie innych artystów.

Organizatorom zależy, by na scenie Teatru na Plaży gościli zarówno uznani twórcy tańca, jak i młodzi dopiero wybijający się artyści. By Opozycja stała się miejscem konfrontacji artystycznych, gdzie taniec się nie tylko ogląda, ale gdzie się o nim dyskutuje. Dlatego prezentacjom będą towarzyszyć tzw. "żywe recenzje", podczas których dwóch specjalistów - jeden z dziedziny tańca, drugi teatru - będzie komentowało na gorąco obejrzane spektakle. "Chcemy, aby nasi komentatorzy zastanowili się nad problemem, który coraz częściej pojawia się podczas dyskusji na różnych festiwalach. Kiedy można mówić o teatrze tańca? Jakie zasady musi spełnić dzieło taneczne, żeby nazwać je nie choreografią, a spektaklem? Czy są w ogóle jakieś zasady?" - na te oraz inne tematy rozmawiać będą Barbara Sier-Janik - tancerka, pedagog i teoretyk tańca, przedstawicielka Sekcji Tańca ZASP oraz Grzegorz Janikowski - teatrolog, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie oraz widzowie.

W tegorocznej, pierwszej edycji festiwalu wystąpią: Lubelski Teatr Tańca, Iwona Olszowska i Marta Pietruszka z Krakowa, Teatr Tańca Dystans, Anna Piotrowska i Anna Achimowicz z Warszawy, Paweł Matyasik z Zielonej Góry, Dawid Cassel z Kanady oraz nasi trójmiejscy artyści: Anna Haracz i Teatr Okazjonalny. Ceny biletów: karnety na całość: 50 zł normalny, 40 zł studencki, karnety na jeden dzień: 30 zł normalny, 25 zł studencki. Bilet na jeden spektakl: 10 zł. Sopocka Scena Off de BICZ mieści się przy ul. Mamuszki 2 w Sopocie. Kontakt: tel. 0 609 690 038.

Program festiwalu:

29 kwietnia - od godz. 17.30
"De Doors" Iwona Olszowska, Kraków
"Bellissimo" Lubelski Teatr Tańca, Lublin
"Szafosza" Teatr Tańca Dystans, Warszawa
"Niby tak samo jak wczoraj" Paweł Matyasik, Zielona Góra
"Goya's nightmare" Anna Achimowicz, Warszawa
"Ku dobrej ciszy" Lubelski Teatr Tańca, Lublin
"Radosna. Jezioro" Anna Haracz, Gdańsk
Żywe recenzje: Barbara Sier-Janik i Grzegorz Janikowski

30 kwietnia - od godz. 17.00
"Viva la vida" Teatr Okazjonalny, Sopot
"Śmierć Ofelii" Teatr Gestu i Ruchu, Kraków
"n_not moved" Anna Piotrowska, Warszawa
"Mój papierowy świat" David Cassel, Kanada
Żywe recenzje: Barbara Sier-Janik i Grzegorz Janikowski

Warsztaty w ramach Kinesfery

[27.04.2005] Przypominamy, że 29 kwietnia rozpoczyna się Kinesfera 2005, czyli V Ogólnopolskie Warsztaty Tańca w Operze na Zamku w Szczecinie. 5 dni intensywnej pracy nad ciałem, szukanie swej osobowości i wyzwalanie ekspresji na zajęciach z tańca współczesnego, improwizacji, barre au sol i choreoterapii z najlepszymi polskimi nauczycielami:
Leszkim Bzdylem,
Wojciechem Mochniejem,
Pawłem Matyasikiem,
Iwoną Olszowską,
Katarzyną Chmielewską,
Elizą Hołubowską,
Aliną Szutarską.

Ofertę warsztatów wzbogacono prezentacjami pięciu autorskich spektakli wykładowców i jam session - imprezą taneczną z dj-ami. Warsztaty rozpoczynają się 29 kwietnia i trwają do 3 maja. Kontakt: tel. (0-91) 4 888 333.

Majowy Orient Ekspress

[26.04.2005] W dniach 26-29 maja w gdańskim Klubie Żak odbędzie się impreza Majowy Orient Ekspress. Wszystkie z zaplanowanych technik trwają 4 dni, liczba godzin dziennie podana osobno. Majowemu Orient Ekspressowi towarzyszyć będzie występ zespołu Viva Flamenco oraz impreza DJ-ów - "Orient Fiesta".

W programie zajęcia z:

Flamenco dla początkujących (1,5 godziny dziennie)
Flamenco z akompaniamentem - grupa średniozaawansowana i zaawansowana (1,5 godziny dziennie)
Rytmika (1 godzina dziennie)
Taniec brzucha (1 godzina dziennie)
Taniec hinduski (2 godziny dziennie)
Taniec Bollywood (2 godziny dziennie)

Hula w Warszawie

[26.04.2005] Warsztaty hawajskiego tańca hula z Susan Pa'iniu Floyd odbędą się w Warszawie w dniach 2 i 9 maja. 2 maja - MDK ul. Łazienkowska 7, godz.11-15.00, opłata 100 zł, 9 maja - Ośrodek Działań Twórczych, ul.1 Sierpnia 36A, godz.19-21, opłata 50 zł. Kontakt: tel. (0-22) 649 01 28.

Susan Pa'iniu Floyd w ramach organizacji Aloha International prowadzi kursy hawajskiej pracy z ciałem oraz hawajskiego tańca hula. Od lat doskonali się pod kierunkiem sławnego kompozytora i Kumu hula - Kawaikapuokalani Hewett'a. Uczyła się od wielu wybitnych Mistrzów hawajskiej tradycji: Abrahama Kauai, Serge Kahili Kinga, Kumu Hula i Hawajskich Pieśni Hewetta. Przez ostatnie 19 lat blisko współpracuje z Serge Kahili Kingiem i uczy Hawajskiego Szamanizmu, masażu Lomi Lomi i tańca hula na całym świecie. Uznawana jako Kumu (nauczyciel) Hula. Na stałe mieszka na wyspie Kauai, na Hawajach.

Warsztaty w Bytomiu

[26.04.2005] Prezentujemy sylwetki najważniejszych pedagogów prowadzących Warsztaty Tańca Współczesnego, które odbędą się w dniach 13-14 maja w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu. Techniki: Hilke Diemer (Holandia) - kompozycja, Johannes Randolf (Austria) - taniec współczesny; Tancerze Śląskiego Teatru Tańca: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Corina Kordova, Sebastian Zajkowski, Eryk Makohon.

Sylwetki pedagogów:

Hilke Diemer - Choreograf i nauczycielka modern dance, metodyki, improwizacji i kompozycji. Pracując w Rotterdamie, jednocześnie często uczy i tworzy choreografie za granicą. W swojej pracy kładzie nacisk na improwizację, poprzez które tancerze wnoszą nie tylko materiał, jakim jest poruszające się ciało, ale także osobistą interpretację ruchu, co owocuje każdorazowo odmienną realizacją tej samej choreografii. Jest inicjatorem warsztatów i kursów dla młodych choreografów Rotterdamse Dansacademie. Ukończyła gimnazjum Brabants w roku 1972, następnie odbyła studia podyplomowe na Rotterdamse Dansacademie na kierunku modern dance oraz improwizację/kompozycję pod kierunkiem Lucasa Hovinga, Beety Jones, Denise'a Jeffersona, studiowała na Laban Movement Analysis. Na Rotterdamse Dansacademie wykłada od 1985 roku. W 1996 pod jej kierownictwem powstaje tam Wydział Choreografii.

Johannes Randolf - Studiował na Rotterdamse Dansacademie, jest kwalifikowanym instruktorem i selekcjonerem dla Gyrokinesis i Gyrokinesis Expansion Systemâ. Zanim stworzył swój własny zespół Cie Novas, który zdobył pierwszą nagrodę w konkursie choreograficznym w Kaliszu w 2001 roku, tańczył z wieloma międzynarodowymi zespołami, takimi jak: Cia Vincente Saez, Tolada Dance Company, Cie Initiale, i Ballet Linz. Obecnie jest nauczycielem w IDA - Institute for Dance Arts na Brucner University w Linz a także jednym z dyrektorów artystycznych w podyplomowym zespole tańca x.IDA i w CCL- Choreographiccenterlinz. Naucza tańca współczesnego na warsztatach w całej Europie, jest również często gościnnym nauczycielem w różnych instytucjach kształcących tancerzy.

Warsztaty artystyczne w Połczynie Zdroju

[26.04.2005] Centrum Kultury w Połczynie Zdroju serdecznie zaprasza na Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne w zakresie - Taniec Współczesny. Warsztaty odbędą się w dniach 1-10 sierpnia już po raz piąty w miejscowości uzdrowiskowej Połczynie Zdroju.

Zajęcia prowadzą choreografowie:

Witold Jurewicz z Kalisza,
Milena Jurczyk z Gdańska,
Jacek Owczarek z Warszawy.

Wysokość akredytacji wynosi 900 zł. Składają się nią to koszty zakwaterowania, wyżywienia uczestników oraz koszty dydaktyczne i organizacyjne. Ilośc miejsc ograniczona. Kontakt: Magdalena Antolak, tel. (0-94) 36 62 759 lub 36 64 313.

Jam i warsztaty w Krakowie

[26.04.2005] 30 kwietnia o godz.19.00 na Scenie Tańca Współczesnego Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży/SCKM (ul. Wietora 15) w Krakowie odbędzie się pokaz jam kontakt improwizacji. Pokaz ma charakter otwarty, istnieje możliwość nie tylko obserwowania ale również wzięcia w nim udziału przez publiczność. Wstęp wolny.
Wystąpią: Milan Kozánek (Słowacja), tancerze EST pod kierunkiem Iwony Olszowskiej: Andrea Adam, Sylwia Kowal, Magda Przybysz, Ewa Szubstarska, Gosia Szymula, Iwona Olszowska, Dominika Jucha, Barbara Pragłowska oraz gościnnie: Marta Pietruszka, Ania Achimowicz, Agnieszka Jastrzewska, Anna Krysiak, Beata Owczarek, Jacek Owczarek, Janusz Skubaczkowski, Tomek Wygoda, Anita Wach.

Jam kontakt improwizacja - pokaz pracy warsztatowej improwizacji w kontakcie, mało znanej formy tańca współczesnego stworzonej przez Stive Paxtona (to technika partnerowania opartego na wykorzystaniu świadomości ciała, praw fizyki, kinetyki i ergonomii ruchu dającego efektowne rozwiązania możliwości podnoszeń i poruszania się, przy minimalnym użyciu siły. To swoisty rodzaj performingu oparty na improwizacji tańca i muzyki, dialogu tancerzy).

W dniach 29 kwietnia - 1 maja, także w SCKM odbędą się warsztaty kontakt improwizacji prowadzone przez Milana Kozánka ze Słowacji.

Milan Kozánek uzyskał dyplom magistra na wydziale Kreacji Tańca Bratysławskiej Akademii Sztuk Scenicznych. Zdobywał doświadczenie zawodowe współpracując z wieloma zespołami tańca współczesnego na Słowacji, jak również w Szwajcarii i Austrii (np. z Roberto Galvanem i Willi Dornerem). Współpracując z choreografem Zuzaną Hájkovą, współtworzył produkcje teatralne dla Opery Państwowej w Banskiej Bystrzycy. Od roku 1993 tworzy jako niezależny tancerz i choreograf. W roku 1995 jego twórczość została nagrodzona podczas konkursu choreograficznego w Bratysławie. W swojej pracy pedagoga koncentruje się na improwizacji w kontakcie i technikach tańca z partnerem. Rozwinął własny, unikalny program nauczania w trakcie licznych warsztatów i festiwali w wielu krajach. Od roku 2000 prowadzi kursy w ramach Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu. Regularnie naucza w Pradze. Koniec lat dziewięćdziesiątych spędził w Zurychu, pracując jako tancerz w Company Denise Lampart, Molteni of Philippe Egli i w Operze Państwowej. Tworzy własne choreografie, miedzy innymi dla Studio of Dance w Banskiej Bystrzycy, np. "The Game with the Time"czy "Aina for the five singles".

Rytmy i kroki Afryki

[26.04.2005] W dniach 15-20 maja odbywać się będzie w Krakowie II edycja Międzynarodowego Projektu Interdyscyplinarnego Ciało Ludzkie - Znak Uniwersalny: Rytmy i kroki Afryki. Semantyka ciała ludzkiego w sztukach wizualnych - teatr - taniec - filozofia- antropologia kulturowa - psychologia. Między sztuką a nauką. Projekt organizowany przez: Zakład Antropologii Społecznej UJ, Teatr Fizyczny Wertumnus we współpracy z PWST im. Ludwika Solskiego, Akademią Muzyczną i Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay".

Projekt składa się z trzech części:
- Konferencji Naukowej organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński - Instytut Socjologii i Antropologii odbywającej się w dniach 16- 20 maja w godz. 9.00-14.00.

- Warsztatów taneczno-ruchowych i teatralnych przeznaczonych dla tancerzy, reżyserów, teatrologów, dramatopisarzy oraz miłośników tańca i teatru odbywających się w dniach 16-20 maja w godz. 16.00-18.00. Warsztaty poprowadzą wybitni tancerze i reżyserzy:

warsztaty teatralne: Thomas Riccio ze Stanów Zjednoczonych; PWST, ul. Warszawska 5
warsztaty somatyczne: Deanna Anderson; PWST, ul. Straszewskiego 22
warsztaty techniki afrofusion (o duchowości ruchu): Vincent Mantsoe z Republiki Południowej Afryki; Staromiejskie Centrum Kultury
warsztaty tańca myśliwych: Diakarida Keita z Mali; Solvay.
Koszt za całość jednego rodzaju warsztatów: 150 zł (ulgowy), 200 zł (normalny) - zapisy w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, tel. (0-12) 266 98 12 w godz. 8.00-16.00.

- Spektakli tanecznych:
15 maja godz. 20.00 Koncert recitalowy Negro spiritual Małgorzaty Grzesiuk-Sałacińskiej; Kościół OO Jezuitów, ul. Kopernika 26
17 maja godz. 20.00 Solvay - pokaz solowy tańca myśliwskiego w wykonaniu Diakaridiy Keity z Mali - bilety przed spektaklem: 10 zł ulgowy, 20 zł normalny.
18 maja godz. 20.00 - Koncert Mistrzów: Anna Clara Guerra Marquez, Bakari E. Lindsay (Kanada), Jabulani Nayandeni (Mozambik), Vincent Mantsoe (RPA) - "Rąbać drzewo nieść wodę"; PWST, sala Wyspiańskiego) bilety przed spektaklem: 10 zł ulgowy, 20 zł normalny.
19 maja godz. 20.00 - spektakl taneczny w wykonaniu Zespołu tańca nowoczesnego "Dançarte" z Angoli; Solvay - bilety przed spektaklem: 10 zł ulgowy, 20 zł normalny.
20 maja godz. 20.00 - Pokaz Polskiej Choreografii - Polski Teatr Tańca z Poznania "Barocco" i "Wo-man w pomidorach"; Akademia Muzyczna

Co nowego w ŚTT?

[25.04.2005] Prezentujemy repertuar Śląskiego Teatru Tańca na maj. Kontakt: tel. (0-32) 281 82 53.

4 maja, godz. 19 00
spektakl "Czar zwyczajnych dni - sen świętego", choreografia: Jacek Łumiński, Gliwicki Teatr Muzyczny, Gliwice ul. Nowy Świat 55/57

6 maja
spektakl "Czar zwyczajnych dni - sen świętego", choreografia: Jacek Łumiński, Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej im. H. Bisty, Ruda Śląska - Nowy Bytom, ul Niedurnego 69

11 maja, godz. 16 00, ŚTT, Bytom, wstęp wolny
Dzień Projektów Społecznych - w programie wystąpią artyści niepełnosprawni fizycznie, mentalnie oraz młodzież ze środowisk defaworyzowanych, z którymi na co dzień pracują tancerze-terapeuci w ramach Projektów Społecznych Śląskiego Teatru Tańca.
W programie zobaczymy:
podopieczni Domu Pomocy Społecznej "Republika" (Chorzów)
podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych (Bytom)
uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej (Bytom)
"Młodzi Gniewni" - grupa taneczna z dzielnicy Bytom-Bobrek
Integracyjny Teatr Tańca "Kierunek" choreografia: Victoria Fox
w drugiej części wieczoru zaprezentowany zostanie spektakl w choreografii Leszka Stanka pt. "Myśli nocy - zwierciadła odbicie" zrealizowany z udziałem Amatorskiego Teatru Ruchu i Pantomimy "Migreska" pod opieką Zbigniewa Skorka. Spektakl powstał przy współpracy z Teatrem Małym w Tychach.

13-14 maja, ŚTT, Bytom
Ogólnopolskie warsztaty tańca współczesnego
prowadzenie: Johaness Randolf (Institute for Dance Art - Austria) tancerze Śląskiego Teatru Tańca.

15 maja, ŚTT, Bytom
Audycja do Institute For Dance Art (Linz, Austria)

Institute for Dance Art działający w ramach Anton Bruckner University (Linz, Austria) oferuje 3 letnie studia na wydziale tańca współczesnego, badań ruchowych i pedagogiki. Absolwenci tej uczelni uzyskują tytuł magistra sztuki. W IDA studenci ze wszystkich stron świata traktowani są jako indywidualności, którym zapewnić należy jedynie wysoki poziom edukacji w przygotowaniu do przyszłej kariery tancerza, choreografa czy nauczyciela. W ramach studiów prowadzone są zajęcia z tańca klasycznego oraz różnorodnych technik tańca współczesnego, improwizacji, contact/ partneringu, zasad kompozycji, sztuk teatralnych i repertuaru. Audycja poprzedzona będzie 2-dniowymi warsztatami prowadzonymi przez egzaminatorów.

20 maja
spektakl "Czar zwyczajnych dni - sen świętego", choreografia: Jacek Łumiński, Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5

Warsztaty na wakacje

[24.04.2005] Ośrodek Rozwoju i Terapii Tańcem zaprasza na swoje letnie obozy wyjazdowe. Obozy odbywają się w Ośrodku Wypoczynkowo-medytacyjnym w okolicy zwanej Szwajcarią Kaszubską, 35 km od Gdańska, zakwaterowanie w pokojach 4-osobowych, nowy kompleks łazienek i jadalnia, sauna, przestronna sala i olbrzymi namiot do zajęć, w okolicy są czyste jeziora. Kontakt: (0-22) 649 01 28.

Letnie obozy wyjazdowe

"Budzenie kobiecości - Sztuka świadomej miłości - Taniec Brzucha"
30 kwietnia - 3 maja, Kaszuby, Kożyczkowo koło Kartuz
Prowadzący: Agnieszka Miłaja Głuszczyńska - psycholog, choreoterapeuta, instruktor improwizacji tańca i symboliki ciała, od wielu lat pracuje z kobietami, prowadzi grupy kobiece, warsztaty i obozy dla kobiet, od kilku lat praktykuje Tantrę - starożytną naukę o miłości.
Bassimah - tancerka, instruktor Tańca Brzucha, choreograf, prowadzi Szkołę Tańca Al Basit, tańca brzucha uczyła się w Turcji i Niemczech.

W programie:
Taniec Brzucha uczony metodą ESTODA (Essential Technics of Oriental Dance)
Taniec Spontaniczny - budzenie i wyrażanie swojej kobiecości
Zajęcia psychologiczne w połączeniu z praktyka Tantry - medytacje, wizualizacje, masaż

"Święto kobiecości i męskości - Warsztaty wyjazdowe dla kobiet i mężczyzn"
25 - 26 czerwca, Kaszuby, Kożyczkowo koło Kartuz

W programie:
Warsztaty psychologiczne:
Pragnienie miłości - Zuzanna Celmer
Czerpiąc ze źródła - Katarzyna Domańska
Sztuka świadomej miłości - Agnieszka Miłaja Głuszczyńska
Warsztat medytacyjny:
Droga Łuku - Pieśń Drzewa - tradycyjne techniki medytacyjne we współczesnej psychoterapii - Tomasz Burek
Warsztat taneczny:
Salsa Solo - Anna Tymes
Warsztat bębniarski:
Rytmy ziemi - Sławek "Rodrigez" Porębski
Warsztaty dla dzieci:
Niech twoja moc będzie z tobą - Katarzyna Domańska i Agnieszka Płodziszewska

"Pobudź radość i zmysłowość - Salsa, Taniec spontaniczny, Tańce w kręgu dla kobiet i mężczyzn"
27 czerwca - 1 lipca, Kaszuby, Kożyczkowo koło Kartuz
Prowadzący:
Agnieszka Miłaja Głuszczyńska - psycholog, choreoterapeuta, instruktor improwizacji tańca i symboliki ciała, od wielu lat pracuje z kobietami, prowadzi grupy kobiece, warsztaty i obozy dla kobiet.
Ania Tymes - miłośniczka tańca, w szczególności salsy i tańców szkockich, uczennica Wenezuelczyka Jose Luisa Sosy i Kubanki Alby Holder

"Taniec i bębny - Nauka gry na bębnach i taniec spontaniczny do bębnów"
8 - 14 sierpnia, Kaszuby, Kożyczkowo koło Kartuz
Kontakt z muzyką bębnów, jest niezwykłym i inspirującym doznaniem, daje poczucie ciągłości, współudziału w kultywowanym dziedzictwie, odwołując się do prapoczątków ludzkości. Jak przed tysiącami lat, tak i dziś magia drzemiąca w bębnach czeka by ją uwolnić. Łatwość z jaką wydobywa się podstawowe dźwięki, transowe działanie najprostszych nawet rytmów sprawiają, że już pierwsze spotkania z bębnami pozwalają odczuć ich moc. Dla jednych może być to radość współdziałania w grupie, wspólnego generowania muzycznej energii, dla innych możliwość ekspresji siebie poprzez dźwięki. Jeszcze inni mogą odkryć granie na bębnach jako formę medytacji w ruchu. Gra na bębnach harmonijnie współgra z tańcem. Doświadczenie tego, jak wzajemnie oddziałują na siebie muzycy i tancerze, jak pojawia się między nimi więź - energia krążąca i wzmagająca się aż do ekstatycznego transu, jest ożywczym i głęboko poruszającym przeżyciem. Dźwięki bębnów sprawiają, że wszystko wibruje - powietrze, ziemia, przestrzeń, ciała grających i tańczących.

W programie:
Nauka gry na bębnach afrykańskich różnych rytmów (np. afro, salsa, capoeira) oraz na innych instrumentach (grzechotki, przeszkadzajki)
Taniec Spontaniczny do muzyki bębnów, improwizacje taneczne, mini spektakle
Wieczorne imprezy taneczne

Prowadzący:
Agnieszka Miłaja Głuszczyńska - psycholog, choreoterapeuta, instruktor improwizacji tańca i symboliki ciała
Sławek "Rodrigez" Porębski - muzyk perkusjonista, założyciel i muzyk, instruktor muzyczny - prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Premiera spektaklu "Skarbek"

[24.04.2005] 21 maja w ramach Roku polsko-niemieckiego w Polsce w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się premierowa prezentacja spektaklu "Skarbek". Organizator Büro Kopernikus.

Artystka Antje Majewski i pisarz Ingo Niermann, zainspirowani szczególnym charakterem Bytomia, opracowali wspólnie z polskimi tancerzami pod kierownictwem krakowskiego tancerza Tomasza Wygody widowisko teatru tańca, nawiązujące do postaci Skarbka. Skarbek to skrzat wywodzący ze świata górnośląskich legend. Żyje w opuszczonych kopalniach, strzegąc ich skarbów. Jest też władcą dusz nieżyjących górników. Spektaklowi opartemu wyłącznie na grze gestów, towarzyszy muzyka elektroniczna skomponowana przez Katrin Vellrath, przetwarzająca elementy polskiej muzyki ludowej.

Górnośląski Bytom to górnicze miasto, w którym przez stulecia wydobywano rudy metali i węgiel kamienny. Zamykanie kopalń w ostatnich latach zachwiało fundamentami miasta. Wiele domów jest pokrzywionych i grozi zawaleniem. Pod Bytomiem widzialnym leży miasto martwych sztolni i kopalnianych korytarzy, które wciąż determinuje życie naziemnych mieszkańców.

Gala Gwiazd Baletu

[24.04.2005] Fundacja Balet zaprasza na Ogólnopolski Konkurs Baletowy "Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce" i koncert finałowy Gala Gwiazd Baletu, który odbędzie się w dniach 27 i 28 maja w Operze na Zamku w Szczecinie. W konkursie biorą udział absolwenci ze szkół baletowych w Polsce zgłaszanych przez szkoły do tytułu "Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych". Część konkursowa jest otwarta dla publiczności. W trakcie Gali Gwiazd Baletu wystąpią uczestnicy konkursu oraz zaproszone gwiazdy baletu. Kontakt: tel. (0-91) 48 90 340.

Warsztaty na Suwalszczyźnie

[24.04.2005] Czterodniowe warsztaty "Podążać za zmianą" z Ewą Karasińską-Gajo zaplanowano na 26-29 maja na Suwalszczyźnie. Warsztaty mają odpowiedzieć na pytania: Na ile my same jesteśmy otwarte na zmiany. Czy wolimy raczej to co znane, to co wydaje się nam bezpieczniejsze, a nowe trochę nas przeraża. Organizator opisuje: "Na warsztacie poszukamy, jak w najlepszy dla nas sposób otworzyć się na zmianę. Skąd możemy czerpać siły i wsparcie? Jak ustalać cele w naszym życiu i je realizować? Zaangażujemy w ten proces nie tylko nasz umysł, ale i ciało. Będziemy również tańczyć tańce w kręgu związane z czasem przejścia".
Liczba uczestników: do 20 osób. Miejsce: Okliny k. Wiżajn, 35 km na pn-wsch od Suwałk. Adres: Okliny 24, 16-407 Wiżajny. Koszty: 160 zł za osobę/ całość tj. 3 dni, w tym: 36 zł pobyt, 75 zł wyżywienie, 49 zł zajęcia. Rezerwacja: Do 12 maja. Kontakt: tel. 0 504 17 58 71, 0 604 97 88 83.

Stosowane techniki:

improwizacja w tańcu
tańce w kręgu
techniki relaksacyjne
wizualizacje
praca z oddechem

Ewa Karasińska-Gajo jest instruktorką Improwizacji tańca i symboliki ciała i Eksperymentalnego Teatru Tańca /Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen; członkiem Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii, praktykiem pracy z oddechem.

Mali też potrafią

[24.04.2005] 19 kwietnia - po raz siódmy - w Płocku odbył się Festiwal Tańców Ludowych w wykonaniu przedszkolaków. 260-cioro najmłodszych wystąpiło w Domu Technika. Tańczono m.in. kujawiaka krakowiaki, polki, mazurki i polonezy.


<<< następne wiadomości     poprzednie wiadomości >>>


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone