wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.


wolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
sierpień 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Iwona i Jarosław Cieślikowscy - nowa wystawa

[13.08.2005] Iwona i Jarosław Cieślikowscy prezentować będą swoją nową wystawę pt. "Zaklęci w przestrzeni" podczas XII Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu (20-28 sierpnia 2005 r.). Wystawę można będzie oglądać w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (ul. Kutrzeby 10) w Poznaniu.

Fotografie Iwony i Jarosława Cieślikowskich znajdują się w archiwach wielu znakomitych grup tańca współczesnego, m.in. Polskiego Teatru Tańca, Dada von Bzdülöw, Compagnie Thierry Verger, DIN A 13, Thomasa Hauerta czy Sasha Waltz & Guests.
Wystawa "Zaklęci w przestrzeni" zawiera zdjęcia z tanecznych prezentacji z całej Polski. Jednak jej motywem przewodnim są fotografie spektakli wystawionych w Poznaniu. Po raz pierwszy Cieślikowscy prezentują zdjęcia z improwizacyjnych pokazów ulicznych i sal warsztatowych.

Wystawa "Zaklęci w przestrzeni":

Pracując nad naszą najnowszą wystawą skupiliśmy się na problemie pokazania dynamiki ruchu. Zdecydowaliśmy się na formę prezentacji charakterystyczną dla popkulturowych artystycznych pism. W nich sztukę współczesną, muzykę klubową, teatr eksperymentalny, uliczny permormance ukazuje się dziś poprzez coraz mniej oczywiste fragmenty. Tak samo można też promować taniec współczesny. Określone sceny pokazujemy więc w odważnych kadrach. A ich sercem nie jest ogólny obraz, lecz to, co zwykle pozostaje niedostrzegalne w obliczu tempa rozgrywania się spektakli, czyli detale: fragmenty ciał, chwile zetknięcia dłoni czy skupiony wzrok.

Pamiętajmy też, że taniec nie jest już zamknięty tylko w typowym czarnym kwadracie sceny. Coraz częściej ożywia nie tylko budynek teatru, ale też zwykłą ulicę, klub, czy np. centrum handlowe. W tych przestrzeniach każdy z aktorów i widzów opowiada nam swoją historię. To gesty rąk, mgnienia świateł, architektura wpisana w spektakl. Przestrzeń możemy traktować dwojako: widzieć ją jedynie jako tło dla ruchu lub wydobyć z niej nieoczywiste znaczenia. Czy potrafimy zobaczyć cień na ścianie, gdy w centrum naszej uwagi znajduje się tancerz albo dostrzec relacje jakie tworzą się między ciałem ludzkim w ruchu a substancją budynku czy ulicy, które doraźnie stają się scenografią? Fotografia ma tę przewagę nad bezpośrednim odbiorem spektaklu, ze zatrzymuje te magiczne chwile i pozwala na zadumę nad plastyką owych, ulotnych przecież, obrazów.

A kiedy taniec przeminie, zostanie nam sama przestrzeń. Czy idąc nią wspomnimy to, co kiedyś widzieliśmy? Nasza wyobraźnia z pewnością nam pozwoli zobaczyć w tych miejscach niewidzialne ślady roztańczonych stóp...
Iwona i Jarosław Cieślikowscy


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: serwis tańca
2. zdjęcia: © Jarosław Cieślikowski

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: zabronione

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone