wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.


wolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
sierpień 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Jagniątków - Move the Mount

[27.08.2005] W dniach 3-15 września w Jagniątkowie odbędzie się interdyscyplinarne laboratorium dla choreografów: Jagniątków - Move the Mount. Projekt zainicjowany został przez Büro Kopernikus, Deutsch-Polnische Kulturprojekte. [Büro Kopernikus to program Kulturstiftung des Bundes] w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Twórcami projektu są kuratorzy: Edyta Kozak, Janusz Marek z Polski i Sabine Gehm z Niemiec. Organizatorzy: Stowarzyszenie Tancerzy Niezależnych, Tanz Bremen.

Jagniątków - Move the Mount to polsko - niemiecki projekt, interdyscyplinarne laboratorium dla sześciu choreografów i sześciu artystów innych dziedzin sztuki. Jego celem jest stworzenie artystom warunków do przeanalizowania swoich dotychczasowych dokonań, zapewnienie otwartej przestrzeni dla refleksji, wymiany pomysłów, doświadczeń i informacji oraz zadania sobie pytań co do interpretacji przesłań jakie niesie współczesna sztuka tańca.

Projekt składa się z dwutygodniowego pobytu twórczego, wymiany między trzema polskimi i trzema niemieckimi choreografami reprezentującymi różne wizje choreografii. Każdy z choreografów zaprosił innego artystę wywodzącego się z takich dziedzin sztuki jak: muzyka, plastyka, światło, filozofia, visual art. W projekcie bierze udział 12 artystów: 6 choreografów z Polski i Niemiec, oraz 6 artystów innych dziedzin, którzy zostali zaproszeni przez choreografów. Uczestnikami projektu są także zaproszeni przez kuratorów - moderatorzy. Wywodzący się z dziedziny tańca Peter Pleyer oraz Paweł Goźliński wywodzący się z dziedziny teoretycznej - mają za zadanie nadać strukturę laboratorium oraz wspierać procesy decyzyjne artystów.

Artyści uczestniczacy w projekcie Jagniątków - Move the Mount:

Niemcy:
Thomas Plischke / gość: Kattrin Deufert
Angela Guerreiro / gość: Sven Kacirek
Antje Pfundtner/ gość: Pipon

Polska:
Helena Gołąb / gość: Isabel de Naverán
Anna Jankowska / gość: Ewa Garniec
Ryszard Kalinowski / gość: Łukasz Borkowski

Geneza projektu Jagniątków - Move the Mount:

Stworzenie projektu Move the Mount jest wynikiem prześledzenia przez kuratorów sytuacji choreografów i tańca współczesnego w Polsce i Niemczech oraz zadania pytania jak dotrzeć do indywidualnych potrzeb choreografów wykorzystując ich potencjał i możliwości oraz jak polepszyć rozwój międzynarodowej współpracy partnerskiej w nowych realiach UE. Tworzeniu projektu towarzyszyła z jednej strony świadomość rozbieżności pomiędzy potrzebami, a możliwościami choreografów w obydwu krajach, z drugiej świadomość "ważności" dzielenia się pomysłami, doświadczeniem i informacją.

Wymiana artystyczna oraz inspiracja między choreografami obu krajów sąsiadujących jest sporadyczna i ogranicza się do prezentacji spektakli podczas festiwali tańca. Nie ma więc możliwości wymiany doświadczeń w sytuacjach roboczych. Tożsamość jest także częstym hasłem w pracy choreografów. Mimo faktu, że sąsiadująca scena tańca niemieckiego wie niewiele na temat polskiej sceny i vice versa, spotkanie polskich i niemieckich artystów dostarcza owocnego punktu wyjścia dla pracy nad zagadnieniem tożsamości.

Artysci będą mieli możliwość skonfrontować nowe pomysły i artystyczne koncepcje, inny sposób myślenia i pracy. Różnorodność prezentacji artystów jest kluczowym elementem projektu. Tworzenie w innych ekonomicznych, politycznych czy kulturalnych warunkach odgrywa ważną rolę w pracy artystów. Powinna być skonfrontowana, aby inni artyści zrozumieli jej podstawy i reguły. Spotkanie w Jagniątkowie ma więc na celu wymianę i integrację artystów bez presji tworzenia produktu. Laboratorium daje możliwość dla spotkań osobistych oraz wymiany doświadczeń, pomysłów oraz inspiracji między polskimi i niemieckimi artystami, która pozwala na lepsze poznanie swoich możliwości i siebie samych jako twórców.

Cele projektu:

Celem projektu Jagniątków - Move the Mount jest skierowanie uwagi i wsparcie procesu twórczego artysty a nie produktu. Podzielenie się doświadczeniem i metodą twórczej pracy, przeanalizowanie dokonań i zastanowienie się nad ulepszeniem efektów swojej pracy i jej metod. Projekt ma za zadanie stymulować kreatywne pomysły młodych twórców jak również rozwijać zdolność do samo-analizy, która umożliwia z większym zaufaniem dogłębnie badać swoje własne idee jak i bardziej świadomie tworzyć.

* umożliwić choreografom dzielenie się doświadczeniami z artystami z różnych dziedzin sztuki (kompozytorami, artystami wizualnymi, itd.)
* analizować problemy związane z przekazem zawartym w spektaklu: /pojawiająca się luka między hermetycznym światem pomysłu artystycznego a odbiorem widza
* pobudzać dyskusje na temat tematów podejmowanych w tańcu dotyczących zawartości, estetyki, procesów powstawania pracy
* umożliwić artystom przyjrzenie się ich pracy, kreatywności, kompozycji dramaturgicznej itp.
* umożliwiać szukania własnych rozwiązań problemów spotykanych i doświadczanych przez innych
* promować świadomości o roli dzielenia się pomysłami, doświadczeniem, informacją
* podnosić świadomości procesu tworzenia tańca


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone