wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl
Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.pl


wolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Towarzystwo Gimnastyczne - premiera

[29.08.2005] Towarzystwo Gimnastyczne zaprasza na premierę swojego nowego spektaklu pt. "Obcojęzyczność". Premiera zaplanowana została na 17 i 18 września w Starym Browarze w Poznaniu (Studio Słodownia, godz. 19.00).

Towarzystwo Gimnastyczne zajmuje się w swoim nowym spektaklu "Obcojezyczność" problemem alienacji. Punktem wyjścia do pracy było pytanie, co powoduje, że tak często czujemy się wyobcowani z otaczającej rzeczywistości, społeczeństwa, swego ciała...? Zespół poszukuje odpowiedzi poprzez serie wizualnych poetyckich obrazów oraz język ruchowy tworzony w oparciu o techniki tańca fizycznego, który odrzucając powierzchowną estetykę i dekoracyjność tańca, wydobywa z ruchu jego cielesność i surową energię. Istotnym elementem projektu jest także wykreowanie przestrzeni dla tańca, która w znaczący sposób determinuje działania wykonawców podobnie jak na nasze zachowania i odczucia wpływa otaczającą nas rzeczywistość - kultura popobrazu, atakująca ze wszystkich stron sztuczność i teatralizacja codziennego życia.

Dane techniczne: "Obcojęzyczność" Towarzystwo Gimnastyczne, kreacja: Natalia Draganik, Joanna Leśnierowska, wykonanie: Natalia Draganik, Wiola Kenczyńska, Joanna Leśnierowska, Agnieszka Piotrowska, scenografia: Mariusz Szmytkowski, muzyka: Mauricio Takara

Towarzystwo Gimnastyczne to kolektyw artystyczny działający w Poznaniu od 2003 roku. Zespół pragnie unikać wszelkich generalizacji gatunkowych. Wprawdzie w swojej pracy wykorzystuje głównie szeroko rozumiane techniki tańca współczesnego, jednak nadrzędnym jego celem jest dobór takich środków wyrazu, które za każdym razem najlepiej odpowiadają treści przedstawienia. Pierwszy spektakl Towarzystwa Gimnastycznego "Whatever you wish" był swego rodzaju manifestem programowym grupy i w autoironicznej formie dyskutował potoczne rozumienie tańca współczesnego jako gimnastyki (co koresponduje zresztą z nazwą zespołu).

Wybrane recenzje prasowe:

"Whatever you wish" (czyli Cokolwiek chcesz) to przedstawienie bezczelne i brawurowe, balansujące na granicy ekshibicjonistycznego obnażenia aktorów (aktorek) i konkursowego wprost wygłupienia widzów. Ale balans jest nader fascynujący, bo na jego straży stoją duża inteligencja i jeszcze większe poczucie humoru (mocno zaprawione autoironią).
To przedstawienie o przedstawieniu - specyficznym, bo tanecznym. Co to jest taniec współczesny? Kto to jest choreograf? Jak powinna wyglądać tancerka? Czym jest ruch? Odpowiedzi na te pytania padają z offu - udzielają ich widzowie i tancerze. Rozbrajająca szczerość miesza się w nich z głupotą, niekompetencją, bełkotem, zlepkami i zgęstkami bezmyślnych kalek... Wszystkie powodują chóralne wybuchy śmiechu na widowni, bo trafiają w punkt, w sedno. Opisują świadomość (nie-świadomość?) tancerzy-pasjonatów krążących od kursu do kursu, od projektu do projektu, oraz ich widzów, coraz szerzej otwierających oczy ze zdziwienia (nabranych albo wybranych). Konkluzje bywają rozbrajające: najwięcej mówi taki spektakl, który nic nie mówi, nie ma choreografa - jest tylko hip-hop.... Górnolotne wywody metodologiczno-ideologiczne pointują przyłapane na gorącym uczynku wyznania - a, tak nam to jakoś samo wyszło.
Tymczasem na scenie pięć dziewczyn siedzi na krzesłach wokół podłogi do tańca. To wizja jak z koszmarnego snu - zaraz się zacznie: jak dziesiątki już razy będą się przetaczać, skakać, wirować, wyginać...i nic z tego nie wyniknie.
A tu niespodzianka! Bo oto na naszych oczach dokonują się kolejne wariacje na temat ruchowej układanki: równo, głupio, śmiesznie...aż do finałowego zatracenia się w wariacki, agresywnym tańcu (a to cały czas ta sama sekwencja ruchowa!). Oto piękne solo tańczone z zawiązanymi oczyma przez Natalie Draganik (autorkę choreografii całości) Oto elementarz tańca dotyczący przestrzeni, czasu, gestu, znaczenia... I hasło klucz: komunikacja. (...)
E. Obrębowska- Piasecka, "Gazeta Wyborcza" (22-23.11)

Whatever you wish to debiut piątki poznańskich tancerek. (...) zgodnie z tytułem, dostajemy to, czego tylko sobie życzymy. Spełniając nasze zachcianki, podlewają je jednak ironicznym komentarzem. Wieńczą zaś swe dzieło kompletnym chaosem. Ta niby nieuporządkowana struktura przedstawienia - de facto, drobiazgowo przemyślana całość. Whatever you wish - celna kpina, grad igieł wyrzucony w widownię.
Bartłomiej Miernik, "Teatr". Grudzień 2003


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © materiały promocyjne/Towarzystwo Gimnastyczne

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony archiwalnej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone