wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl
Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.pl


wolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Trasa Ballet Black

[08.09.2005] Do Polski po raz pierwszy przyjeżdża Ballet Black. Tournee rozpoczyna się w listopadzie. Zespół odwiedzi 11 miast. O londyńskim zespole, w którym tańczą tylko czarnoskórzy wykonawcy Oprah Winfrey powiedziała: "Balet w ich wykonaniu to egzotyka - czarnoskóra, pulsująca żywiołowość w najpiękniejszych historiach". Grupę sprowadza do naszego kraju Makroconcert.

Ballet Black założony został w 2001 roku z inicjatywy młodej choreografki Cassy Pancho. Ich przesłaniem jest propagowanie kultury afroamerykańskiej i azjatyckiej. Tancerze interpretują światowe dzieła oraz tworzą własne układy choreograficzne do własnych kompozycji. Debiut Ballet Black na deskach East London Theatre na początku 2002 roku rzucił nowe światło na klasyczną sztukę baletową. Dla krytyki stali się bacznie obserwowanym odkryciem, dla publiczności gorąco poszukiwanym wrażeniem. Oni sami, zaskoczeni swoim sukcesem, postanowili rozszerzyć swoją działalność także na szkołę tańca dla kolorowej społeczności Londynu. Zdobyli tym większe uznanie w oczach swoich fanów i rzesze nowych wielbicieli.
Tancerze Ballet Black pochodzą z renomowanych szkół londyńskich i amerykańskich. Deklarują, że do zespołu przyciągnęła ich osobowość i wizjonerstwo Cassy, a także przesłanie, z jakim zespół występuje przed co raz szerszą publicznością. Ich klasyczne wykształcenie oraz doświadczenia zebrane w różnych zespołach baletowych sprawiają, że każdy z nich ma coś do zaoferowania, każdy ma wkład w kształt zespołu. Tworzą bardzo kreatywną i elastyczną grupę młodych, wesołych ludzi, co odbija się echem podczas ich występów na scenie. Ballet Black inspiracje czerpie z wieloletniej tradycji amerykańskiego czarnego baletu, często społecznie zaangażowanego. W ich tańcu przetrwały ślady niewolnictwa, Wielkiej Migracji, prześladowań rasowych i upragnionego równouprawnienia. Jednocześnie, wolni od przesądów i uprzedzeń, w swoich przedstawieniach sięgają także do historii innych ludzkich tragedii, upadków i wzlotów.

Cassa Pancho rozpoczęła swoją przygodę z tańcem w Szkole Tańca Pameli Howard w Zachodnim Londynie. Szybko odkryty talent zaprowadził ją do Królewskiej Akademii Tańca, gdzie zdobyła dyplom sztuki i nauki baletu. Ukończyła również wydział choreografii. Brała udział w kursach i warsztatach wielu współczesnych i uznanych twórców jak Michael Smuin, Bill T. Jones, David Parsons, Paul Taylor. Jeszcze przed założeniem Ballet Black Cassa odnosiła sukcesy jako twórca choreografii przedstawień dyplomowych Królewskiej Akademii Tańca czy londyńskich grup baletowych na Światowym Tygodniu Tańca w Londynie.

Prawą ręką Cassy Pancho jest Denzil Bailey. Ten choreograf i nauczyciel ma w swoim dorobku zarówno role w balecie klasycznym ("Jezioro Łabędzie", "Dziadek do orzechów", "La Sylphide", "Romeo i Julia"), jak i nowoczesnym (np. "Aureola", "Bolero", "Seven Silences of Salome"). Najcieplej wspomina jednak swoją rolę w "Carmen" w wersji Terry'ego Gilberta. Tańczył m.in. w London City Ballet, English National Ballet, The Dancers Company czy Souls in Motion. Jego układy choreograficzne, choć oparte na klasyce, sięgają również do form nowoczesnych.

Ballet Black zaprezentuje w Polsce m.in.:

"Nowy Początek" - wibrującą w porywających rytmach ale bazującą na balecie klasycznym historię naszego globu. Muzykę skomponował Celloman, znany także jako Ivan Hussey, a autorem układu choreograficznego jest Denzil Bailey.

"Elegię" do muzyki Francisa Poulenca, do której choreografię ułożył, inspirowany dokonaniami Kennetha MacMillana, Stephen Sheriff. Jednakże tam, gdzie MacMillan umieściłby tragizm ofiary, Sheriff wskazuje na siłę życia pomimo i wbrew wszystkiemu.

"Pas de Trois", w którym występują młodziutka i bardzo utalentowana Florence Kollie, Denzil Bailey i... krzesło. Rozbrykana córka i pobłażliwy ojciec podzielają miłość do tańca. Ten fragment jest wykonywany do muzyki Amilcare Ponchiellieg i w choreografii Patricka Lewisa.

Tournee Ballet Black:

10 listopada - Białystok, Teatr Dramatyczny
12 listopada - Szczecin, Opera na Zamku
13 listopada - Radom, Sala Koncertowa UM
14 listopada - Łódź, Teatr Wielki
15 listopada - Wrocław, Teatr Polski
16 listopada - Poznań, Sala Wielka
18 listopada - Lublin, Centrum Kongresowe AR
20 listopada - Gdynia, Teatr Muzyczny
21 listopada - Kraków, Filharmonia
22 listopada - Bydgoszcz, Teatr Polski
23 listopada - Warszawa, Sala Kongresowa


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © Ballet Black; publikacja za zgodą Makroconcert

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony archiwalnej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone