wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl
Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.pl


wolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Taniec z Japonii

[12.09.2005] Scena Teatralna Klubu Żak z Gdańska zaprasza na 3. odsłonę prezentacji z cyklu "Poza granice - sztuka spoza granic Trójmiasta i spoza granic Polski". Najbliższa edycja to "Taniec z Japonii, czyli myślenie ciałem". W trakcie projektu zobaczymy solowe spektakle Hiroyo Kitao (Japonia), bedzie można także uczestniczyć w warsztatach tanecznych. Termin 26-30 września. Warsztaty: 26.09-29.09.2005, godz. 17.00-22.00. Karnety warsztatowe: cena 100 zł, 80 zł (ulgowy). Kontakt i zapisy na warsztaty: tel. 0 605 22 83 91

Hiroyo Kitao - jedna z czołowych tancerek japońskiej Osaki, gdzie od 1991 roku działa jako niezależny choreograf i solistka. Kitao posiada wykształcenie taneczne, doktorat z medycyny, w latach 1999-2001 towarzyszyła Pinie Bausch i jej teatrowi - Tanztheater Wuppertal jako fizjoterapeutka podczas tournee w Japonii i Europie. Taniec Kitao jest wprowadzonym w ruch "myśleniem ciałem". Znajdziemy w nim to, co dotyka nas w codzienności, sprawy banalne, jak i sprawy wzniosłe - uniwersalne pytania dotyczące kondycji człowieka, intymne doświadczenia cielesności, jak i aktualne problemy polityczne i społeczne.

Cykl Teatralny: Poza Granice - ma na celu zapoznanie widowni trójmiejskiej z ambitną sztuką spoza granic Trójmiasta i spoza granic Polski. Zapraszani są twórcy nowatorscy - artyści, którzy tworzą teatr zaangażowany, będący odpowiedzią na aktualną rzeczywistość. W swej sztuce przekraczają granice skostniałych form i konwencji, łamiąc stereotypy poszukują alternatywnych form ekspresji twórczej, odmiennych od tych reprezentowanych przez skomercjalizowaną i poddawaną homogenizacji sztukę masową. "Poza granice" obejmuje prezentacje spektakli, dyskusje pospektaklowe oraz promowanie zaproszonych artystów poprzez m.in. tłumaczenie tekstów i manifestów artystycznych.
Dotychczasowe dwie edycje cyklu "Poza granice" zostały ciepło przyjęte przez trójmiejską publiczność. W pierwszej zaprezentowaliśmy spektakl "Arab" w wykonaniu Nory Amin - niezależnej artystki teatru fizycznego z Egiptu. Spektakl ten, silnie zabarwiony tematyką polityczną i dotykający problemu sytuacji kobiet w kulturze islamskiej, ucisku oraz poszukiwania tożsamości, został bardzo dobrze przyjęty przez gdańską publiczność, czego wyrazem była ożywiona dyskusja po spektaklu z artystką. W drugiej pokazaliśmy spektakl "Danse Macabre" - tancerki Antonie Svobodovej z Czech, któremu towarzyszyły warsztaty prowadzone przez tancerkę.

Program:

Solowe spektakle taneczne Hiroyo Kitao:

"The Sleep of SOINE-ARBEITER"
choreografia i wykonanie: Hiroyo Kitao
kostium: Hiroyo Kitao
muzyka: Steve Roden, FADO
oświetlenie (koncepcja):Margaret Olliveaux
czas: 50 minut
termin spektaklu: 25 września, godz. 19.00

"The Sleep of SOINE-ARBEITER" - w spektaklu Hiroyo Kitao dotyka intymnej strony człowieka. Jej choreografia ukazuje "człowieka paradoksalnego" - samotnego i wyalienowanego, uwikłanego w zwyczajną codzienność, który próbuje pielęgnować swą niepowtarzalność i marzenia; miękki plastyczny ruch przeplata się z mechanicznym powtórzeniem, a skorupa codzienności pęka pod naporem pragnień realizujących się w wyzwolonym tańcu.
* SOINE-ARBEITER: pracownicy, którzy pomagają samotnym ludziom zasnąć dzieląc z nimi łóżko.

"Hanjo Mishimy"
choreografia i wykonanie: Hiroyo Kitao
kostium: Chika Makino, Yoko Ohki
muzyka: Hiromichi Sakamoto, Steve Roden
oświetlenie (koncepcja): Takashi Miyamukai i Hiroyo Kitao
czas: 50 minut
termin spektaklu: 30 września, godz. 19.00

Hanjo Mishimy to dawna forma dramatu wykorzystywana w tradycyjnym japońskim teatrze No. Osią HANJO jest historia szalonej kobiety czekającej na swego kochanka. Yukio MISHIMA dokonał trawestacji tradycyjnego tematu, by w swej uwspółcześnionej wersji dramatu No podkreślić konflikt rodzący się z zatwardziałości bohaterów przywiązanych do swych przekonań. Zakończenie historii ukazanej przez Mishimę zainspirowało japońską tancerkę - Hiroyo Kitao. W spektaklu Kitao, odczytanie głównego tematu sztuki Mishimy odbywa się poprzez "myślenie ciałem". To "myślenie ciałem", czy inaczej "myślenie zmysłami" jest podstawą pracy Kitao. Jako tancerka i choreograf, Kitao stara się uobecnić podkreślaną przez Mishimę iluzoryczną naturę prawdy, fragmentaryczność naszego postrzegania rzeczywistości oraz mozaikowość pamięci.

Warsztaty tańca i ekspresji fizycznej:

"Poczuj ciało, poznaj ruch - ku nagości ciała i umysłu"
W pracy warsztatowej Kitao wykorzystuje swoją znajomość anatomii, fizjologii i kinezjologii stosowanej. Głównym celem warsztatów będzie poszukiwanie na drodze improwizacji stanu wyzwolonej ekspresji i pierwotnej spontaniczności ciała i umysłu - "myślenia ciałem". Ćwiczenia proponowane przez Kitao pozwolą uczestnikom obudzić wrażliwość ciała i odkryć gamę metamorfoz ciała otwartego na dialog z wyobraźnią.
Termin warsztatów: 26-29 września, godz. 17.00-22.00


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony archiwalnej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone