wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl
Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.pl


wolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Warsztaty butoh w Teatrze Limen

[27.09.2005] Teatr Limen i Akademia Tańca i Teatru im. Isadory Duncan w Warszawie zapraszają na warsztat tańca butoh. Mottem warsztatu Sylwii Hanff jest "The body is the link" (Nario Goda). W warsztacie uczestniczyć mogą wszystkie osoby otwarte na pracę z ciałem jako metodę rozwoju osobistego. Butoh może stać się głębokim doświadczeniem osobistym każdego człowieka niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Miejsce: Akademia Tańca i Teatru im. Isadory Duncan (Mokotów "OGRÓD", Al. Niepodległości 80 róg ul. Odyńca). Termin 8-9 października, godz. 10.00-13.00. Cena: 100 zł. Kontakt: tel. (0-22) 898 30 10.

Sylwia Hanff - tancerka butoh, choreoterapeutka, tancerka-mim, instruktor improwizacji tańca i symboliki ciała, mgr filozofii, była aktorka Warszawskiego Teatru Pantomimy, współpracuje z teatrami ruchu i dramatycznym (m.in. Teatr Narodowy, Opera Narodowa), założycielka Teatru Limen, kuratorka kursów arteterapii.

Butoh to forma teatru tańca, która narodziła się w Japonii na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nazywany "Ankoku butoh" - tańcem ciemności, butoh zrywa z kanonami tradycyjnej sztuki (nie tylko japońskiej). Powstał w atmosferze buntu wobec dominacji kultury euro-amerykańskiej. Taniec ten, odwołuje się do starych wierzeń, obrzędów i ludowej estetyki brzydoty; inspiracją były także ekspresjonizm i koncepcja teatru okrucieństwa Antonin'a Artaud'a. Z premedytacją ujawnia zakazane dotąd obszary życia. Nie opiera się on na żadnej technice, a zamiast choreografii czy pozycji tanecznej proponuje "totalną obecność", osiąganą dzięki przyjęciu przez tancerza szczególnej psychofizycznej postawy określanej pojęciem butoh-body (jap. butoh-tai). Nie oznacza ono fizycznego ciała, ale stan umysłu, czy raczej jedność ciało-umysł, będący przekroczeniem dualizmu przedmiot-podmiot, świadomość-nieświadomość.

Istotą tańca butoh jest odkrywanie ciała nieznanego i impulsów pochodzących z najgłębszych warstw jaźni, impulsów często stłumionych przez społeczne normy: to, co społecznie akceptowane i oczekiwane. Butoh to taniec ciemności, uznający ciało i ziemię za świętą podstawę, symbol mroku i przeobrażenia. Zdejmując warstwa po warstwie codzienność naszego ciała, możemy odkrywać nie tylko głębokie pokłady emocji, ale także zapisane w naszych ciałach istnienie rozmaitych zjawisk; możemy odnajdywać ukryte w nich wszelkie formy życia. Sięgnijmy w głęboką pamięć ciała obejmującą nie tylko naszą osobistą historię.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony archiwalnej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone