wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
październik 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


I Międzynarodowy Festiwal Salsy w Warszawie

[19.10.2005] W dniach 11-13 listopada trwać będzie I Międzynarodowy Festiwal Salsy w Warszawie. Festiwal Salsy jest wspólnym projektem zespołu Salsa Libre oraz grupy pasjonatów salsy, tańca i kultury latynoamerykańskiej. Festiwal będzie spotkaniem ze współczesną salsą - tańcem klubowym osadzonym głęboko w afrokubańskiej kulturze muzycznej i tanecznej. W ramach festiwalu odbędzie się ponad 50 warsztatów tanecznych z tancerzami salsy z Kanady, Francji, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Czech a także renomowanymi instruktorami z Polski. Warsztaty prowadzone będą na 4 poziomach zaawansowania. W tygodniu poprzedzającym Festiwal odbędą się Dni Otwarte Salsy w szkole tańca Salsa Libre. Na warsztatach poznamy układy taneczne w parach, kroki solowe czy zasady rządzące ruchem ciała a specjalne zajęcia z rytmiki i instrumentarium salsy oraz nauka etnicznych tańców afrokubańskich pozwolą nam na szersze zrozumienie salsy oraz kultury, z której wyrosła. Kontakt: tel. 0 501 616 751

Imprezy towarzyszące:

- Pokazy światowej sławy salsowych formacji tanecznych oraz zaproszonych instruktorów,
- Pokazy najlepszych polskich grup,
- Koncerty na żywo prezentujące salsę oraz niezwykle energetyczną kubańską muzykę etniczną. Koncertowi bębniarskiemu towarzyszyć będzie pokaz taneczny afrokubańskiej rumby.
- Muzyka w wykonaniu DJów z Polski i Puerto Rico.

Programu festiwalu:

10 listopada
21.00 Przedfestiwalowa Salsoteka

11 listopada
od godziny 11.00 odbiór karnetów przez uczestników festiwalu
15.30-19.00 Warsztaty salsy z zaproszonymi instruktorami
21.00 Salsoteka
22.00 Oficjalne otwarcie festiwalu i prezentacja zaproszonych instruktorów
23.00 Pokazy zaproszonych formacji tanecznych

12 listopada
10.30-17.15 Warsztaty salsy z zaproszonymi instruktorami
21.00 Salsoteka
22.30 Pokazy zaproszonych formacji tanecznych

13 listopada
10.30-17.15 Warsztaty salsy z zaproszonymi instruktorami
21.00 Salsoteka

Sylwetki pedagogów:

Orville Small - jest światowej sławy tancerzem z Kanady. Zajmował pierwsze miejsca na wielu prestiżowych konkursach salsy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz w Europie (Montreal, San Francisco, Ottawa, Toronto, Berlin etc.). Dwa lata temu roku zajął pierwsze miejsce w słynnym konkursie salsy w klubie Mayan (8th Annual Mayan World Salsa Competition). W 2004 uzyskał nagrodę "UK Salsa Congress Award" dla w kategorii 'best international instructor for 2004'.

Super Mario urodził się w Indiach, z zawodu jest księgowym a salsę tańczy od roku 1998 (nie posiada wcześniejszego doświadczenia tanecznego). Styl tańca Mario charakteryzuje szybkość i płynność jednocześnie pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na improwizację zarówno kobietom jak i mężczyznom. Super Mario, znany także jako Million Moves Man obrał sobie za siedzibę Londyn. Specjalizuje się w stylu cross body, tańczy zarówno na '1' jak i na '2', skupiając się głównie na kombinacjach z dużym naciskiem na właściwą technikę prowadzenia. W roku 2004 za swój wkład do muzyki salsowej jako tancerz oraz instruktor otrzymał nagrodę na kongresie w Los Angeles. Podczas kongresu salsy w Wielkiej Brytanii w roku 2003 został wyróżniony za wkład w promocję salsy w Wielkiej Brytani oraz Izraelu.

Neeraj Maskara (Indie) tańczy salsę od 6 lat. Jego doświadczenie taneczne związane jest głównie z Jazzem. Staje się coraz bardziej popularny na scenie salsowej dzięki swoim dynamicznym kombinacjom.

Theo Simax Dersion potrafi połączyć szyk i skomplikowane kombinacje w czystym stylu mambo. Theo podążał tą samą ścieżką co jego najlepszy przyjaciel, Hervé Suzan. Obaj odwiedzili Nowy Jork w celu lepszego zrozumienia fenomenu salsy jako "tańca ulicznego". Styl tanca Theo został zainspirowany przez Eddiego Torresa oraz Santorico. Razem z Hervem, Theo zdecydował zaimportować nowy styl tańca: "Nowojorską salsę na 2" do Francji. Jest jednym z najlepszych tancerzy salsy w Paryżu.

Liduina Lovert i Eric Lalta są dobrze znani w całej Europie. Są liderami oraz choreografami Salsa Dance Squad (SDS) z która przemierzali świat i występowali na wielu kongresach takich jak West Coast Salsa Congress w Los Angeles i kongres w Barcelonie. Uczyli się tańczyć na '2' w Latin Dance Studio Eddiego Torressa.

Dora Paszuk jest zaangażowana w taniec od dziecka. Już w szkole podstawowej zaczęła uprawiać gimnastykę i zajmowała się nią przez 8 lat. Uczęszczała do Randolph Dance School na lekcje tańca jazzowego, nowoczesnego oraz hip-hopu. Przez pięć lat uczyła się i tańczyła flamenco w akademii tańca hiszpańskiego Esmeraldy Enrique. Dora zajmowała się także tańcami egipskimi takimi jak taniec brzucha i występowała z pokazami tego tańca w wielu miejscach w okolicach Toronto. Miłość do tańca egipskiego została jej zaszczepiona przez Yasminę Ramzy, założycielkę i dyrektora artystycznego Arabeque Academy. Dora uczyła się salsy w wielu częściach świata pod okiem najlepszych instruktorów. W Los Angeles trenowała z Josie Neglią, Oscarem Ramirezem, oraz Luisem & Joby Vasquez, założycielami Salsa Brava Dance Company. W Nowym Jorku uczyła się między innymi u Eddiego Torres i Nelsona Floresa. W roku 2000 Dora i jej partner Paweł Zając zajęli pierwsze miejsca w 3 konkursach salsy w Berlin Night Club, La Classique oraz International SalsaWeb Convention.

Paweł Zając jest profesjonalnym instruktorem mambo. Tańcem zajmuje się od siódmego roku życia. Rozpoczynał od lekcji baletu i tańca jazzowego a następnie stał się aktywnym członkiem Zespołu Pieśni i Tańca w Lublinie z którym podróżował i występował na całym świecie aż do chwili gdy jego pasją stały się mambo i cha cha. Razem ze swoją partnerką Dorą Paszuk doskonalili swoje umiejętności na całym świecie pod okiem jednych z najlepszych instruktorów salsy. W Los Angeles trenował z Josie Neglią, Oscarem Ramirezem, oraz Luisem & Joby Vasquez, założycielami Salsa Brava Dance Company. W Nowym Jorku uczył się między innymi u Eddiego Torres i Nelsona Floresa. W roku 2002 Paweł i Dora założyli swoją własną szkołę tańca - Mambo Dream Team.

Mimo tańczy salsę od ponad siedmiu lat. Jest znakomitym tancerzem, którego taniec charakteryzuje się ogromną siłą wyrazu i błyskotliwym stylem. Specjalizuje się w stylu Los Angeles, który wywiera na widzach wrażenie wielością figur i precyzyjnym prowadzeniem. Mimo należy obecnie do najlepszych tancerzy w Niemczech. Potwierdza to podczas swoich występów na kongresach, między innymi Congreso Mundial de la Salsa w San Juan, Puerto Rico, Congreso Bacardi de la Salsa w Monachium, Kongres w Mediolanie, Salsa Festival w Barcelonie, European Salsa Dance Festival w Haarlemie, International Salsa Festival w Berlinie, International Salsa Festival w Hamburgu, Euro Salsa Congress w Darmstadt, Academia de Salsa Congress w Stuttgarcie, Kongres w Amberg, Salsa con Clase Congress w Regensburgu, Kongres w Karlsruhe.

Jorge "Camagüey" Izalguez jest profesjonalnym tancerzem z Kuby. Przygodę z tańcem rozpoczął w wieku 7 lat; w wieku 20-tu lat wstąpił do 'Conjunto Folklorico de Camagüey' (Zespołu Folklorystycznego prowincji Camagüey na Kubie) pod dyrekcją Reinaldo Echemendia. Występował z gwiazdami muzyki latynoskiej takimi jak Tito Rojas (koncert w Barcelonie), Oscar d'Leon (koncert we Frankfurcie nad Menem). Obecnie naucza w Barcelonie. Prowadzi również gościnne warsztaty w Anglii, Szwajcarii, Irlandii i w Niemczech. Specjalizuje się w salsie oraz tańcach afrokubańskich. Sam określa swój styl jako 'salsa fusion'. Jest to wybuchowa mieszanka elementów zapożyczonych ze stylów New York i Los Angeles oraz kubańskiego stylu Casino. Jorge jest również specjalistą od tradycyjnych tańców kubańskich. Ich tajniki zgłębił zarówno praktycznie jak i teoretycznie. Elementy son, rumby jak i tańców obecnie już nie tańczonych, są obecne w salsie i można wskazać skąd wywodzi się określony ruch, figura, czy układ.

Michal & Daniela - Organizatorzy dobrze polskim fanom salsy znanego festiwalu w Pradze. Należą do prekursorów stylu cross body w Czechach. Oboje zaczynali edukację taneczną od tańca towarzyskiego. Daniela ma także doświadczenie w balecie i tańcu nowoczesnym. Naukę salsy rozpoczęli w 1998 roku od lekcji salsy kubanskiej u Mandego Valdesa z którym mieli też okazję wspólnie występować. Trzy lata później już sami prowadzili kursy salsy. W roku 2001 spotkali Ivana "El Ivanko" Balogha który wprowadził ich w sekrety stylu Los Angeles. Rok później wystartowali w otwartych mistrzostwach Węgier w salsie gdzie zdobyli 2 miejsce.

Franco & Lisandra - Organizatorzy sławnego festiwalu w Berlinie. Tańczą razem od początku 2004 roku. Franco zajmuje się uczeniem salsy w stylu Los Angeles od ponad 5ciu lat i jest założycielem największej szkoły tańca w Berlinie. Razem uczestniczyli w tym roku w wielu kongresach salsy (np. w Pradze, Brukseli, Regensburgu, Scheveningen, Wrocławiu, Sofii i Hamburgu).

Ola & Marysia "Salsa Factory" - Ola Leszczewicz jest pierwszą polską instruktorką salsy, oraz pionierką w Polsce w takich stylach jak cross-body, rueda de casino i NY mambo on2. Od 1999 roku prowadzi w Warszawie własne, regularne kursy, często zapraszana jest gościnnie na warsztaty do innych miast Polski. Swoje umiejętności rozwijała na licznych festiwalach zagranicznych i szkoleniach, z których do najważniejszych należy zaliczyć pobyt w Nowym Jorku w 2004 r., gdzie pod okiem Eddiego Torresa oraz instruktorów z formacji Abakua i Fogarate doskonaliła technikę swojego tańca.
Marysia Szumielewicz poprzez wszystkie lata tańczenia salsy wypracowała sobie zarówno charakterystyczny dla siebie styl, jak i bardzo dobrą technikę. Jej inspiracją są: Frankie Martinez, Griselle Ponce, Candy Mena, Eddie Torres, Burju Hurturk, Nancy Ortiz. Ola i Marysia są założycielkami i choreografami warszawskiej formacji Salsa Factory, z którą występują w Polsce i zagranicą. Obydwie dziewczyny specjalizują się przede wszystkim w stylu NY Mambo.

Monika & Mek "The Salsa Kings" - Zawodowi tancerze, nauczyciele i pedagodzy, uznani praktycy w dziedzinie tańców towarzyskich sportowych oraz latynoskich jak Salsa i Mambo. Znani w Polsce i za granicą jako liderzy studia "The Salsa Kings". Oboje specjalizują się w "NY Mambo" a przede wszystkim w tzw. "Body Movement" skutecznie wykorzystując to w prowadzonych warsztatach tanecznych z grupami z różnych dziedzin tanecznych. Monika i Przemek od ponad 10 lat czerpią inspirację i doświadczenie z takich form tanecznych, jak: taniec współczesny, mambo, salsa, hip-hop, modern jazz. Specjalnością Moniki jest Ladies' Styling oraz Salsa Hip Hop. Od lutego 2005 r. jest jedną z wykonawców hiphopowego spektaklu "12 ławek". Specjalnością Przemka są "Shine Steps" czyli efektowne solowe kroki na bazie NY Mambo i Jazzu. Razem z "Teatrem Okazjonalnym" bierze udział w realizacji spektaklu tańca współczesnego "Carpet Show" i Samuela Becketa "Kwadrat".

Marta & Andreas "Project Salsa" - Marta i Andreas to tancerze i główni instruktorzy studia tańca Project Salsa. Ich fascynacja hip-hopem i tańcem jazzowym daje w efekcie elektryzującą mieszankę, którą sami nazywają "Salsa Funky Style". Marta i Andreas kładą duży nacisk na improwizację i interpretację muzyki podczas tańca. Marta prowadzi również szkolenia łączące elementy psychologii oraz tańca i ruchu.

Piotrek & Dinelvis - Dinelvis Arias Clemente związana jest z tańcem od piątego roku życia. Później Dinelvis przystąpiła do znanej na rynku międzynarodowym, szkoły tanecznej Companía Independiente de Dance "Narciso Medina". Tam rozpoczęła naukę różnych stylów związanych z muzyką kubańską: Folklore, Son, Cabaret, Danza contemporánea, Danza moderna, Danza combinatoria, Salsa, Mambo, Pilón, Cha-cha-cha, Mozambique. Brała również udział w warsztatach tanecznych organizowanych przez Companía de Folklore Nacional de Cuba oraz uczestniczyła w wielu występach i konkursach w znanych kubańskich teatrach, m.in. takich jak: el Gran García Lorca, el gran Teatro Nacional, el Karl Marx. W styczniu 1999 r. ukończyła szkołę taneczną uzyskawszy certyfikat profesjonalnej tancerki. Następnie została solową tancerką salsy, sonu kubańskiego towarzysząc grupom kubańskim m.in. takim jak OBBI-ACHE (Baile Folklórico), wraz z którą występowała.
Piotrek swój pierwszy kontakt z salsą rozpoczął na kursie w Polsce w roku 2000. Po roku nauki pod okiem szanowanej warszawskiej tancerki salsy Oli Leszczewicz, wyruszył na Kubę gdzie odbył miesięczny kurs tańca. Od tamtego momentu skoncentrował się na nauce i rozwijaniu kubańskiego stylu salsy. Następnie przez kolejne półtora roku uczęszczał na zajęcia w Madrycie w Hiszpanii, u profesora kubańskiego Andrés Lladó Sánchez (w klubie Parche). W maju tego roku udał się ponownie na Kubę gdzie podczas festiwalu muzyki kubańskiej "Cubadisco 2003", wraz z Dinelvis zostali wyróżnieni za swój poziom taneczny. W reportażu telewizyjnym z tego festiwalu Telewizja Kubańska zamieściła krótki materiał filmowy, w którym pokazali tańczących Piotrka wraz z Dinelvis.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony archiwalnej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone