wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
październik 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


XII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2005 - opis

[24.10.2005] Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski oraz Fundacja "Sztuka i Współczesność" zapraszają na XII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2005 - Spektakle artystek ze Skandynawii i Warszawy. Festiwal trwać będzie od 13 listopada do 6 grudnia. Prezentacjom spektakli festiwalu towarzyszyć będą dyskusje i spotkania artystów z publicznością ilustrowane projekcjami zapisów spektakli.

Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski od 1994 roku organizuje unikalny w skali Polski, interdyscyplinarny festiwal prezentujący twórczość artystów przekraczających granice gatunków i dziedzin sztuki. Festiwal obejmuje prezentacje spektakli z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Każda edycja festiwalu dedykowana jest wybitnym, lecz nieznanym w Polsce artystom z innego kraju. Ich sztuka konfrontowana jest z twórczością artystów warszawskich. Festiwal odbywa się co roku w listopadzie. Podczas pierwszych jedenastu edycji festiwalu wystąpili na nim artyści z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Belgii, Hiszpanii, Węgier, Chorwacji, Słowenii, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Warszawy (m.in. Teatr Tańca Piny Bausch z Wuppertalu, zespół wokalny Meredith Monk z Nowego Jorku, zespół tańca nowoczesnego "Rosas" Anny Teresy de Keersmaeker z Brukseli oraz tancerz Kazuo Ohno z Japonii). W imprezach dotychczasowych edycji festiwalu wzięło udział ponad 20 tysięcy osób. Program festiwalu spotkał się z dobrym przyjęciem widzów i krytyków.

Tegoroczna, XII edycja festiwalu Rozdroże zaprezentuje twórczość artystek ze Skandynawii. Ich droga twórcza wyróżnia się oryginalnością i konsekwencją, a spektakle - harmonią oraz walorami wizualnymi. Zaproszone przedstawienia łączy wspólny temat - próba ukazania zderzenia duchowych aspiracji człowieka z materialnym wymiarem życia.

Festiwal zainauguruje dwukrotny pokaz w "Collegium Nobilium" spektaklu tanecznego pt. "The Mirror" w choreografii i wykonaniu Kitt Johnson z Kopenhagi. Jest ona najbardziej cenioną duńską tancerką i choreografką. Artystka słynąca z nadzwyczajnej zdolności transformacji, stworzyła własny, oryginalny język fizycznej ekspresji. Jest autorką ponad 20-tu solowych spektakli prezentowanych w Europie, Ameryce i Azji. Jej przedstawienia wyróżniają się niezwykłymi obrazami i perfekcją ruchu. Kitt Johnson kieruje zespołem tańca nowoczesnego "X-act" działającym w Kopenhadze. Spektakl pt. "Mirror" z 2002 roku dotyka głębokich, podświadomych pokładów ludzkiej natury. W 2003 roku otrzymał prestiżową nagrodę "Reumert" dla najlepszego duńskiego spektaklu tanecznego. Był z sukcesami prezentowany m.in. w Londynie, Brukseli, Sztokholmie, Nowym Jorku i na Biennale Tańca w Lyonie. Artystka nigdy nie występowała w Polsce.

W Teatrze Małym dwukrotnie pokazany zostanie najnowszy spektakl Theatrgregroup Trava pt. "Hella! Helle!". Trava tworzą: fińska tancerka Heini Nukari oraz Anna Jankowska - aktorka z Warszawy. Od 1998 roku artystki działają razem tworząc afabularne spektakle na pograniczu teatru fizycznej ekspresji oraz tańca. W ich przedstawieniach ruch w przestrzeni, obraz i dźwięk łączą się w harmonijną całość. Spektakle grupy ,,TRAVA'' były prezentowane m. in. w Berlinie, Wiedniu, Madrycie, Lizbonie, Montrealu i w Warszawie (m. in. w Teatrze Małym). "Hella! Helle!" - to najnowszy spektakl grupy "TRAVA" (premiera w lipcu br. w Berlinie). Ukazuje przeżycia dwóch meteopatek w egzotycznym świecie, w którym panuje upał. Przedstawia zderzenie wyobrażeń Europejczyków o życiu ludzi w Azji z ich rzeczywistą egzystencją. Podczas festiwalu ,,Rozdroże 2005'' widzowie obejrzą nową, zmienioną wersję spektaklu.

W Teatrze Małym dwukrotnie wystąpi Virpi Pahkinen - jedna z najbardziej znanych tancerek i choreografek skandynawskich. Zaprezentuje ona wieczór tańca pt.: "Suite 303" (premiera w 2001 roku). Artystka urodzona w Finlandii, pracuje w Sztokholmie. Tańczyła m.in. w słynnym zespole "Cullberg Ballet" oraz w spektaklach teatralnych Ingmara Bergmana. Specjalizuje się w spektaklach solowych, które prezentowała w 30-tu krajach na wszystkich kontynentach. Virpi Pahkinen stworzyła własny, odrębny styl tańca charakteryzujący się m.in. niezwykłą precyzją i płynnością ruchu. Przedstawienia artystki wyróżniają się walorami wizualnymi: rzeźbiarskim traktowaniem ciała, użyciem oryginalnych kostiumów i grą światła. Inspirowane kulturą i duchowością Orientu przedstawienia Pahkinen nawiązują do archetypów zbiorowej podświadomości. Spektakl ,,Suite 303'' składa się z czterech solowych choreografii artystki . Zaprasza ona widzów do odbycia duchowej podróży. Tworzy obrazy przypominające ożywione posągi, tańce świątynne lub szamańskie rytuały.

Na zakończenie festiwalu w sali klubu Stodoła planowany jest pokaz spektaklu pt. "Theremin. Ether Music and World History" grupy Hotel Pro Forma z Kopenhagi. "Hotel Pro Forma" - to znana w Europie grupa działająca na styku sztuki, nauki i architektury. Istnieje od 1986 roku. Jej pracami kieruje Kirsten Dehlholm - autorka i reżyserka oryginalnych, interdyscyplinarnych widowisk łączących elementy teatru, koncertu i multimedialnej projekcji. Premiera "Theremina" miała miejsce w 2004 roku. Przedstawienie opowiada o dramatycznych losach Lwa Termena, twórcy pierwszego na świecie elektronicznego instrumentu - teremina. Życie rosyjskiego geniusza dźwięku ukazano na tle historii i rozwoju techniki XX wieku (sowieckiego totalitaryzmu i badań w dziedzinie elektroniki). Obok wykonawców z Danii w spektaklu bierze także udział Lidia Kawina - cioteczna wnuczka wynalazcy grająca na tereminie. Przedstawienie wyróżnia się niezwykłymi dźwiękami i fascynującymi obrazami. Spektakl pt. "Theremin" był prezentowany w krajach nadbałtyckich w ramach międzynarodowego projektu pt. "Seas" (m.in. w Gdańsku). Grupa "Hotel Pro Forma" nigdy nie występowała w Warszawie. W 1993 roku Centrum Sztuki Współczesnej zorganizowało seminarium o twórczości grupy "Hotel Pro Forma" z udziałem Kirsten Delholm i Clausa Lynge.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © Per Morten Abrahamsen (Kitt Johnson - "The Mirror"). Publikacja za zgodą Janusza Marka, kuratora festiwalu Rozdroże

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony archiwalnej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone