wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Compagnie Pal Frenak w Chorzowie

[04.11.2005] 15 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (ul. Konipnickiej 1) zobaczymy spektakl "FIUK" Compagnie Pal Frenak z Francji. Choreografia przedstawia radykalną wizję stosunków międzyludzkich, opartych na przemocy i głupocie, będących podstawą funkcjonowania społeczeństwa i naszych kontaktów z drugim człowiekiem. Kontakt: tel. (0-32) 346 19 30.

"FIUK" ("Ukryty mężczyzna")
Compagnie Pal Frenak

Trzy liny do nieba i czterech mężczyzn... "Fiuk" to nie tylko wspaniałe studium umięśnionego męskiego ciała (dlaczego tak rzadko pokazuje się męskie piękno?), ale i niezwykły sposób budowania przestrzeni teatralnej i choreograficznej ekspresji. "Fiuk" to zanurzenie się w męską i chłopięcą nieświadomość. Poszukiwanie u samych źródeł wspólnego dziedzictwa tego, co buduje mężczyznę jako zwierzę społeczne. Spektakl penetruje męską seksualność w rozmaitych aspektach - bada jej tajemne źródła bez kompromisów i romantycznych obciążeń. Rezultat bywa bardzo zabawny, chociaż całość można raczej nazwać czarną komedią, opartą na agresji. Slapstikowy humor podkreśla śmieszne zachowania - wyuczone, rutynowe gesty i relacje wynikające z przymusu społecznego. Spektakl ma niemal filmowy charakter - poprzez sposób, w jaki opowiada o intuicyjnym poszukiwaniu męskości. Po lekcji samoświadomości, panowie mogą się uwolnić od zbędnych obciążeń i rozpocząć samodzielne budowanie własnego słownika męskości.

Pál Frenák jest jednym z najważniejszych europejskich choreografów, którzy stworzyli własny, indywidualny styl w tańcu współczesnym. Urodził się na Węgrzech, skąd w połowie lat 80. przybył do Paryża. W swojej ojczyźnie kształcił się głównie w tańcu klasycznym i tradycyjnym. We Francji zaczął poszukiwać własnej drogi artystycznej w balecie klasycznym, ale szybko się przekonał, że do stworzenia indywidualnego stylu bardziej jest mu przydatny taniec współczesny, który w tym czasie prężnie rozwijał się we Francji. "Właśnie we Francji spotkałem fascynujące koncepcje w architekturze, sztuce, filozofii, kinie - wszystkie te nowe drogi miały ogromny wpływ na moją pracę" - mówi artysta.
Język ruchu Frenáka oparty jest na systemie języka migowego, w którym choreograf się wychował jako dziecko głuchoniemych rodziców. Sam mówi o tym tak: "Nie używamy kodu migowego samego w sobie, ale wbudowujemy go w strukturę fizykalnego języka, którym się posługujemy. To element mojego naturalnego sposobu komunikowania się, który wkomponowałem w ruch i zmiany rytmiczne. Wykorzystujemy energię, przestrzeń i wszystkie części ciała, by stwarzać ruch. Głuchoniemi używają tylko rąk, my wypowiadamy się całym ciałem".
Węgierski choreograf stworzył niezwykle organiczny, silny, sugestywny i frenetyczny ruch. Odkrywa w nim takie trudne tematy, jak: samotność, brutalny seks, przemoc. Frenák nie boi się sięgać nawet do najbardziej bolesnych i intymnych obszarów ludzkiej natury. Jedyny w swoim rodzaju, unikatowy język w jakim opowiada o tym wszystkim, sprawia, że te traumatyczne tematy stają się zrozumiałe dla wszystkich, posiadają swoją wewnętrzną logikę, która działa jedynie w świecie Pála Frenáka. Praca węgierskiego artysty pokazuje ludzki racjonalizm doprowadzony do granic możliwości - do samounicestwienia. Pokazuje czasami trudne do zniesienia refleksje na temat naszych ograniczeń i możliwości.

Compagnie Pál Frenák powstał w Paryżu i Budapeszcie, by rozwijać i prezentować spójny, integralny taniec-język Pála Frenáka. Grupa ma na swoim koncie wiele spektakli, m.in.: "Blue Spring", "Menonno", "Out of the Cage", "Csajok", "KáOsz" (scena jest tu ringiem bokserskim, na którym odbywa się ostra walka o przetrwanie), "Tricks & Tracks" (spektakl, który zaprezentowano na wszystkich najważniejszych scenach tańca w Europie to brutalna wizja Budapesztu w okresie bezlitosnych przemian kapitalistycznych) i "Lakoma" (spektakl stanowi rodzaj hołdu złożonego filmowi "Festen" Thomasa Vinterberga). Compagnie Pál Frenák występował na najważniejszych scenach Francji, Belgii, Węgier, Japonii, Izraela, Rumunii, Holandii, Litwy, Estonii, Słowacji, Czech, Rosji, Niemiec i Włoch.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone