wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Michael Clark Company

[09.11.2005] 15, 16 i 17 listopada 2005 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie zobaczymy pierwszą część tryptyku "Stravinsky Project", czyli "O" w wykonaniu Michael Clark Company z Wielkiej Brytanii. Premiera spektaklu obyła się w dniach 1-5 listopada 2005 w Barbican Theatre w Londynie. Polska stała się zalążkiem tournee tego spektaklu. Od stycznia do marca 2006 r. zobaczą go brytjscy widzowie Oxford Playhouse, Sheffield Lyceum Theatre, Brighton Dome, Nottingham Playhouse, The Point, The Tramway. Poźniej "O" wystawione zostanie m.in. na Festival de Marseille we Francji i podczas Seoul Performing Arts Festival w Korei.

Clark jest tanecznym buntownikiem. Ten najpopularniejszy brytyjski choreograf oczywiście posiada żelazną dyscyplinę ruchu, wynikającą zapewne z wytrwałej nauki szkockich tańców, ale potrzeba pracy "na krawędzi" zawsze była w jego działaniach bardzo silna (np. spektakl "Heterospective" z 1989 roku). Wychodząc poza określone ramy tańca współczesnego Clark odważnie łączy różne kultury, współpracuje z projektantami mody czy muzykami. Twierdzi, że lubi dodawać do spektaklu osoby, które nie są tancerzami. Tak jak np. stało się w przypadku projektantki mody Leigh Bowery, która stworzyła część kostiumów, i która wystąpiła na scenie w "Mmm..." jako Matka, Bessie (1992). Spektakl "Mmm..." był hołdem zarówno dla kompozytora Igora Strawińskiego jak i dla jednego z najwybitniejszych tancerzy na świecie - Wacława Niżyńskiego w "Święcie wiosny". To było szaleństwo przeplatające się z kontrowersyjną estetyką. Leigh Bowery, ubrana jako pudenda [srom - przyp.] grała akuszerkę, "rodziła" na scenie... Do tego dodajmy jeszcze wybraną przez Clarka symbolikę i wymowę punkowej grupy Sex Pistols i już możemy sobie wyobrazić cały styl tego spektaklu...

Choreografia cieszyła się dużą popularnością i dostała przychylne recenzje, jednak dwa lata po zrealizowaniu "Mmm..." Clark przeżył krotki kryzys twórczy. Pracował wówczas nad pierwszym swoim zleceniem dla The Royal Ballet. Nawiązując do tego okresu mówił "Wróciłem do Szkocji, żeby odnaleźć siebie. Przez cztery lata mieszkałem w domu matki blisko Aberdeen. Ale taniec i poparcie takich osób jak Val Bourne [szef festiwalu Dance Umbrella - przyp.] skłoniły mnie do powrotu na do pracy".

Dobrze, że wrócił, bo inaczej nie obejrzelibyśmy wielu intrygujących spektakli. Po czteroletniej nieobecności, Clark przedstawił nowy spektakl "current/SEE", przygotowany we współpracy z Susan Stenger, Simonem Pearsonem, Big Bottom oraz Husseinem Chalayanem. Wystawiano go przy pełnej sali w The Roundhouse w Londynie, Clark pojechał z nim później na tournee po Wielkiej Brytanii i Europie. Opracowywanie tego utworu stało się tematem dokumentalnego filmu BBC "The Late Michael Clark", wyreżyserowanego przez Sophie Fiennes.

W 2001 roku powstała pierwsza europejska kooprodukcja Clarka "Before and After: The Fall", która była powtórką z najwcześniejszych utworów Clarka z dodatkiem nowe utworów, opracowanych wspólnie ze znaną ze swoich kontrowersyjnych fotografii i instalacji Sarah Lucas. A w 2005 roku powstała całkowicie nowa wersja spektaklu "O", opartego na "Apollo" Strawińskiego (w prologu użyto muzyki Iggy'ego Popa). Jest ona częścią teatralnego tryptyku "Stravinsky Project", któremu patronuje Michaił Barysznikow. Sam Clark wspomina swoją współpracę z Barysznikowem z wielkim uznaniem. Kiedy w 2003 tworzył dla Barysznikowa choreografię "Rattle Your Jewelry" był zaskoczony jego morderczym systemem ćwiczeń i pracy nad ruchem. Choreograf wspominając te czasy mówił: "Ja bym nigdy nie chciał tego robić. Wolę się przyznać, że w wieku 43 lat mój taniec ograniczył się do węższego repertuaru".

Oryginalna wersja "O" (w wykonaniu Clarka i czterech tancerzy) powstała w 1994 r. i cieszyła się ogromnym powodzeniem zarówno wśród widzów jak i krytyków. Nowa wersja została podzielona na dwie części, gdzie jedna jest niemalże przeciwieństwem drugiej. Clark z szacunkiem podchodzi w niej do oryginału Balanchine'a i spektaklu New York City Ballet, skupia się w nim na nicości stającej się wszechświatem, zmiany przestrzeni negatywnej w przestrzenią pozytywną. Wszystko po to, by stworzyć zupełnie nowe ramy dla "O" - jego punktu zerowego. Już dziś wiadomo, że druga część cyklu poświęconego Strawińskiemu będzie miała premierę w 2006 roku - wówczas zobaczymy nową wersję "Mmm...". W 2007 r. Michael Clark Company zrealizuje część trzecią - przedstawienie oparte na balecie "Les Noces" Strawińskiego.
Sandra Wilk, wolna strefa - serwis tańca

* Kontakt: Teatr Dramatyczny, PKiN, Warszawa, 15, 16 i 17.11, godz. 19.30, tel. (0-22) 656 68 44. Spektakl pokazywany jest w Polsce dzięki British Council.

Sylwetka Michaela Clarka

Urodzony w 1962 roku w Szkocji Michael Clark wraz ze swoją grupą odniósł błyskawiczny sukces. MCC pierwsze spektakle "Do You Me?" i "Did i New Puritans" wystawił w 1984 r. Dzięki współpracy z projektantami mody Bodymap czy Leigh Bowery wprowadził do swoich utworów nowatorską estetykę, nie bał się też współpracy z muzykami, nawet tymi kontrowersyjnymi. Dzięki angażowaniu The Fall, Laibach i Wire zdobył serca młodej widowni ("No Fire Escape in Hell", "I Am Curious Orange"). Pracował m.in. w Rambert Dance Company - jego przedstawienie "Swamp" z 1986 roku dostało prestiżową Nagrodę Oliviera jako najlepsze przedstawienie taneczne. Clark stworzył też wiele prac filmowych. Współpracował np. z Charlesem Atlasem z którym zrealizował w 1984 r. dokumentalny film fantastyczny "Hail the New Puritan". Był też choreografem i odtwórcą roli Calibana w "Prospero's Books" Petera Greenawaya.

informacje o twórcach

więcej informacji o spektaklu


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © serwis tańca
2. zdjęcia: © Jake Walters, publikacja za zgodą British Council

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: zabronione

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone