wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Moscow City Ballet - trasa po Polsce

[14.11.2005] Moscow City Ballet pod kierunkiem Victora Smirnova-Golovanova przyjeżdża w grudniu na kolejne swoje tournee do Polski. Moscow City Ballet został założony w 1988 roku przez rosyjskiego choreografa Victora Smirnova-Golovanova. Dyrektor artystyczny czuwa nad tym, aby jego zespół spełniał najwyższe standardy światowego baletu. W Moscow City Ballet tańczy około 55 tancerzy, którzy wywodzą się z najlepszych szkół baletowych i są uważani za najczęściej podróżujący balet na świecie. Grupa pokaże nam dwa światowej sławy przedstawienia "Jezioro Łabędzie" oraz "Giselle". Wizytę organizuje Makroconcert.

"Giselle" - po raz pierwszy w wykonaniu Moscow City Ballet dla polskiej publiczniści. Długo przed powstaniem najsłynniejszych sztuk baletowych "Jezioro Łabędzie" i "Śpiącej Królewny" zrodziła się "Giselle". Spektakl, w którym można podziwiać to, co najbardziej kojarzy się nam z baletem klasycznym: eteryczne postacie tancerek, białe zwiewne kostiumy, atłasowe baletki, taniec na pointach, lekkość, zwiewność, piękno ciała, harmonię ruchów. Wszystko to okraszone jest uroczą, melodyjną muzyką. Pierwszy akt to pełne radości tańce zakochanych, rubaszne i dziarskie pląsy wieśniaków, tragiczny, wręcz wstrząsający finał. Akt drugi, dla kontrastu, pełen jest tańca o delikatnym rysunku, pełnego poezji, subtelnego, wręcz nieziemskiego. Choreografia "Giselle" stworzona 150 lat temu jest tak doskonała, że do dziś wykonuje się ją bez zmian. Utwór ten, zapewnił nieśmiertelność swemu twórcy - francuskiemu kompozytorowi Adamowi - stając się, obok "Jeziora łabędziego", najpopularniejszym baletem klasycznym.

"Jezioro Łabędzie" - najsłynniejszy balet Piotra Czajkowskiego, pełen baśniowego klimatu. Akcja "Jeziora Łabędziego" jest nasycona subtelnym liryzmem i poetycką fantastyką. Dziewczęta zaklęte w łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granice życia i śmierci wciąż wzruszają widzów na całym świecie. Sukces tego baletu opiera się także na wspaniałej choreografii i muzyce. Prostota wątku dramatycznego i wzruszająca interpretacja miłości Odetty i Zygfryda jako symbolu potęgi uczucia są ilustrowane niezwykle emocjonalną muzyką, obrazującą przeżycia duchowe bohaterów. Czarujące walce, dumne rytmy poloneza, ognisty taniec hiszpański i pełen temperamentu czardasz hipnotyzują i wprowadzają w niezwykły nastrój.

Moscow City Ballet jest prywatnym przedsięwzięciem, które nie jest wspomagane finansowo przez rząd i oficjalnie zostało zarejestrowane w Rosji jako balet teatralny. Zespół został założony w 1988 roku przez wybitnego rosyjskiego choreografa Viktora Smirnova-Golovanova, który przez ponad 20 lat tańczył jako solista w znakomitym rosyjskim Bolszoj Balet. Wielu tancerzy w Moscow City Ballet to byli uczniowie Victora Smirnova-Golovanova i jego żony - primabaleriny - Ludmiły Nerubaszenko.
Zespół po raz pierwszy wystąpił w 1989 roku w Seulu (Korea). Jego sukces poza terytorium Rosji czyni go najczęściej podróżującym składem baletowym na świecie. Od 1988 roku, Moscow City Ballet przedstawiał swoje spektakle w Belgii, Egipcie, Estonii, Cyprze, Niemczech, Holandii, Hong Kongu, Irlandii, Izraelu, Japonii, Chinach, Filipinach, Korei, Tajwanie, Singapurze, USA, Wielkiej Brytanii oraz w Rosji. Od 1991 roku w samej tylko Wielkiej Brytanii dał ponad 1200 spektakli.
Dobrany repertuar pozwala zespołowi na pewną elastyczność i na dodanie swojej specyficznej osobowości znanym już spektaklom. Na scenę wchodzi grupa, która nadaje klasyce baletu zupełnie inną twarz. W rozległym repertuarze Moscow City Ballet można znaleźć m.in.: Jezioro łabędzie, Śpiącą królewnę, Kopciuszka, Don Kichota, Dziadka do orzechów, Giselle, Wojnę i Pokój oraz jednoaktowe balety: Miłość i śmierć Anny Kareniny, Karmen, Romeo i Julia, a także Fantasy w oparciu o muzykę Karmaty (Japonia).

Program trasy:

29 listopada Szczecin, SDS godz. 20.00 "Jezioro Łabędzie"
1 grudnia Białystok, Teatr Dramatyczny godz. 20.00 "Jezioro Łabędzie"
3 grudnia Kielce, KCK godz. 15.00 i 19.00 "Jezioro Łabędzie"
4 grudnia Zabrze, DMiT godz. 18.00 "Jezioro Łabędzie"
6 grudnia Kraków, Filharmonia godz. 20.00 "Giselle"
7 grudnia Kraków, Filharmonia godz. 17.00 i 20.30 "Jezioro Łabędzie"
8 grudnia Lublin, Centrum Kongresowe AR godz. 19.00 "Giselle"
9 grudnia Lublin, Centrum Kongresowe AR godz. 20.00 "Jezioro Łabędzie"
11 grudnia Wrocław, Teatr Polski godz. 15.00 i 19.00 "Jezioro Łabędzie"
12 grudnia Wrocław, Teatr Polski godz. 20.30 "Giselle"
14 grudnia Poznań, Sala Wielka CK Zamek godz. 20.00 "Giselle"
15 grudnia Poznań, Sala Wielka CK Zamek godz. 17.00 i 20.30 "Jezioro Łabędzie"
17 grudnia Warszawa, Sala Kongresowa godz. 19.00 "Giselle"
18 grudnia Warszawa, Sala Kongresowa godz. 15.00 i 19.00 "Jezioro Łabędzie"
19 grudnia Bydgoszcz, Opera Nova godz. 19.00 "Giselle"
20 grudnia Bydgoszcz, Opera Nova godz. 20.00 "Jezioro Łabędzie"
21 grudnia Gdynia, Teatr Muzyczny godz. 19.00 "Giselle"
22 grudnia Gdynia, Teatr Muzyczny godz. 17.00 i 20.30 "Jezioro Łabędzie"
23 grudnia Gdańsk, Opera Bałtycka godz. 17.00 i 20.30 "Jezioro Łabędzie"
26 grudnia Łódź, Teatr Wielki godz. 19.00 "Jezioro Łabędzie"
27 grudnia Łódź, Teatr Wielki godz. 20.00 "Giselle"


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © Makroconcert, publikacja za zgodą Makroconcert

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone