wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Jubileusz "Mazowsza"

[16.11.2005] 21 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Jubileuszowy zespołu "Mazowsze". "Mazowsze " - największy ambasador polskiej kultury ludowej - kończy w tym roku 55 lat.

Ten rok jest dla "Mazowsza" szczególny - w listopadzie mija 55 lat od pierwszego koncertu Zespołu na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. W tym roku swój jubileusz obchodzą też dwaj artyści, bez których nie sposób mówić o "Mazowszu". W czerwcu w Teatrze Wielkim świętowano benefis Witolda Zapały - choreografa i pedagoga, w listopadzie swój benefis mieć będzie Stanisław Jopek - pierwszy solista. Wreszcie w tym roku "Mazowsze" pokaże najnowsze swe dzieło, czterdziesty opracowany region - Przeworsk.

Jak to na jubilatów-artystów przystało, w koncercie pokażą to, z czego zasłynęli na świecie. "Mazowsze" zaprezentuje oczywiście najciekawsze i najbardziej znane pozycje ze swego repertuaru, a Stanisław Jopek śpiewnie opowie o latach spędzonych w Zespole. Tego wieczoru usłyszeć będzie można go nie tylko w "Furmanie". Specjalnie na koncert jubileuszowy przypomni, a może i po raz pierwszy w Polsce zaśpiewa piosenki, którymi zdobył największe światowe sceny (śpiewa w 36. językach, między innymi w chińskim i arabskim). Są to najpopularniejsze piosenki ludowe danego kraju, ale także i najpopularniejsze arie i pieśni operowe. Jopek, choć skromnie mówi o sobie - "ojciec sławnej córki", wciąż zachwyca kunsztem i doskonałą formą. Jego głos rozpoznawalny jest w każdym polskim domu. Jednak największym sekretem Pana Staszka jest interpretacja "Furmana", z której do dziś tylko on potrafi wydobyć ponadczasowe mądrości prostego ludu. Przez ten żartobliwy utwór wykonawca nazywany jest Pierwszym Furmanem Rzeczypospolitej.

Dzięki "Mazowszu" po raz pierwszy na scenie pojawi się miejski kostium z Przeworska, który Mira Zimińska-Sygietyńska przed laty próbowała pokazać światu. Ten jubileuszowy, bo czterdziesty już, region zainspirował Janusza Chojeckiego, dyrektora artystycznego "Mazowsza", który dołożył starań, by poprzez taniec, śpiew i kostiumy odtworzyć życie zróżnicowanego społecznie i narodowościowo miasteczka. Na scenie pojawi się też znany z lektury "Pana Tadeusza", zapomniany już instrument - cymbały.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © Mazowsze, publikacja za zgodą: agencja KKT

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone