wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2005 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


W Starym Browarze - dużo polskiego tańca

[29.11.2005] 30 listopada w ramach projektu Stary Browar - Nowy Taniec odbędzie się impreza: taniec.doc/Exerese monobloc. Zobacz opisy tej i kolejnych prezentacji tańca w Poznaniu...
Spektakle, które w większości są pokazywane po raz pierwszy w Poznaniu, odbędą się w Starym Browarze - Słodowni (ul. Półwiejska 42, Poznań). Kontakt: tel. (0-61) 85 96 122.


Najbliższe prezentacje z cyklu Stary Browar - Nowy Taniec:

30 listopada - taniec.doc / Exerese monobloc
4 grudnia - Scena Tańca Współczesnego
5 grudnia - Eryk Makohon
6 grudnia - Lubelski Teatr Tańca
7 grudnia - Teatr Bretoncaffe

Dodatkowe informacje:

taniec.doc
Taniec.doc to nowy program towarzyszący kolejnej edycji projektu Stary Browar - Nowy Taniec. Zeszłoroczne doświadczenia (pospektaklowe spotkania z artystami) pokazały jak duża, wśród poznańskiej publiczności, jest potrzeba dyskusji nad sztuką tańca, ale także jak wielki jest głód konkretnej wiedzy o tańcu współczesnym, wzbogacającej doświadczenia artystyczne o istotny dla wielu spektakli historyczny i teoretyczny kontekst.

Na spotkaniu listopadowym odbędzie się projekcja zapisu spektaklu Exerese Monobloc, po którym organizatorzy zapraszają na dyskusję o projekcie.

Teatr Bretoncaffe
"Slam[in]"
reżyseria, tekst: Sławomir Krawczyński
muzyka, działania wokalne: Dominik Strycharski
choreografia, taniec: Anna Godowska
taniec: Anita Wach

"Slam in" to spektakl łączący w parateatralną całość tekst, taniec współczesny i kreowaną na żywo muzykę. Tytuł pochodzi od modnego obecnie zjawiska artystycznego, łączącego w sobie elementy poezji, teatru, performance'u, czasami także muzyki. Slam jest obszarem słowa, swego rodzaju ostoją poezji, jej żywej odmiany, która poszukuje kontaktu z odbiorcami. Drugim ważnym aspektem przedstawienia jest związek słowa z ciałem. Swoista gra pomiędzy jednym i drugim. Od strony ruchowej jest to konstrukcja, na którą składa się współczesny taniec, elementy tańca butoh, pantomima, oraz eksperymenty z ciałem i jego dynamiką, elementy aktorskie. "Slam[in]", zgodnie z założeniem twórców to skondensowany, prawie totalny komunikat w minimalnej formie.

Lubelski Teatr Tańca
"Bellissimo"
choreografia: Ryszard Kalinowski
tańczy: Wojciech Kaproń
czas: 12 min

"Bellissimo" to opowieść o męskości, o człowieku uwięzionym w świecie stereotypów, w którym rzeczy niekoniecznie są takimi, za jakie je uznajemy. Choreograf zrezygnował z mrocznego klimatu, tak często towarzyszącemu spektaklom solowym, jego praca jest barwna, pełna zwrotów akcji z nieoczekiwanym zakończeniem.
Sandra Wilk, "wolna strefa", listopad 2003 r.

Spektakl "Bellissimo" zdobył II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Tańca Współczesnego "Best German Dance Solo" w Lipsku.

"Ku dobrej ciszy"
Brunonowi Schulzowi
choreografia: Ryszard Kalinowski
tańczą: Anna Żak, Ryszard Kalinowski
czas: 20 min

"W centrum znajduje się mężczyzna, a obok kobieta z jego wyobraźni, która staje się jego inspiracją i wybawicielką. Mężczyzna jest artystą pełnym lęków, co jest widoczne w każdym jego ruchu, i bez niej byłby on zupełnie bezradny. Jednak także jej istnienie jest zależne wyłącznie od niego: pojawia się ona tylko w relacji do niego i staje się na przemian jego boginią, muzą, matką".
Jussi Tossavainen, "Helsingin Sanomat" (Helsinki), 15 maja 2004 r.

Spektakl "Ku dobrej ciszy" powstał z inspiracji biografią i twórczością Brunona Schulza. Otrzymał wyróżnienie podczas Łódzkich Spotkań Teatralnych (2004) oraz III nagrodę na X Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu (2002).

"Traktat optyczny"
choreografia: Hanna Strzemiecka
scenografia: Leszek Strzemiecki
tańczą: Anna Żak, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń
czas 23 min

Wariacja choreograficzna oparta na poszukiwaniu dysonansów w czystych, harmonijnych strukturach. Dyskusja z trywialnym odbiorem otaczającej nas rzeczywistości. W listopadzie 2001 roku spektakl został uhonorowany Nagrodą Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii w Witebsku (Białoruś).

"Kanciasty, pełny energii, wręcz impulsywny i bardzo ekspresyjny fizyczny taniec... Czysta w formie oraz zmieniająca się zaskakująco i w szybkim tempie choreografia".
Jan-Peter Kaiku "Hufvudstadsbladet", Helsinki (Finlandia)

"Traktat optyczny" to ekstremalnie dynamiczny, ekspresyjny i wykonany po mistrzowsku spektakl, jeden z najlepiej przyjętych przez krytyków i doświadczonych znawców teatru".
Internetowy serwis informacyjny Międzynarodowego Festiwalu Współczesnej Choreografii w Witebsku (Białoruś), listopad 2001 r.

Eryk Makohon
"Koroner"
choreografia, reżyseria, scenografia, światło: Eryk Makohon

Eryk Makohon ma za sobą dwunastoletnią edukację muzyczną zakończoną dyplomem Liceum Muzycznego w Krakowie oraz pięcioletnie studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej zakończone w 2000 roku dyplomem magisterskim architekta. Ponadto ukończył dwuletnie studium instruktorskie o specjalizacjach taniec współczesny i taniec towarzyski. Był tancerzem Teatru Tańca DF - Kraków, a obecnie tańczy dla Śląskiego Teatru Tańca z Bytomia. Jednocześnie jest szefem i choreografem własnej Grupy Boso, a spektakl "Koroner" jest jego najnowszym projektem solowym.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © Teatr Bretoncaffe, za zgodą: Stary Browar

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone