wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości w serwisie

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
styczeń 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Archeologia ciała

[05.01.2006] INTEGRA - Instytut Integracji Psychosomatycznej zaprasza na warsztat "butoh - taniec medytacyjny - archeologia ciała", który odbedzie się w dniach 14-15 stycznia 2006 r. (sobota, godz. 12.30 - 18.00; niedziela, godz 10.00 - 16.00). Warsztaty odbędą się w pracowni Yogi Piotra Künstlera "Yogamudra" w Warszawie (ul. Śniadeckich 17). Tematy warsztatu: hokotai - chodzące ciało - jeden krok miedzy życiem i śmiercią; ciało początkującego; Mu - pustka; nie-obecność; ciało bez organów; fantom; ciało myślące - improwizacje. Zajęcia prowadzi: Sylwia Hanff - tancerka butoh, choreoterapeutka, tancerka-mim, instruktor improwizacji tańca i symboliki ciała, mgr filozofii, była aktorka Warszawskiego Teatru Pantomimy, która współpracuje z teatrami ruchu i dramatycznym. Hanff jest założycielką Teatru Limen, kuratorką kursów arteterapii. Cena jej warsztatu: 230 zł - dla osób, które dokonają przedpłaty do 8 stycznia 2006 r. i 270 zł - dla osób, które dokonają przedpłaty po 8 stycznia 2006 r. Kontakt: tel. 0 601 882 075.

W warsztacie mogą uczestniczyć osoby otwarte na pracę z ciałem jako metodę rozwoju osobistego oraz te, które nigdy nie pracowały żadną metodą ruchu. Butoh może stać się głębokim doświadczeniem osobistym każdego człowieka niezależnie od doświadczenia, wieku czy wykonywanego zawodu. Taniec butoh nie opiera się na żadnej technice i nie polega na uczeniu się konkretnych ruchów czy pozycji, ale doświadczaniu butoh tai i szczególnej jakości ruchu, powstającej dzięki osiągnięciu medytacyjnego stanu umysłu-ciała.

Istotą tańca butoh jest badanie relacji ciało-umysł, odkrywanie ciała nieznanego i impulsów pochodzących z najgłębszych warstw jaźni, impulsów często stłumionych przez społeczne normy: to, co społecznie akceptowane i oczekiwane. Butoh jako archeologia ciała wydobywa to, co spoczywa głęboko ukryte. Celem tej praktyki jest otwarcie i gotowość na wyłanianie się nieznanych impulsów i autentycznego ruchu w procesie prowadzącym ku butoh tai, czyli osiągnięcia stan umysłu-ciała będącego przekroczeniem dychotomii podmiot-przedmiot, świadomość-nieświadomość. Taniec butoh przezwyciężając dualizm wnętrza i zewnętrza, staje się tańcem medytacyjnym, tańcem "ciała początkującego", wybiega więc poza cele estetyczne i psychologiczne.

Zdejmując warstwa po warstwie codzienność naszego ciała, możemy odkrywać nie tylko głębokie pokłady emocji, ale także zapisane w naszych ciałach istnienie rozmaitych zjawisk; możemy odnajdywać ukryte w nich wszelkie formy życia. Sięgnijmy w głęboką pamięć ciała obejmującą nie tylko naszą osobistą historię, w pamięci ciała, w której zostało zapisane pokrewieństwo ze wszystkimi stworzeniami. Taniec butoh polega na doznawaniu pierwotnej obecności, a jako archeologia ciała zajmuje się doznawaniem istnienia bez żadnych ograniczeń. Butoh - taniec ciemności, uznający ciało i ziemię za świętą podstawę, symbol mroku i przeobrażenia, może być praktyką prowadzącą do duchowej przemiany.

Proponowane warsztaty łączą trening ruchowy, trening odczuwania i improwizację tańca; służą rozwojowi świadomości ciała, doświadczaniu i poznaniu siebie, przełamaniu własnego schematu ruchowego, wspierają otwarcie się na własne twórcze siły i potrzebę ekspresji. Jest to oparty na akceptacji siebie i swojego ciała proces pogłębiania osobistej kreacji i rozwoju możliwości każdego uczestnika.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone