wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
luty 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


"Obcojęzyczność" w Poznaniu

[02.02.2006] 4 i 5 lutego o godz. 19.00 w Starym Browarze w Poznaniu (Studio Słodownia) odbędzie się prezentacja spektaklu "Obcojęzyczność" Towarzystwa Gimnastycznego.

"Obcojęzyczność"
Towarzystwo Gimnastyczne
Premiera: 17-18.09.2005 r, Stary Browar. Studio Słodownia +3
Kreacja: Natalia Draganik, Joanna Leśnierowska
występują: Natalia Draganik, Wiola Kenczyńska, Joanna Leśnierowska, Agnieszka Piotrowska
Scenografia: Mariusz Szmytkowski
Muzyka: Mauricio Takara
Oprawa graficzna projektu: Piotr Zdanowicz
Stylizacja: agencja rarapi

Najnowszy projekt Towarzystwa Gimnastycznego - spektakl "Obcojęzyczność" - próbuje zgłębiać problem szeroko pojętej alienacji. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem stało się pytanie, co powoduje, że tak często czujemy się wyobcowani z otaczającej rzeczywistości, społeczeństwa, swego ciała...? Zespół poszukuje odpowiedzi poprzez serie wizualnych poetyckich obrazów i oryginalny język ruchowy tworzony w oparciu o techniki tańca fizycznego. Istotnym elementem projektu jest także wykreowanie przestrzeni dla tańca, która w znaczący sposób determinuje działania wykonawców podobnie jak na nasze zachowania i odczucia wpływa otaczającą nas rzeczywistość - kultura pop-obrazu i atakująca ze wszystkich stron sztuczność i teatralizacja codziennego życia.

"(...) "Obcojęzyczność", nie pozbawiony autoironii spektakl Towarzystwa Gimnastycznego. Zespół młodych artystów z Poznania stawia z dużą powagą pytania o elementy wyobcowania. Przy pomocy tańca współczesnego i muzyki pop oraz intensywnych wrażeń audiowizualnych przedstawia nakładanie się świata rzeczywistego i wirtualnego. W centrum znajduje wzajemne oddziaływanie na siebie energii, rozumianych jako obcojęzyczność: surowy i wystylizowany ruch, wewnętrzne i zewnętrzne impulsy, słowa, dźwięki, odgłosy. "Co dzieje się o trzeciej nad ranem w pewnym pustym, odosobnionym miejscu? Nagle wypełzają ze ścian istoty" - opowiada choreograf Natalia Draganik. (...) Wspaniałe, niesamowicie ulotne złudzenie (...) Sztuka nie podejmuje próby oddania rozdźwięku pomiędzy obrazami Zewnętrza i Wewnętrza. To napięcie dochodzi samo do głosu w czysto fizycznej formie. I utrzymuje się do samego końca, ponieważ nikt nie udaje, że możliwe jest (przynajmniej na ziemi) pogodzenie tych obu fenomenów. To bardzo europejskie przesłanie. Katolickie jednocześnie. Poza tym to po prostu Współczesny Teatr Tańca w wysokiej formie".
Stefanie Möller, "Leipziger Zeitung", 25.10.2005

Towarzystwo Gimnastyczne - powstało w 2003 roku z inicjatywy tancerki i choreografa Natalii Draganik oraz krytyka tańca Joanny Leśnierowskiej. Towarzystwo - jak sama nazwa wskazuje pomyślane bardziej jako zrzeszenie niezależnych artystów niż grupa o ustalonym składzie - pragnie unikać wszelkich generalizacji gatunkowych. Wprawdzie w swojej pracy wykorzystuje głównie szeroko rozumiane techniki tańca współczesnego, jednak nadrzędnym jej celem jest dobór takich środków wyrazu, które najbardziej adekwatnie odpowiadać będą treści przedstawienia.

Towarzystwo Gimnastyczne zadebiutowało podczas XII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MASKI spektaklem "Whatever you wish" (premiera 20.11.2003) - swego rodzaju manifestem programowym - w którym w autoironicznej formie dyskutowane było wiele potocznych ujęć tańca współczesnego m.in. jako gimnastyki (co koresponduje zresztą z nazwą zespołu). Spektakl spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności i odbił szerokim echem w krajowej prasie. Był prezentowany na festiwalu Malta (2004), Gdańskiej Korporacji Tańca (2004), w marcu 2005 został zaproszony do Teatru Narodowego (scena T. Małego) w Warszawie.

W 2004 roku Natalia Draganik i Joanna Leśnierowska powołały do życia Stowarzyszenie Artystyczne Towarzystwo Gimnastyczne. Jego celem jest wspieranie rozwoju i promowanie sztuki tańca współczesnego w Polsce, a zwłaszcza rozwoju polskiej sztuki choreografii. Misją stowarzyszenia jest upowszechnianie wiedzy o tańcu współczesnym zarówno wśród publiczności jak i młodych profesjonalistów poprzez produkcję i prezentację oryginalnych spektakli, organizację warsztatów dla młodych tancerzy i choreografów oraz budowanie platformy dialogu między artystami polskimi i ich kolegami z zagranicy. By w pełni zrealizować te cele Towarzystwo Gimnastyczne zostało wyłącznym polskim partnerem prestiżowej europejskiej organizacji DANCE WEB (z siedzibą w Wiedniu) zrzeszającej największe i najciekawsze ośrodki taneczne i organizacje w Europie (m.in. ROSAS/Belgia, Ultima Vez/Belgia, Impulstanz/Austria, Centrum Choreograficzne Montpellier/Francja, Tanzhaus NRW/Niemcy).


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone