wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
luty 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Yubiwa Hotel z Japonii w Gdańsku

[03.02.2006] Scena Teatralna Klubu Żak w Gdańsku zaprasza na cykl prezentacji teatralnych "Poza granice", w ramach którego zobaczymy projekt "Zbuntowane Japonki, czyli teatr Yubiwa Hotel z Japonii". Yubiwa Hotel, nazywany awangardą offowego teatru japońskiego pokaże spektakl "Cukiereczki - dziewczęcy hardcore" (tylko dla dorosłych). Prezentacje odbędą się 10 i 11 lutego, godz. 19.00 na scenie Klubu Żak w Gdańsku. Bilety na spektakle: 30 zł, 20 zł, 10 zł (na kartę klubową). W ramach projektu odbędą się także warsztaty teatralne "Japoński Teatr Fizyczny".

Erotyka, nagość, przekraczanie tabu, odważne podejmowanie tematyki cielesności i istoty kobiecości to cechy charakterystyczne awangardowego japońskiego teatru Yubiwa Hotel, który tworzy 5 zbuntowanych Japonek. O ich teatrze mówi się, że to teatr dla dorosłych. Teatr Yubiwa Hotel nie jest tylko dla oczu, lecz stymuluje wszystkie zmysły stawiając jednocześnie prowokujące pytania o status ludzkiego ciała i tożsamość kobiety we współczesnym świecie. Odważne i niestereotypowe podejmowanie tematyki płciowości i roli kobiety, to cecha sztuk Yubiwa Hotel, która sprawia, że w Japonii ich spektakle gromadzą nawet 2000 widownię i są wysoko cenione przez międzynarodową krytykę. Obecnie grupa odbywa międzynarodowe tournee z nowym spektaklem "Candies - Girlish Hardcore".

Założony w 1994 roku Yubiwa Hotel szybko stał się Jedną z czołowych grup japońskiego teatru offowego wyznaczającą nowe kierunki w japońskim teatrze. Reprezentując kobiecy nurt współczesnej kultury Japonii, teatr Yubiwa Hotel podjął misję teatru tworzonego przez kobiety i obrazującego kobiece poglądy oraz ukazującego kobiece ciała. W swoich spektaklach teatr Yubiwa Hotel ukazuje różne typy kobiet, by odnaleźć odpowiedź na pytanie o esencję kobiecości i uświadomić kobietom jak współczesne społeczeństwa ograniczają ich wolność i represjonują ich tożsamość.

"Candies - Girlish Hardcore"
Yubiwa Hotel (Japonia)
reżyseria: Shirotama Hitsujiya
występują: Yukiko Sakata, Tomomi Murata, Kazuyo Ikuta, Chie Imata, Taeko Ugetsu
czas trwania: ok. 40 min.

Spektakl "Candies - Girlish Hardcore" ("Cukiereczki - dziewczęcy hardcore"). W 1980 roku bardzo znana w Japonii była popowa grupa Candies, która składała się z 3 dziewczyn. Mówiły: "Chcę z powrotem stać się zwyczajną dziewczyną". Yubiwa Hotel stawia pytanie: "Co to jest zwyczajna dziewczyna? Z czego zrobione są zwyczajne dziewczyny?" Odważny, tchnący erotyzmem i epatujący nagością spektakl jest obrazem manipulacji jakim poddawane jest ciało i tożsamość kobiety i poszukiwaniem esencji "zwyczajnej dziewczyny".
Ukazując różne role przyjmowane przez kobiety, różne sposoby postrzegania kobiecości i traktowania kobiet, spektakl kreuje wizję nieustraszonej Kobiecości, która jest zdolna przetrwać i zachować swe prymarne cechy we współczesnym świecie. "Candies" przekracza granice kulturowe i narodowe. Nie dotyczy jedynie sytuacji kobiet w Japonii, lecz dotyka problemu kobiecości jako takiej. Yubiwa Hotel uobecnia antybohaterkę XXI wieku wykrystalizowaną przez 5 aktorek z Tokyo z kobiecych przeszłości, teraźniejszości, przyszłości, stylów życia, rozmów, ciał, kompleksów i złudzeń.

Warsztaty teatralne "Japoński teatr fizyczny"

- warsztaty teatru fizycznego prowadzone przez grupę Yubiwa Hotel z Japonii
Karnety warsztatowe: 60 zł. Zapisy na warsztaty: tel. 0 605 22 83 91

Wszystkich zainteresowanych poszukiwaniem nowych form ekspresji scenicznej i pragnących znaleźć inspirację w spotkaniu z techniką teatru japońskiego zapraszamy na warsztaty z awangardowym kobiecym teatrem Yubiwa Hotel z Japonii. W ramach warsztatów aktorki Yubiwa Hotel zapoznają uczestników ze specyficznym treningiem aktorskim grupy Yubiwa Hotel. Trening ten, który można określić jako trening teatru fizycznego, łączy w sobie elementy technik tradycyjnego i współczesnego teatru japońskiego. Warsztat będzie składał się z ćwiczeń świadomości ciała (ze szczególnym naciskiem na obecność aktora), improwizacji wokalnych i ruchowych (działania fizyczne i praca z tekstem), budowania partytur fizycznych.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone