wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
marzec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Laboratorium Taneczne w Gdańsku

[02.03.2006] Już po raz dziewiąty Integracyjny Klub Artystyczny Winda - MDK w Gdańsku (ul. Racławicka 17, Gdańsk), zaprasza do wzięcia udziału w Laboratorium Tanecznym. IX Laboratorium odbędzie się w dniach 25-26 marca. Warsztaty z techniki tańca współczesnego poprowadzą Iwona Olszowska i Marta Pietruszka. Koszt udziału: 100 zł (płatne do 17.03), 120 zł (płatne po 17.03). Liczba godzin: 10 (5 godz. z Iwoną Olszowską i 5 godz. z Martą Pietruszką).Kontakt: tel. (0-58) 344 90 53.

Iwona Olszowska - założyciel, kierownik artystyczny EST, pedagog, choreograf, tancerka. Prowadzi zajęcia z tańca, improwizacji, kontakt improwizacji w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży SCKM w Krakowie. Pierwszy warsztat zdobywała w Studenckim Teatrze Tańca Kontrast, kolejne na Uniwersytetach: Alabama i George Mason (USA) oraz Calgary (Kanada), studiach tańca Nowego Jorku oraz na warsztatach tańca organizowanych w kraju. Absolwent kursu choreograficznego. Realizowała projekty: Liz Lerman Dance Exchange, Projekt Pandora, Projekt Polski, Powrót do tradycji, "Hałda", "Aurora" z Maidą Withers, "Więcej tańca" i "Taniec bez tajemnic" z gośćmi EST. Jest autorką 19 choreografii dla EST. Obecnie tańczy i tworzy choreografie solowe oraz teatralne: Teatr Stary, Teatr im Kochanowskiego w Opolu, Teatr STU, Teatr im Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Muzyczny w Gliwicach, Teatr Rozmaitości, Teatr Ludowy, Teatr Słowackiego. Prowadziła warsztat i opiekę artystyczną projektu Unii Europejskiej- Pan European Art. Laboratory w Villi Decius w Krakowie. Otrzymała nagrody za choreografie oraz za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego (ArtsLink w Nowym Jorku).
Iwona Olszowska sięga do szeroko rozumianej techniki tańca współczesnego. Warsztat tworzy w oparciu o techniki pomocnicze: kinezjologia, BMC, technika Labana, Bartinieff, Aleksandra, kinetic awarness.

Marta Pietruszka karierę rozpoczynała w krakowskim Teatrze Tańca Kontrast w 1983 r. Następnie została współzałożycielką, tancerką i asystentką choreografa Eksperymentalnego Studio Tańca w Krakowie, gdzie współpracowała z choreografami z Polski i USA. W tym samym czasie dołączyła do Teatru "38" przy Uniwersytecie Jagiellońskim, pracowała z grupą muzyczną Atmam. Realizowała projekty: Więcej Tańca z EST, Powrót do Tradycji, Hałda we współpracy ze Śląskim Teatrem Tańca, projekt Solo w Dialogu, organizowane w Centrum Choreografii NRW w Essen, oraz projekt Home zorganizowany przez Goethe Institut i Bunkier Sztuki (Kraków). Od 1994r. łączy karierę tancerza, choreografa i pedagoga. W 1998 r. wraz z Olgą Marcinkiewicz założyła Teatr Gestu i Ruchu gdzie przygotowała choreografie solowe. Obydwie zainteresowane są projektami łączącymi warsztat choreografa tańca współczesnego z analizą psychologiczną roli (Stanisławski) i gestu psychologicznego postaci scenicznej (Czechow). Powstałe do tej pory trzy spektakle "Albo ja albo ja", "Śmierć Ofelii" (1998) oraz "Lady Makbet" (2000). są rodzajem monodramu tanecznego, w którym postać występująca na scenie sportretowana jest w ekstremalnych stanach emocjonalnych. We wszystkich przypadkach inspirację stanowił XIX-wieczny podręcznik dla adeptów sztuki aktorskiej "Mimika..." W. Bogusławskiego, będący zbiorem skodyfikowanych gestów i póz teatralnych. Właśnie martwota konwencji i pusta forma teatralna nasunęła myśl o postaciach należących do kanonu teatru europejskiego (Ofelia, Lady Makbet). Za "Śmierć Ofelii" otrzymała I nagrodę w Kategorii Solistów na Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu, nagrodę Polskiego Teatru Tańca z Poznania, oraz wyróżnienie na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Obecnie tworzy choreografie solowe łączące w sobie środki artystycznego wyrazu typowe dla warsztatu choreografa i psychologiczną analizę roli i gestu postaci scenicznej. Jest stałym gościem festiwali tańca współczesnego i festiwali, spotkań teatralnych.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone