wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
marzec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Fuzja baletu z jazzem

[09.03.2006] 12 marca o godz. 17.00 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w widowisku muzyczno-baletowym "Fantazja polska" można zobaczyć i usłyszeć legendę polskiego jazzu Włodzimierza Nahornego i wokalistkę jazzową Dorotę Miśkiewicz. Obok nich wystąpią soliści i zespół baletu Opery Bałtyckiej. Włodzimierz Nahorny wraz z zespołem improwizować będzie na tematy Chopina, Karłowicza i Szymanowskiego. Kontakt: tel. tel (0-58) 763 49 06.

"Fantazja polska" to spektakl bez jednolitej fabuły, impresja muzyczno-taneczna, szereg obrazów tworzących nie zawsze sentymentalny, a niekiedy wręcz groteskowy obraz Polski i Polaków. Bez pawich piór, łowickich pasów i patriotycznego zadęcia, za to z dowcipem i przymrużeniem oka. W widowisku przeplatają się dwa nurty tańca: współczesny oparty na technice modern i klasyczny o odniesieniach historyczno-romantycznych. Tancerzom towarzyszy na scenie zespół Włodzimierza Nahornego (Dorota Miśkiewicz, Henryk Gembalski, Wojciech Staroniewicz, Mariusz Bogdanowicz, Piotr Biskupski); żywa muzyka staje się jednym z elementów tworzących spektakl.

"Przestraszyły mnie trochę zapowiedzi twórców (...) mówiące o "sentymentalnym, a niekiedy groteskowym obrazie Polski i Polaków" odmalowanych w tanecznej warstwie widowiska. Bałam się nachalnej obecności krakowiaczków i pawich piór, z całą ich doniosłą symboliką. Tymczasem choreografia Sławomira Gidla zawiera co prawda "polskie akcenty", ale były one subtelne i zagłębianie się w ich znaczenia najwyraźniej powierzono widzowi. Dominował taniec współczesny, było sporo baletowej wirtuozerii, sporo scen lirycznych. (...) Balet spisał się znakomicie: było i widowiskowo i poetycko. Poza zaplanowanymi układami było miejsce na baletową improwizację podpowiadaną przez muzyczne fantazjowania Włodzimierza Nahornego i jego muzyków. (...) Nahorny wykorzystuje w swoim utworze elementy taneczne wyłowione z oryginalnych dzieł Szymanowskiego, Karłowicza i Chopina, a następnie każe swoim muzykom swobodnie "fantazjować" na ich temat. W jego zespole zasiadają sami "rasowi" jazzmani, ich atutem jest fakt, że mają za sobą "doświadczenia klasyczne". Rozumieją naturę klasycznej partytury, a przy tym mają "bakcyla" jazzu.. (...) Zapewniam, że wysłucha tego z przyjemnością i fan jazzu, i miłośnik muzyki poważnej".
Albert Gawot, "Gazeta Wyborcza"


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone