wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
marzec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Kulisy "Faces" Katarzyny Kozyry

[24.03.2006] Do 30 marca można oglądać w TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości) budowaną od półtora roku wideoinstalację "Faces" Katarzyny Kozyry. Jak ta praca została stworzona?

Do projektu Kozyra zaangażowała kilkunastu tancerzy, z którymi pracowała w różnych miejscach na świecie. - Współpracuję z artystami, m.in. z Marie-Claude Pietragalle, primabaleriną Opery Paryskiej, z Nazareth Panadero, tancerką zespołu Piny Bausch, i Carlą Fracci, nestorką baletu klasycznego, dyrektorką Baletu Rzymskiego, a także z francuskim hiphopowcem Stormem - mówiła Kozyra dla "Rzeczpospolitej" w 2005 roku, kiedy powstała główna część wideoinstalacji. - Jest też dwoje Polaków, Magda Ciechowicz i Piotr Czubowicz. Spotykałam się z nimi już wcześniej: Magda Ciechowicz prezentowała układy taneczne do "Święta wiosny", według których ustawiałam postaci biorące udział w realizacji. Natomiast Czubowicz, od trzech lat tańczący w madryckiej Compania National de Danza 2, był jednym z tancerzy uczestniczących w mojej wersji "Pietruszki".
Od tamtego czasu instalacja Katarzyny Kozyry przechodzi kolejne zmiany, dodawane są do niej nowe nagrania - w maju artystka chce nakręcić kolejną sekwencję w Centre National de la Danse w Paryżu.

W "Faces" zarejestrowano nie tylko mimikę tancerzy (przy pomocy kamer przyczepionych do ich głów, tak, żeby w obiektywie znalazły się tylko ich oblicza), ale również posapywania, głośne oddechy, stęknięcia - odgłosy, jakie wydają podczas tańca. Nie widać tła ani sylwetek, ciasny kadr pozostaje cały czas ten sam, a dramaturgię tworzą jedynie mimika i dźwięki.
W TR Warszawa w zaciemnionej przestrzeni na kilku dużych ekranach wyświetlane są twarze tancerzy - widać zmarszczki, pot, uśmiechy, rozwiane włosy. Ale pozbawione kontekstu. Tancerze zostali bowiem celowo "pozbawieni swoich ciał", ich twarze wypełniają cały widoczny obraz. Obserwować można tylko niewielkie fragmenty zmieniającego się tła.
Do dyspozycji widzów są także słuchawki, za pośrednictwem których mogą oni słuchać oddechów i odgłosów wydawanych przez tancerzy. Na kilku mniejszych ekranach wyświetlane są filmy ukazujące całe postaci tańczących.

Katarzyna Kozyra to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i znanych polskich artystek. W 1993 roku ukończyła rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kozyra poruszyła krytyków swoją pracą dyplomową - drastyczną "Piramidą zwierząt" dotykającą problemu śmierci, a także dwoma wersjami "Łaźni" kręconej w latach 90. ukrytą kamerą w łaźni damskiej i męskiej. W 2003 roku w warszawskiej Zachęcie prezentowała instalację "Święto wiosny", w której "procesowi dekonstrukcji" ulegało nie ciało tancerza, ale sam taniec.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone