wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
marzec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Estonia kontra Francja - spektakle w Teatrze Małym

[27.03.2006] Teatr Mały w Warszawie w dniach 8 i 9 kwietnia o godz.19.15 zaprasza na prezentacje Mart Kangro oraz 7273. Po spektaklu "Out of Functions" odbędzie się spotkanie z zespołem Mart Kangro. Prowadzenie: Janek Sowa. Po spektaklu "CLIMAX" 7273 odbędzie się pokaz filmu Durée déterminée (20 min), w choreografii i z udziałem Laurence Yadi i Nicolasa Cantillon w reż. Frederica Lombarda oraz spotkanie z zespołem. Prowadzenie: Joanna Warsza. Spektakle odbędą się na scenie Teatru Małego (Pasaż Wiecha). Kontakt: tel. (0-22) 692 06 64.

8 kwietnia, godz. 19.15
Mart Kangro (Estonia)
"Out of Functions"
idea: Mart Kangro
choreografia i wykonanie: Mart Kangro, Kroot Juurak, Manuel Pelmus

O czym i jak należy opowiadać w tańcu, aby być w pełni zrozumiałym? W jaki sposób możemy zbliżyć się do istoty akcji? Tancerze prezentują fragmenty swojego życia, odnosząc się do kontekstów politycznych, społecznych i osobistych, a relacje między nimi budują dramaturgię przedstawienia.

Spektakl "Out of Functions" powstał z inspiracji wspólnym projektem Marta Kangro i Thomasa Lehmena Functionen (2004). Pierwszą wersję prezentowano na festiwalach Tanznacht w Berlinie (2004), Uus Tants 7 w Tallinie i Springdance w Utrechcie (2005).

Mart Kangro, ur. w 1974 r. w Tartu, w Estonii. Studiował taniec na Uniwersytecie Pedagogiki w Tallinie. W latach 1996-2001 tańczył w zespole baletowym Opery Estońskiej (m.in. rolę księdza w balecie Romeo i Julia Prokofiewa, która zainspirowała go do stworzenia solo Mart on Stage, w 2003 r. uznane za najlepszy spektakl tańca w Estonii). Jego pierwsze solo START. Based on a True Story miało premierę w Von Krahl Theatre w Tallinie w 2001 r., w 2002 r. zostało wybrane przez Aerowaves do prezentacji w The Place Theatre w Londynie. Kangro został zaproszony jako choreograf do projektu Thomasa Lehmena Schreibstück, którego premiera odbyła się na festiwalu Tanz im August w Berlinie. Twórcy kontynuowali współpracę w 2004 przy projekcie Functionen. Kangro był liderem grupy Proimpro, zajmującej się improwizacją muzyki i tańca. Jako tancerz współpracował m.in. z Mai Murdmaa, Charlesem Linehanem, Xavierem Le Roy, Susanne Berggren. Jego spektakle były prezentowane m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, USA, na Łotwie, w Szwajcarii, Niemczech, na Litwie, w Rosji, Holandii i Austrii.

Kroot Juurak, ur. w Tallinie studiowała choreografię w Arnhem i sztuki wizualne w Amsterdamie. Jej prace były prezentowane na wielu festiwalach m.in. w Estonii, Austrii, Szwajcarii, Mołdawii i w Niemczech. Obecnie mieszka i pracuje jednocześnie w Tallinie i Wiedniu; współpracuje m.in. z Anne Juren (Look Look), Milli Bitterli (What Remains of Me, Part 3) i Jackiem Hauserem (Songssey).

Manuel Pelmus ur. w Bukareszcie, studiował taniec we „Floria Capsali” w Bukareszcie i w Hamburg State Dance School. Występował w Hamburg Ballet, od 1998 roku jest niezależnym tancerzem i choreografem. Jego najnowsze prace – Outcome, prezentare Manuel Pelmus i Punct Fix – były prezentowane w wielu krajach Europy i w USA. Był artystą-rezydentem w Tanz Quartier w Wiedniu, Centre National de la Dance w Paryżu i DAAD w Berlinie. W 2003 roku został wyróżniony stypendium Rolex Arts Initiative.

9 kwietnia, godz. 19.15
7273 (Francja)
"CLIMAX"
koncepcja i choreografia: Laurence Yadi, Nicolas Cantillon
scenografia: Sylvia Faleni
wykonanie: Nicolas Cantillon lub Laurence Yadi

Climax - punkt kulminacyjny, apogeum, orgazm, końcowy stan rozwoju, moment o największej intensywności. Czym jest we współczesnej choreografii? Kiedy ma miejsce? Jak go rozpoznajemy? Te pytania były motywem wyjściowym do pracy nad spektaklem.
Twórcy proponują inne niż znamy (np. z kina) spojrzenie na punkt kulminacyjny w dziele artystycznym - w tym wypadku w tańcu, choreografii.

Laurence Yadi, ur. w 1973 r. w Argenteuil pod Paryżem. Uprawiała zawodowo sport, tańczyła pod kierunkiem Diane Deschamps. Studiowała u Alvina Ailey’a w Nowym Jorku. Po powrocie do Francji przez trzy lata tańczyła w Ballet J. Art of Paris w produkcjach takich choreografów, jak Robert North, Raza Hammadi i Matt Mattox. W 1999 r. przeprowadziła się do Niemiec, gdzie tańczyła w zespołach Karen Effenberger w Monachium i Very Sander w Kolonii. Od 2000 r. regularnie współpracuje z Rui Hortą jako asystentka choreografa i performerka oraz innymi choreografami ze Szwajcarii (Bruno Steiner, Guilherme Botelho, Kylie Walters, Gisela Rocha).

Nicolas Cantillon, ur. w 1972 r. w Melun we Francji. Uczył się tańca w konserwatorium Mariusa Petipy. Przez osiem sezonów pracował w Ballet J. Art w Paryżu. Tańczy w spektaklach Roberta Northa, Matta Mattoxa i Razy Hammadi. W 1999 r. Bob Wilson zaprosił go do współpracy przy La Flute enchantée w Opera Bastille. Od 2000 r. pracował w zespole Alias w Genewie pod kierunkiem Guilherme Botelho. Współpracuje z wieloma choreografami (Gisela Rocha w Zürichu, Kylie Walters w Genewie i Marisą Von Stockert w Londynie).

Laurence Yadi i Nicolas Cantillon w 2000 r. założyli zespół 7273, którego spektakle były prezentowane na wielu festiwalach, m.in. na ImPulsTanz Vienna, Mousonturm Frankfurt, CCB Lisbon, Zürcher Theater Spektakel, Latitudes contemporaines Lille, ADC Geneva, Gessnerallee Zürich oraz w Warszawie na festiwalu ciało_umysł w 2005 roku (spektakl "La vision du lapin" prezentowany w Teatrze Narodowym).


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone