wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Mart Kangro w Starym Browarze

[02.04.2006] W ramach projektu Stary Browar - Nowy Taniec 6 kwietnia o godz. 19.00 w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze w Poznaniu zobaczymy spektakl "Out of Functions" Marta Kangro (Estonia). Bilety: 10, 15 zł

"Out of Functions"
Mart Kangro
idea: Mart Kangro
choreografia, wykonanie: Mart Kangro, Kroot Juurak, Manuel Pelmus

Jak długo, o czym i w jaki sposób opowiadać, aby być w pełni zrozumiałym? - zastanawia się w spektaklu "Out of Functions" Mart Kangro - jeden z najważniejszych estońskich współczesnych choreografów.

"Out of Functions" to dialog trzech tancerzy, którzy poprzez tekst, ruch i śpiew zapoznają nas z częścią swej własnej biografii. Spektakl pozbawiony jest fabuły, a przedstawiane w nim zdarzenia pokazywane są w sposób przypadkowy i nie chronologiczny. Poszczególne sceny, obrazy i historie wykonawców odnoszą się do kontekstów politycznych, społecznych i osobistych, a relacje między nimi budują dramaturgię spektaklu. Lakoniczna forma spektaklu (kiedy jeden z wykonawców przedstawia nam swoją historię - inni zawsze stoją, przysłuchują się...) utrzymuje jego akcję " tu i teraz", podczas gdy materiał biograficzny tworzy aluzje wydarzeń z przeszłości. Inspiracją dla pracy nad spektaklem było spotkanie choreografa z berlińskim artystą Thomasem Lehmenem i wykorzystanie jego FUNKTIONEN - "przybornika do tworzenia choreografii".

FUNKTIONEN - tool box
Oto zestaw narzędzi - kart, które pozwalają projektować partytury, zadania, systemy lub po prostu inspirować prace w studio. Zestaw zawiera 3 różne kolory - choreograficzne systemy:
- "kategorie"
- "lepiej jest..."
- "funkcje"

Ponadto, w skrzynce znajdują się jeszcze karty multikolorowe:
- aspekty
- tematy/motywy
- terminy
- osoby
- "biała karta"

W tym kontekście słowo "system" reprezentuje ideę możliwej do stworzenia struktury, która może być poddawana nieustannym modyfikacjom poprzez zmianę przeróżnych parametrów, które mogą być dodatkowo tworzone przez samych uczestników pracy. Każda karta może funkcjonować w relacji z innymi. W tym sensie pojedyncze systemy mogą być użyte tak jak je opisano/nazwano, mogą być także modyfikowane, łączone lub poprzez kombinacje wzmacniane. Ponadto, mogą się potęgować poprzez swą własną ideę, lub ewoluować w nowy sobie tylko właściwy system i/lub dzieło, które łatwo uniezależni się od całego zestawu.

Możliwe jest w ten sposób tworzenie zarówno grupowego spektaklu, jak i grupowa praca z użyciem zestawu. Może powstać także solo. Indywidualne zadania mogą powstawać choćby poprzez wybór (losowy) jednej karty z każdego koloru. Zestawu można używać jako materiału dla badań i jako metody edukacyjnej. Skuteczna komunikacja między ludźmi to podczas pracy z tymi kartami podstawowa sprawa.

Wspomniana wyżej kategoria tematy/motywy ustanawia możliwe odniesienie do społecznie istotnych kontekstów w celu zbudowania mostu między hermetycznym światem dzieła sztuki a światem zewnętrznym. System kart może być także użyty w teatrze, performance jak i innych dziedzinach, jak muzyka czy sztuki piękne. Ideą jest zarówno rozpracowywać dane struktury, jak i analizować i studiować pojawiające się w ich kontekście wciąż nowe zagadnienia.

System zmierza w kierunku dzieła sztuki, które rozumie samo siebie jako grupę zmiennych (zdolnych do zmian) interaktywnych struktur opartych na komunikacji między konstytuującymi je poszczególnymi czynnikami. Chociaż poszczególne systemy mogą zostać użyte jak opisano wyżej, nie gwarantuje to jednak, oczywiście, sukcesu. Realizacja wymaga dużej odpowiedzialności. Więcej możliwości oznacza także coraz większy wybór z ciągle narastającej złożoności. (...) W gruncie rzeczy jest także możliwe ukazać żywego człowieka wewnątrz, w sporze z, za pomocą lub poza systemem struktur, ale tylko dzięki albo sprawieniu by tworzące system elementy były transparentne, albo poprzez umieszczenie rezultatów swoich systemowych zabiegów na pierwszym planie. Szansa ukryta w systemie tych kart to umożliwienie ludziom rozwoju poprzez skuteczne komunikowanie miedzy sobą i świadome użycie wymienionych, ukrytych w kartach, narzędzi.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone