wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


PTT na scenie

[06.04.2006] Polski Teatr Tańca zaprasza na najbliższe spektakle w Poznaniu (kwiecień/maj 2006). Kontakt: tel. (0-61) 852 40 08.

21 kwietnia, godz. 18.00, siedziba PTT, ul. Kozia 4
Spotkanie z cyklu Teatr Tańca w Ogrodzie Sztuk
poświęcone najnowszej premierze PTT Atelier
"Miasto kobiet"
choreografia: Iwona Pasińska, Iwona Olszowska, Aleksandry Dziurosz
premiera: 29 kwietnia o godz. 19 na Scenie Rozmaitości

Teatr Tańca w Ogrodzie Sztuk jest cykliczną imprezą o charakterze edukacyjnym organizowaną przez Polski Teatr Tańca. Jej głównym założeniem jest przybliżenie istoty teatru tańca, przedstawienie poszczególnych elementów z jego złożonej struktury, a także popularyzacja tej interesującej formy działań artystycznych i zdobywanie dla niej kolejnych entuzjastów. Kolejne edycje "Teatru tańca w ogrodzie sztuk" łączą więc w sobie teorie z praktyką, mini wykłady z prezentacją spektakli. Widzowie zapraszani są zarówno do udziału w dyskusjach jak i spróbowania swoich sił na scenie.

14 maja, godz. 19.00, Scena Rozmaitości
wieczór złożony z dwóch części: "Stop non Stop", "Short Cuts"

17 maja, godz. 19.00, Teatr Wielki
wieczór złożony z trzech części: "Barocco", "Już się zmierzcha", "En face"

31 maja, godz. 19.00, Scena Rozmaitości
spektakl gościnny
Skanes Dansteater z Malmo (Szwecja)
dyrektor artystyczny: Marie Brolin Tani
wieczór złożony z trzech części:
"Tender Hooks" w chor. Didy Valdman,
"Searching" w chor. Marie Brolin Tani,
"Nehebkau" w chor. Virpi Pahkinen

Opisy spektakli:

"Short Cuts"
choreografia: Istvan Juhos-Putto
muzyka: Arvo Pärt, Steve Roach, Robert Rich
kostiumy: Adriana Cygankiewicz
premiera: 26.04.2006
czas trwania: 26 minut

Autorem choreografii do nowego spektaklu Polskiego Teatru Tańca jest Istvan Juhos - Putto, który po ukończeniu szkoły baletowej w Budapeszcie przez wiele lat był związany z najlepszymi zespołami tańca współczesnego na świecie m.in. Kibbutz Contemporary Dance Company, Baatsheva Dance Company i Tanz - Forum Köln. To doświadczenie odnajdujemy w jego języku choreograficznym, który opierając się na technice contemporary dance, buduje indywidualne struktury stylistyczne i tematyczne.

"Stop Non Stop"
choreografia: Paulina Wycichowska
muzyka: Europa String Choir, Steve Reich, Buta Raga
kostiumy: Adriana Cygankiewicz (wersja wznowieniowa)
premiera: 10.02.2001
wznowienie: 26.04.2006
czas trwania: 45 minut

"Paulina Wycichowska zaprasza widzów do gry w skojarzenia. Na scenie umieszcza coś w rodzaju toru przeszkód: równoważnia - huśtawka, szklane akwarium, metalowe barierki. Na tym poligonie dojdzie do zmagań z przekraczaniem granic. Tu tracimy poczucie, że oglądamy występujących tancerzy: raczej obserwujemy grupę ludzi pochłoniętych konkretnym działaniem. Oni tańczą - to prawda. Taniec wyraźnie służy im jednak. do bezpośredniego wyrażania myśli i uczuć, do wzajemnej komunikacji. W efekcie - także do komunikacji z widzem. Tu trudno mówić o stylistycznej jednorodności - każdy z tancerzy zdaje się używać własnego ruchowego kodu, postacie są zindywidualizowane, osobne. Te kody wyrastają z najróżniejszych stylistyk i osobowości tancerzy. Fascynują pięknem czystego tańca, ale nie tylko - także siłą, intensywnością, sugestywnością przekazu."
Ewa Obrębowska-Piasecka, "Stop-non-stop", Gazeta Wyborcza "Barocco"
choreografia: Jacek Przybyłowicz
muzyka: Jan Sebastian Bach
scenografia i kostiumy: Adriana Cygankiewicz i Jacek Przybyłowicz
premiera światowa: 24.09.2004 (Lyon - Francja)
premiera polska: 8.10.2004
czas ttrwania: 25 minut

Spektakl "Barocco" Polski Teatr Tańca zrealizował na specjalne zamówienie Biennale de la Danse w Lyonie, gdzie poznański zespół wystąpił m.in. obok Nederland Dans Theater, Ballet de l'Opera National de Lyon, Ballet du Grand Theatre de Geneve i Random Dance. Jest to druga choreografia przygotowana w Polskim Teatrze Tańca przez Jacka Przybyłowicza ("Naszyjnik gołębicy"), artysty przez wiele lat związanego z Kibbutz Contemporary Dance Company. "Barocco" ma afabularną formę, o jego nastroju decydują skontrastowane pod względem dynamiki obrazy zamknięte w 6 częściach. W kompozycji ruchu choreograf bazuje na technice contemporary dance z delikatnie zaznaczonymi ornamentami estetyki barokowej.

"Już się zmierzcha"
choreografia: Ewa Wycichowska
muzyka: H. M. Górecki
kostiumy: Ryszard Kaja
premiera: 5.10.1994
wznowienie: 24.01.2006
czas trwania: 17 minut

Pierwotną, choć nie dosłowną inspiracją do "Już się zmierzcha" była dla Ewy Wycichowskiej słynna bergmanowska scena gry o życie ze Śmiercią w "Siódmej pieczęci". Wyrafinowany pojedynek jaki toczą bohaterowie z przytłaczającą swoją sceniczną postacią (tancerz na szczudłach) i eschatologiczną grozą - Śmiercią u Ewy Wycichowskiej kończy się przekornie i paradoksalnie optymistycznie, budując refleksje dotyczące prawdziwej siły i nadziei.

"En Face"
choreografia: Susanne Jaresand
muzyka: Ingvar Lidholm
kostiumy: Adriana Cygankiewicz
premiera światowa: 1.12.2005 (Umea - Szwecja)
premiera polska: 24.01.2006
czas trwania: 30 minut

Światowa premiera "En face" miała miejsce 1 grudnia 2005 roku na scenie Norllands Opera - Umea w Szwecji. Autorką choreografii do spektaklu jest Susanne Jaresand, profesor Królewskiego Uniwersytetu w Sztokholmie, Narodowej Akademii Pantomimy i Aktorstwa w Sztokholmie, Sztokholmskiego Uniwersytetu Tańca i Konserwatorium Muzycznego w Genewie, mająca na artystycznym koncie kilkadziesiąt spektakli i projektów choreograficznych zrealizowanych w Szwecji, Niemczech, Rosji i USA. Susanne Jaresand dołączyła do licznego grona szwedzkich twórców tańca współczesnego z którymi Polski Teatr Tańca współpracuje od ponad 10 lat. Wśród dotychczasowych realizatorów są tak wybitne postaci jak Birgit Cullberg, Mats Ek, Örjan Andersson, Jens Östberg, Virpi Pahkinen. Jak deklaruje Susanne Jaresand jej główną inspiracją do "En face" była muzyka szwedzkiego kompozytora Ingvara Lidholma, w oryginale nosząca tytuł "Rites" ("Święto"), która jest świadomym stylistycznym nawiązaniem do "Święta wiosny" I. Strawińskiego. Poza "En face" w wieczorze premierowym zaprezentowane zostały (podobnie jak w Szwecji) dwa wcześniejsze spektakle Polskiego Teatru Tańca "Już się zmierzcha" w choreografii Ewy Wycichowskiej do muzyki H.M. Góreckiego i "Barocco" w choreografii Jacka Przybyłowicza do muzyki J.S.Bacha. Prapremierowe spektakle w Szwecji publiczność nagrodziła stojącą owacją.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone