wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Prezentacje w Kaliszu - 7 kwietnia

[07.04.2006] Prezentujemy zespoły i spektakle, które zobaczyć można 7 kwietnia podczas 14. Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu.

7 kwietnia, godz. 19.00, Scena Konkursowa

Compagnie Lisa Gimenez
"PHENOMENON or Being's Adventures"
choreografia: Lisa Gimenez
tancerze: Timur Mellekh (Rosja), Gregor Lustek (Słowenia), Mathias Dou (Francja), Jörg Hassmann (Niemcy)
aranżacja dźwięków: Hugues Richarte
Światła: Philippe Chery
projekcje wideo: Fred Weiss
"Fenomen" z języka greckiego oznacza zjawisko, zauważalny fakt, zdarzenie, wszelki przedmiot poznania. "PHENOMENON..." stawia pytanie o "ja", pokazuje problem porozumiewania się z drugim człowiekiem. Ruch rodzi się z potrzeby porozumienia. Punktem wyjścia w spektaklu jest spotkanie czterech mężczyzn. Fakt, że widzimy tancerzy z czterech różnych krajów Europy, wzmacnia temat komunikacji - różnimy się między sobą, ale potrafimy też się połączyć, porozumieć...

Lisa Gimenez zainteresowała się tańcem współczesnym na początku lat 80., w Aix-en-Provence dzięki Odilowi Duboc i zespołowi Cie de La Place Blanche, kierowanemu przez Michela Hallet Eghayan. Od tego czasu, tworzyła spektakle dla galerii wystawowych i café-teatrów, współpracując z plastykami oraz artystami zajmującymi się działaniami z pogranicza teatru i sztuki wideo. W latach 90. na przedmieściach kilku francuskich miast Lisa Gimenez pracowała z młodzieżą, tworząc tzw. taniec miejski. W Lyonie zrealizowała kilka projektów na Biennale Tańca (1996, 1998, 2000). Od 1997 roku zespół Lisy Gimenez ma stałą siedzibę w Nîmes.

Dada von Bzdulow
"Magnolia"
reżyseria: Leszek Bzdyl
postaci: Katarzyna Chmielewska jako Katarzyna Chmielewska, Leszek Bzdyl jako Leszek Bzdyl
muzyka: Mikołaj Trzaska
kostiumy: Katarzyna Piątek
Światło: Michał Kołodziej
produkcja: Klub Żak - Gdańsk, wolna strefa - Warszawa

"Magnolia" miała swoją premierę 28 lutego 2002 roku. Od tego czasu Teatr Dada von Bzdülöw odwiedził z tym spektaklem kilkadziesiąt miast europejskich. "Magnolia - jak pisze Joanna Leśnierowska - to konsekwentnie i dojrzale poprowadzony pomysł oraz dynamiczny, naładowany emocjami, ale daleki od sentymentalizmu, pełnokrwisty taniec."

Teatr Dada von Bzdülöw, powstały w 1993 z inicjatywy Leszka Bzdyla, to niezależna grupa tancerzy i aktorów, realizująca poszczególne spektakle we współpracy z instytucjami kultury i stowarzyszeniami. Przedstawienia Dada von Bzdülöw (dotychczas zrealizowano ich ponad trzydzieści) wynikają z tradycji teatralnej, jednak ich podstawowym językiem przekazu jest szeroko rozumiany taniec współczesny. W latach 1995-2004 Dada von Bzdülöw współpracował z Teatrem Miejskim w Gdyni. Tam w latach 1997-2000 prowadził cykliczne spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa. Zespół uczestniczył także w projektach Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca współtworząc choreografie, m. in. Wewnątrz ciała i Zaspa Aviego Kaisera oraz Papugaj Tatiany Baganowej. W dorobku zespołu są też międzynarodowe produkcje i wydarzenia artystyczne realizowane w Niemczech, Belgii, Szwecji i Anglii. Do najważniejszych należy Landscape X w Sztokholmie oraz międzynarodowy projekt SEAS. Od roku 2000 Teatr Dada von Bzdülöw związany ze sceną Klubu Żak w Gdańsku, gdzie w 2002 roku zainicjował nowy festiwal Gdańska Korporacja Tańca.

Teatr Tańca Arka
Z cyklu: "Tańce, których nikt nazwać nie chciał" no* 20
przygotowanie: Jacek Gębura
wykonawcy: Jacek Gębura, Maciej Prusak, Piotr Stawiński

Wrocławski Teatr Tańca Współczesnego Arka powstał w 1999 roku z inicjatywy Jacka Gębury i Anny Krych. Tancerze Arki używają wszelkich jakości ruchu; eksperymentując, dążą do stworzenia własnego języka scenicznej wypowiedzi. Na przełomie 2005/2006 roku powstał cykl sześciu przedstawień, których nie poprzedzały opisy i programy wyjaśniające ich treść. Cykl "Tańce których nikt nazwać nie chciał" jest wynikiem przemyśleń i badań Arki na gruncie teatru ruchu i jego źródeł. Bohaterami prezentacji są: ruch i jego jakość, rytm, artykulacja i dynamika ruchu tancerza, a także kreowanie przestrzeni i świadome bycie w niej.

Teatr Tańca Alter
"Pazur"
reżyseria: Witold Jurewicz
osoby: Hanna - Aleksandra Maria Ścibor, Wiktoria - Izabela Chlewińska, Gosia - Magdalena Witwicka, Witek - Radosław Stępniak, Łukasz - Paweł Malicki

Znaczenie najnowszego przedsięwzięcia Teatru Alter można by zawrzeć w słowach:
Jesteś wszędzie ale nie tu i teraz
Słyszysz ale nie słuchasz
Patrzysz ale nie widzisz
Jesteś człowiekiem i wszystko co ludzkie jest ci obce

Teatr Tańca Alter został założony w 1985 roku przez Witolda Jurewicza - dyrektora artystycznego i głównego autora spektakli Teatru. Projekty powstają przede wszystkim w oparciu o indywidualny ruch tancerzy, ich własne poszukiwanie i precyzowanie postaci scenicznych oraz relacji między nimi. Abstrakcyjność i symbolika artystycznego przekazu, ciągłe poszukiwanie nowych możliwości w ruchu pozwalają ujawnić się osobowościom tancerzy i spotęgować ich kreacyjne możliwości. Cechą, która szczególnie wyróżnia Alter i nadaje właściwy mu charakter jest pozostawanie w ciągłym procesie tworzenia, dzięki czemu jego spektakle stale podlegają przemianom. To droga twórcza jest celem samym w sobie. W codziennej pracy Teatr nie opiera się na ściśle określonej technice, stara się raczej formować ruch i budować swój własny język scenicznej wypowiedzi. Duży nacisk kładzie się na niekonwencjonalne metody pracy, oparte o indywidualne podejście do każdego z tancerzy.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone