wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Drugie "West Side Story" w choreografii Stańka

[08.04.2006] Jarosław Staniek po raz drugi opracował choreografię do "West Side Story". 8 kwietnia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbędzie się premiera tego spektaklu. "West Side Story" Leonarda Bernsteina i Arthura Laurentsa wyreżyserował Laco Adamik. Kontakt: tel. (0-32) 346 19 44.

Chorzowska wersja tego musicalu, już piąta polska inscenizacja, będzie spektaklem nowoczesnym, choć nie prostym uwspółcześnieniem. Jak powiedział na konferencji prasowej Laco Adamik: Żyjemy w innych czasach, wiele się zmieniło. Dzisiejszy świat jest pełen różnych form nienawiści i namiętności mocniejszych niż wtedy one były. Staramy się by te emocje, które dzisiaj nam towarzyszą, w tym spektaklu były. Czytamy je ostrzej, żeby nie była to tylko historia z ulicy, lecz żeby się uniwersalizowała.

Wyjątkowa ma być choreografia. Reżyser zaprosił do współpracy jednego z najlepszych polskich choreografów Jarosława Stańka, dla którego będzie to drugie podejście do "West Side Story". Warto przypomnieć, że opracowując choreografię do tego tytułu w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w 1992 r., w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Staniek był przede wszystkim tancerzem, znanym z Grupy Tańca Estradowego P' 89. To właśnie ten spektakl sprzed 14 lat był pierwszym sukcesem teatralnym Stańka, sukcesem, który pozwolił mu na dalszą karierę choreograficzną. Opracowanie taneczne z 1992 r. było, jak sam Staniek mówi, przede wszystkim krzykiem młodości. Teraz, po kilkunastu latach, choreografia do "West Side Story" w wersji Stańka jest dużo dojrzalsza i skierowana w głównej mierze na emocje poszczególnych bohaterów. Poprzez taniec stara się przybliżyć tą miłosną historię, osnutą na kanwie dramatu Szekspirowskiego, młodzieży zafascynowanej filmami Quentina Tarantino. Tym, bardziej, że duch tańca ulicy jest niezbędny do opowiedzenia historii zakazanej miłości pomiędzy młodymi kochankami z dwóch różnych gangów. Nie znaczy to jednak, że taniec w tym spektaklu jest brutalny, choreograf starał się bawiąc konwencjami zachować lirykę zawartą w muzyce i historii miłosnej.

Twórcy:

przekład: Roman Kołakowski
reżyseria: Laco Adamik
choreografia: Jarosław Staniek
scenografia: Milan David (Czechy)
kostiumy: Dorota Roqueplo
kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone