wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Jantar w Operze Bałtyckiej

[17.04.2006] Akademickie Centrum Kultury UG Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego "JANTAR" zaprasza na koncert "W Operze na ludowo", który odbędzie się 22 kwietnia o godz. 18.00 w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

"W Operze na ludowo" to tytuł koncertu Zespołu Pieśni i Tańca UG "JANTAR", działającego przy Akademickim Centrum Kultury UG. Podczas koncertu będzie miała miejsce premiera układu "Historia z okresu Księstwa Warszawskiego". W programie: suita lubelska, suita kaszubska, oberek dziewcząt, suita łowicka, suita rzeszowska, historia z okresu Księstwa Warszawskiego (premiera!) i pieśni pochodzące z różnych regionów Polski. Intermedia: Teatrzyk "CENICIENTA". Reżyseria: Marzena Nieczuja-Urbańska. - Zespół Jantar jest zespołem składającym się z tancerzy i śpiewaków amatorów. Właśnie w tym drzemie jego ogromna siła - wykonawcy występują bo bardzo chcą, emanuje z nich radość i chęć przekazania cząstki polskiej kultury innym. Koncert jest szansą dla trójmiejskich widzów na zobaczenie tańców ludowych bez konieczności czekania aż 'Mazowsze' przyjedzie do Gdańska - mówi z uśmiechem Marcin Wilczewski, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Jantar". - Zaprezentujemy tańce z regionu łowickiego, rzeszowskiego, lubelskiego oraz - przede wszystkim - naszych lokalnych Kaszub.

Zespół Pieśni i Tańca "JANTAR" im. Zygmunta Kamińskiego działa przy Uniwersytecie Gdańskim od 1970 roku. Zrzesza on studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, a także Politechniki Gdańskiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Medycznej. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar "JANTARA" zawiera tańce z regionów: lubelskiego, kaszubskiego, krakowskiego, łowickiego i rzeszowskiego. Polki, oberki, krakowiaki, kosedery i inne charakterystyczne polskie tańce przeplatane są autentycznymi folklorystycznymi tekstami - w zależności od wykonywanego tańca i jego pochodzenia. Ludowy charakter tańców podkreśla nie tylko słowiańska uroda naszych dziewcząt, lecz przede wszystkim oryginalne kostiumy, ilustrujące folklor różnych części kraju. Przepiękne, bajecznie kolorowe i błyszczące są wspaniałym świadectwem minionych czasów.

Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego. Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół koncertuje z repertuarem polskich kolęd i pastorałek, nastrojowych, pełnych uroku i ciepła o charakterze ludowym i staropolskim. "JANTAR" koncertował na festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Danii, Anglii, Szwajcarii, Norwegii, Słowenii, gdzie zdobywał uznanie i liczne nagrody. Do najważniejszych wyróżnień należą nagrody na festiwalach m.in. w Cantonigros (Hiszpania), Neuchatel (Szwajcaria), Gemenos (Francja), Middlesbrough (Anglia), Istambuł (Turcja), a ostatnie to drugie miejsce na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Folkloru Lindenholzhausen (Niemcy). Nagrody i wyróżnienia zespół zdobywał również w kraju, m.in. trzykrotnie I miejsce na Festiwalu Talentów Tanecznych czy na festiwalu Folkloru Ziem Polski Północnej, a w roku 2005 trzecie miejsce na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Do sukcesów zespołu można zaliczyć także nagranie w 1997 roku kasety z programem kolędowym, a także dwóch płyt; w roku 2002 z piosenkami z różnych regionów Polski oraz w roku 2003 z kolędami i pastorałkami.

W roku 2005 kadra prowadząca i członkowie zespołu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwijania kultury studenckiej i kultywowanie tradycji tańca ludowego otrzymali z rąk JM Rektora UG Medale Uniwersytetu Gdańskiego - najwyższe honorowe wyróżnienie dla członków społeczności akademickiej. Obecnie zespół prowadzą: Marcin Wilczewski - kierownik organizacyjny, Milena Jurczyk - choreograf, Beata Makowska - kierownik muzyczny, Iwona Kierat Łukasik - choreograf grupy początkującej, Barbara Biedrzycka - akompaniator.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone