wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Dzień otwarty projektu "co-OPERACJA"

[20.04.2006] Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza dziennikarzy oraz osoby zainteresowane sztuką tańca współczesnego na otwarty pokaz projektu artystycznego "co-OPERACJA", który odbędzie się w NCK w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku w dniu 21 kwietnia w godzinach 12.00-18.00.

Podczas spotkania zobaczymy rezultat dwutygodniowej pracy, laboratorium choreografów z Polski, Francji oraz Szwajcarii. Podsumowaniem pokazu będzie dyskusja podejmująca temat kondycji tańca współczesnego w Europie. Polską scenę taneczną reprezentować będą trójmiejscy artyści: Leszek Bzdyl, Katarzyna Chmielewska (Teatr Dada Von Bzdülöw) oraz Anna Steller i Magdalena Jędra (Good Girl Killer). Partnerami artystycznymi ze strony francuskiej będą uznani choreografowie: Emmanuelle VO-Dinh oraz Alban Richard; ze Szwajcarii natomiast przyjadą twórcy Compagnie 7273: Laurence Yadi i Nicolas Cantillon.

Kuratorką i twórczynią projektu jest Edyta Kozak, dyrektor międzynarodowego festiwalu tańca współczesnego body_mind, co dwa lata odbywającego się w Warszawie oraz kuratorką m.in. pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego laboratorium dla choreografów "Jagniątków.Move the Mount". Projekt "co-OPERACJA" powstał z inicjatywy Ambasady Francuskiej i Pro-Helvetii - Szwajcarskiej Fundacji Kultury. Organizatorem polskiej części międzynarodowych spotkań jest Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Dzień otwarty (21 kwietnia), jako jeden z elementów laboratorium stanie się polem wymiany koncepcji artystycznej między twórcami i publicznością. Jednym z podstawowych zadań projektu jest także zwrócenie uwagi mediów oraz instytucji kultury na proces kreacji choreograficznej i jego twórcę. We wrześniu br. artyści będą kontynuować prace w Genewie, a rezultat zostanie zaprezentowany na międzynarodowym festiwalu "La Batie" w Genewie. Ostatnim etapem laboratorium będzie spotkanie w Paryżu zimą 2006 r. Partnerami i organizatorami laboratorium w Genewie i Paryżu są: Centre National de la Danse w Paryżu oraz Association pour la Danse Contemporaine w Genewie.

Sylwetki artystów biorących udział w projekcie

Artyści polscy:

Anna Steller - Tancerka i choreograf obecnie zaangażowana we w pracę teatru taneczno -muzyczno-wizualnego Good Girl Killer. Zespół powstał w 2005 z inicjatywy artystów tancerzy, muzyków i twórcy sztuk wizualnych. Podejmują oni świadome działania mające na celu zatarcie granic między sztukami. Tworzą nową jakość artystyczną opierającą się na wytwarzaniu kolaży współistniejących ze sobą środków artystycznego wyrazu. Jako niezależna tancerka współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza. Przez wiele lat uczestniczyła w dokonaniach artystycznych Teatru Dada von Bzdülöw.
Wśród jej choreografii scenicznych są m.in. "Good Girl Killer" (2005), "O!" (2003), "La luta continua" (2001), "Apartament 001" (2000). Współpracuje z innymi artystami przy projektach scenicznych m.in: z Leszkiem Bzdylem - projekkt SEAS (2004), z Markiem Brandem "Dni pozorne" (2001). Brała udział w licznych festiwalach tańca współczesnego zarówno w kraju jak i za granicą: 2004 - Korporacja Tańca, Gdańsk; 2003 - Odeon Space Theatre w Wiedniu, 2001 - Anex Solo Festival w Warszawie, 1997 - Dance Festival Explosive w Bremie, 1996, 97, 98, 99, 2000 - Bałtycki Uniwersytet Tańca w Gdańsku, 1997 - U Passages, Nancy, Francja; 1996 - European theatre meeting, Wansee w Berlinie; 1999 - Modern Dance Festival Kaunas. W roku 2003 wraz z Katarzyną Chmielewską i Bożeną Elterman założyła Studio Tańca Współczesnego Grawitacja, gdzie jest nauczycielką tańca.

Katarzyna Chmielewska - tancerka i choreograf. W latach 1984-1993 uczennica Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku; 1996-1997 - zdobywa doświadczenie zawodowe w Szkole Tańca Współczesnego w Brukseli P.A.R.T.S (Performing Arts Research and Training Studios). W 1993 roku z Leszkiem Bzdylem zakłada Teatr Dada von Bzdülöw, z którym jest związana do dziś. W teatrze Dada uczyła się tańca współczesnego, oraz realizuje autorskie choreografie ( /si/, "Dialogus in Conventione", "so beautiful", "Fragment", "Juicy Flesh"). Często wchodzi we współpracę z twórcami spoza Polski (Roberto Olivan, Tatiana Baganowa, Sege Ricci). Razem z innymi artystami współtworzy międzynarodowe projekty choreograficzne: Landscape X (Sztokholm 1998 r.), "Enter" w ramach projektu zainicjowanego przez P.A.R.T.S. X-group (2000 r.) - sześciomiesięczny projekt dla młodych twórców tańca współczesnego, B-Visible (2002 r.) - projekt taneczny w Gent, Międzymarodowy projekt taneczny z Thomasem Hauertem w Pradze (2003 r.), Trans Dance Europe (Les Hivernales Avinnion 2004 r.), Międzynarodowy Festival SEAS (spektakl "ODYS-Seas" 2004 r.), udział i choreografia w projekcie z dziedziny visual art. stworzonym przez Rodney Place ("Angels of Stealth" 2005r.) Tworzy też ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych w kraju. Jej praca pedagogiczna związana jest z działalnością Studia Tańca Grawitacja, jak również z licznymi zagranicznymi warsztatami dla tancerzy spoza Polski.

Magdalena Jędra - Tancerka i choreograf obecnie zaangażowana we w pracę teatru taneczno-muzyczno-wizualnego Good Girl Killer. Od 1997 roku współpracowała z Gdańskim Teatrem Tańca Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja. W roku 2001 razem z muzykiem Zbigniewem Zibim Bieńkowskim założyła grupę muzyczno-taneczną Plastiyque dod., gdzie realizuje swoje autorskie pomysły inspirowane muzyką na żywo. Współpracuje także z Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. Jej praca artystyczna zdobyła uznanie na licznych festiwalach Polsce i za granicą. Od 2005 r. jest nauczycielem tańca współczesnego w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Leszek Bzdyl - tancerz i choreograf. Założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Dada von Bzdülöw, który istnieje od 1993 roku i wciąż odnosi sukcesy na festiwalach w kraju i za granicą. W latach 1987- 1990 kształci się w Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu. W latach 1990- 1992 był tancerzem i nauczycielem ruchu w Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiuro. Tworzy ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych w całym kraju. Praca na tym polu artystycznym obejmuje ponad 40 choreografii scenicznych m.in.: "Testament Psa" (reż. P. Cieplak, Teatr Rozmaitości w Warszawie ), w Teatrze Narodowym w Warszawie do spektaklu w reżyserii Jana Englerta, "Anioł zstąpił do Babilonu" (reż. Julia Wernio, Teatr im. Witolda Gombrowicza w Gdyni), "Winne P." (reż. P. Cieplak, Teatr Studio w Warszawie), "Hamlet" (reż. J. Glab, Teatr Dramatyczny w Legnicy). Uczestniczył w wielu projektach międzynarodowych: "Porwanie Europy" Landscape X (Sztokholm), "In the Body" i "Papugaj" (Bałtycki Uniwersytet Tańca), "Drop Dead Gorgeous" (kooprodukcja z Vincent Dance Theatre, Wielka Brytania), W roku 2004 był reżyserem spektaklu "ODYS-Seas", prezentowanego w ramach SEAS Festival w Gdańsku.
Leszek Bzdyl jest animatorem trójmiejskiej sceny tańca współczesnego. W latach 1997-2000 patronował swojemu autorskiemu projektowi cyklicznych imprez artystycznych "Dni Pięknego Towarzystwa", które były realizowane w Teatrze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Z jego inicjatywy od 2002 roku odbywa się na Wybrzeżu międzynarodowy festiwal tańca współczesnego Korporacja Tańca, który jest jedynym tego rodzaju wydarzeniem artystycznym w województwie pomorskim. W 1998 roku został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Gdańska, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, w roku następnym otrzymał podobne wyróżnienie od Prezydenta Miasta Gdyni. W roku 1999 otrzymał nagrodę przyznawaną przez Ministra Edukacji Narodowej. Jego praca pedagogiczna to niezmiennie od 13 lat warsztaty z młodzieżą i doświadczonymi tancerzami, prowadzone w kraju (min.: Szkoła Baletowa w Gdańsku, Teatr Muzyczny w Gdyni, Pałac Młodzieży w Gdańsk) i za granicą między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji i Finlandii).

Artyści szwajcarscy:

Laurence Yadi - choreografka i tancerka. Urodziła się w 1973 r. w Argenteuil pod Paryżem. W latach 1989 -1993 uprawiała zawodowo sport i tańczyła pod okiem Diane Deschamps. Studiowała u Alvina Ailey'a w Nowym Jorku. Po powrocie do Francji przez 3 lata tańczyła w Ballet J. Art of Paris w produkcjach choreografów: Robert Northa, Razy Hammadi i Matt Mattoxa. W 1999 przeprowadziła się do Niemiec, gdzie tańczyła w zespołach Karen Effenberger w Monachium i Very Sander w Kolonii. Od 2000 r regularnie współpracuje z Rui Hortą jako asystentka choreografa i performerka oraz innymi choreografami ze Szwajcarii: Bruno Steiner, Guilherme Botelho, Kylie Walters, Gisela Rocha.

Nicolas Cantillon - choreograf i tancerz. Urodził się w 1972 w Melun we Francji. Uczył się tańca w konserwatorium Marius Petipa w 1989. Przez 8 sezonów pracował w Ballet J. Art w Paryżu. Tańczy w spektaklach Roberta Northa, Matt Mattoxa i Razy Hammadi. W 1999 Bob Wilson zaprosił go do współpracy przy "La Flute enchantée" w Operze Bastille. W 2000 r. przeprowadza się do Genewy, żeby pracować w zespole Alias pod kierunkiem Guilherme Botelho. Współpracuje także z innymi choreografami: Gisela Rocha w Zürichu, Kylie Walters w Genewie i Marisą Von Stockert w Londynie.

Laurence Yadi i Nicolas Cantillon w 2000 roku założyli zespół 7273, którego spektakle były prezentowane na takich festiwalach jak ImPulsTanz Vienna, Mousonturm Frankfurt, CCB Lisbon, Zürcher Theater Spektakel, Latitudes contemporaines Lille, ADC Geneva, Gessnerallee Zürich oraz "ciało_umysł" w Warszawie w 2005 r. w Teatrze Narodowym ("La vision du lapin" - "Jak widzi to królik") .

Artyści francuscy:

Emmanuelle Vo-Dihn - tancerka i choreografka tańca współczesnego. Studiowała balet klasyczny w Conservatoire de Tours, a następnie taniec współczesny w Paryżu. Rozwijała swoje umiejętności taneczne u boku Micheline Lelievre i Roberta Kovicha w Merce Cunningham School w Nowym Jorku. Tworzy swoje własne choreografie taneczne, często przy współpracy z muzykami i artystami sztuk wizualnych. Jej praca opiera się na ciągłym poszukiwaniu nowych dróg wyrazu artystycznego, czego konsekwencją są spektakle o różnorodnym i bogatym charakterze scenicznym.

Alban Richard - francuski tancerz i choreograf. Pedagog z dziedziny sztuki tańca współczesnego, instruktor i kreator ruchu scenicznego do wielu dzieł artystycznych. Jego otwartość na nowe drogi rozwoju doświadczeń twórczych jest powodem poszukiwań nowych inspiracji płynących z konfrontacji swej pracy z doświadczeniami innych artystów.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone