wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Gdzie gra Dada?

[23.04.2006] Prezentujemy daty i miejsca najbliższych spektakli Teatru Dada von Bzdülöw.

"Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (a la Gombrowicz)"
26 kwietnia, godz. 13.00 i 19.00
Helsinki (Finlandia)
Malamisto

"Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (a la Gombrowicz)"
16 maja, godz. 19.00
Nancy (Francja)
Festiwal Traverses
Amfiteatr - Uniwersytet w Nancy

"Eden"
6 maja, 7 maja, godz. 19.00
Gdańsk
Klub Żak

Informacje o spektaklach:

"Eden"
reżyseria: Leszek Bzdyl
choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Julia Mach, Anna Steller, Urszula Wróbel, Leszek Bzdyl, Filip Szatarski
muzyka: Rafał Dętkoś & Grzegorz Welizarowicz
kostiumy: Magda Bem
reżyseria świateł: Michał Kołodziej
produkcja: Klub Żak
co-produkcja: Dworek Artura

słowo wstępne: Raj. Eden, czyli ogród rozkoszy (gan `edhen).
Za nami, pozostawiony w pamięci? Stan bezpowrotnie utracony? Jak dzieciństwo, jak wszystko co niemożliwe do powtórzenia? Świadectwo grzechu i upadku? Źródło beznadziei, nostalgii i rozpaczy związanej ze starzeniem się?
Przed nami, kreowany przez wyobraźnię? Eden jako niebo? Świetlana przyszłość, raj na ziemi? Poszukiwanie ładu, od którego sam ten ruch oddala?
Emanuel Swedenborg: są raje podobne do ludzkiego ciała.

słowo o wykonawcach:
Julia Mach - Absolwentka Wiedeńskiej Stadt Opera i Rotterdamse Dance Academy. Studentka Filozofii. W latach 2002/03 pracuje jako solistka Graz Operahause. Od roku 2003 w Wiedniu, jako artystka niezależna współpracuje z wieloma choreografami: Chris Haring (Liquid Loft), Liz King (Tanztheater Wien), Georg Blaschke, Rose Breuss, Pilottanzt (Doris Ebner, Roderich Madl), Elio Gervasi, Markus Wintersberger. W roku 2005 uznana została przez Ballet Tanz International za najbardziej utalentowaną tancerkę w Austrii.

Filip Szatatrski - od 1994 związany z teatrem Dada von Bzdülöw. Współpracuje z artystami niezależnymi w Polsce i w Europie. Brał udział w produkcjach międzynarodowych zespołów: Tanz Hotel, Tanz Atelier Wien, Compagnie Smafu Wien, Blue Elephant Dusseldorf. Pracuje nad indywidualnymi projektami teatralnymi. Ostatni z nich "Jakub" został zrealizowany w Japonii podczas trzymiesięcznego programu "artist in residence". Współpracuje z teatrami w Polsce zajmując się kompozycja ruchu scenicznego.

Anna Steller - tancerka i choreograf. Występuje obecnie z teatrem Dada von Bzdülöw i Teatrem Patrz Mi Na Usta. Stypendystka Dance Web Scholarship na warsztaty i festiwal tańca Impulstanz w Wiedniu. Od wielu lat współtworzy trójmiejską scenę taneczną biorąc udział w projektach tanecznych i teatralnych m.in. ODYS SEAS, Juicy Flesh wraz z Katarzyną Chmielewską, produkcje Teatru im. Gombrowicza w Gdyni i Teatru Wybrzeże. Współzałożycielka kolektywu Good Girl Killer oraz studia tańca Grawitacja edukującego młodzież.

Ula Wrobel - od 1999 roku pobierała edukacje taneczną przy Teatrze Dada von Bzdülöw. Uczestniczyła w licznych warsztatach w Polsce. W 2005r tańczyła w ramach The Association of Professional Dancers of Ireland w Irlandii. Udzial w spektaklach: ODYS-SEAS (2004), Zaśladczanie (2004) ...tak na oko 35… (2005)

Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl - założyciele i twórcy Teatru Dada von Bzdülöw

"Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (a la Gombrowicz)"
reżyseria: Leszek Bzdyl
choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Rafał Dziemidok, Leszek Bzdyl
muzyka: Mikołaj Trzaska
scenografia: Maciej Chojnacki
produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw, Klub Żak - Gdańsk, Stowarzyszenie FREE.C.
koprodukcja: Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni, CK Zamek - Poznań, City of Helsinki Cultural Office
sponsorowane przez: Program Culture 2000 - EU, Direction Generale Education et Culture - Francja, Ministerstwo Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Mecenat Miasta Gdańska
Przedstawienie zrealizowane w ramach - Trans Danse Europe (koordynacja projektu - Les Hivernales, Awinion, Francja)

Po dziesięciu latach Teatr Dada von Bzdülöw oddaje Gombrowiczowi, co Gombrowicza jest. Patrząc z dystansu na nasze dotychczasowe kreacje, zastanawia, jak wiele w nich było zdarzeń scenicznych korespondujących z jego artystycznym i filozoficznym przekazem: człowiek stwarza człowieka, dojrzałość musi dopełniać się niedojrzałością, ciasne walczy z szerokim...
Stale krążymy wokół tych samych tematów:
- zobaczyć siebie - to znaczy przejrzeć się w czyichś oczach
- wykreować swój wizerunek - to znaczy odcisnąć swoje piętno na innych.

Czytając Gombrowicza po raz kolejny, wyłania się z tej lektury specyficzny, emocjonalny taniec człowieka odartego z poezji. Ale Gombrowicz uwielbia paradoksy, więc u niego realne zamienia się w poezję, a poezja równie niespodziewanie zamienia się w abstrakcję. Trzeba jednak zauważyć, że Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (a la Gombrowicz), to spektakl w pewnym sensie podejrzany, wymuszony, niejako histeryczny. Powstaje w niechęci do wielkości pisarza, bo ta wielkość przytłacza. Ale zarazem spektakl ten, to wyraz miłości do jego metodycznego szaleństwa w wydobywaniu się z nicości.

Teatr Dada von Bzdülöw
rok założenia: 1993
założyciele i współtwórcy teatru: Leszek Bzdyl & Katarzyna Chmielewska
tancerze i choreografowie związani z Teatrem Dada w ostatnich latach: Patrycja Kujawska, Aurora Lubos, Magdalena Reiter, Rafał Dziemidok, Anna Steller, Filip Szatarski, Julia Mach, Urszula Wróbel.
Przedstawienia Dada von Bzdülöw wynikają z tradycji teatralnej. Jednak podstawowym językiem przekazu jest szeroko rozumiany taniec współczesny.
Status: Niezależna grupa profesjonalnych tancerzy i aktorów realizujących poszczególne spektakle w kooperacji z instytucjami kultury i stowarzyszeniami (m.in.: Klub Żak w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, "wolna strefa" w Warszawie, Kultura Miejska, Gdańsk, Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni). Historia: Dotychczas Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował ponad trzydzieści premierowych przedstawień. Z tych, które nie są już w repertuarze, a które pokazywane były z powodzeniem w Polsce i za granicą należy wymienić: Zagłada ludu, Człowiek, który kłamał, Nie było, nie będzie, czyli nie ma, Sonata, Apartament no7, Dialogus In conventione, Drop Dead Gorgeous (koprodukcja z Vincent Dance Theatre). W latach 1995 do 2004 roku Dada von Bzdülöw współpracował z Teatrem Miejskim w Gdyni, a na scenie tego teatru, w latach 1997-2000, prowadził cykliczne spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa. W latach 1998-2001 zespół uczestniczył w projektach Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca współtworząc i występując w takich choreografiach, jak: Wewnątrz ciała i Zaspa Aviego Kaisera, Papugaj Tatiany Baganowej. W dorobku zespołu Teatru Dada są również międzynarodowe produkcje i wydarzenia artystyczne realizowane w Niemczech, Belgii, Szwecji i Anglii. Do najważniejszych zaliczyć należy: Landscape X w Sztokholmie (przedstawienie The Rape of Europe w reżyserii Piotra Cieplaka / 1998) oraz SEAS (spektakl ODYS-SEAS - reżyseria Leszek Bzdyl / 2004). W latach 2004-2006 Teatr Dada von Bzdülöw uczestniczy w projekcie Trans Danse Europe. Od 2000 roku związany ze scena teatralną Klubu Żak w Gdańsku gdzie w 2002 roku zainicjował nowy festiwal teatrów tańca i tańca współczesnego Korporacja Tańca. Spektakle poza Polską (2002-2005): Anglia ,Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Litwa, Niemcy, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Włochy. Tourne 2006: Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Niemcy, Słowenia, Szwajcaria, Francja.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone