wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
maj 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Grupa Tańców Labiryntu i warsztaty

[04.05.2006] Ośrodek Grotowskiego we Wrocławiu (Rynek-Ratusz 27) zaprasza na majowe wydarzenia taneczno-teatralne.

17-21 maja
"Głos i Ciało" - warsztat prowadzony przez Zygmunta Molika
Zygmunt Molik przez 25 lat był aktorem Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Odegrał główną rolę w kształtowaniu inicjowanej przez Grotowskiego metody treningu głosowego. Uwalnianie twórczej energii, poszukiwanie jedności oraz połączenia między ciałem i głosem stały się dla niego podstawą procesu aktorskiego.
"Sekret leży w jak najpełniejszym i czystym głosie, dźwięku. Jego esencją jest uwolnienie i obudzenie środkowej części ciała. Często wszystkie części ciała są oddzielone: głowa jest oddzielona, nogi... Jesteśmy zablokowani. W wyniku połączenia ćwiczeń głosowych i ciała dochodzimy do punktu, w którym cały organizm jest aktywny w mowie i śpiewie". (Zygmunt Molik)

17-21 maja
Warsztat kalarippayattu prowadzony przez Jayachandrana Naira i Sankara Sivasankarana Naira - mistrzów z Kerali w Indiach
Kalarippayattu - najstarsza indyjska sztuka walki, która pojawiła się ponad 4000 lat temu w stanie Kerala, związana ze świętym tekstem, Dhanurwedą. Technika, jaką rozwinęło kalarippayattu ("kalari" oznacza plac walki, a "payattu" sposób walki), wynika z surowych warunków geograficznych Kerali, pełnej rzek, lasów, wzgórz i jezior. Praktyka obejmuje następujące ćwiczenia: wstępne, połączone z masażem całego ciała; z bronią - kijem, mieczem, włócznią; oraz medytacyjno-oddechowe. Trening dopełniają: nauka o witalnych punktach ciała ludzkiego, system leczniczy, a także znajomość rytuałów towarzyszących treningowi i walce. Najważniejszy aspekt kalarippayattu to jednak kształcenie postawy duchowej, rozwijanie uwagi i koncentracji, nauka panowania nad energią i rozporządzania ją. Kalarippayattu stanowi źródło treningu aktorskiego m.in. tancerzy kathakali oraz bharata natyam.

30 maja, godz. 17.00
"Nieznane źródła kultury Europy - muzyki i tańca antycznej Grecji"
Symposion poświęcony muzyce i kulturze antyku, w którym udział wezmą: dr Rafał Augustyn (Uniwersytet Wrocławski), dr Mirosław Kocur (Uniwersytet Wrocławski), prof. Janina Ławińska-Tyszkowska (Uniwersytet Wrocławski), prof. Alicja Szastyńska-Siemion (Uniwersytet Wrocławski) oraz prof. Mikołaj Szymański (Uniwersytet Warszawski). Spotkanie połączone z multimedialnym pokazem prezentującym zabytki muzyczne i ikonografię antyku.

30 maja, godz. 19.30
Koncert Orkiestry Antycznej i grupy Tańców Labiryntu
Stowarzyszenie Teatralne Chorea powstało z połączenia Orkiestry Antycznej (założonej przez Tomasza Rodowicza i Macieja Rychłego w Gardzienicach) oraz Tańców Labiryntu Doroty Porowskiej i Elżbiety Rojek. Punktem wyjścia działań grupy jest rekonstrukcja i inspiracja muzyką antycznej Grecji, prezentowanej w integralnym połączeniu z tańcem i gestem, czyli aktualizacja antycznej idei chorei "trójjedynej" i szukania poprzez nią nowych form dla teatru współczesnego. Przedmiotem szczególnego zainteresowania Stowarzyszenia Chorea są obecnie chóry dramatów antycznych, opracowywane w oryginalnej wersji językowej z uwzględnieniem wszelkich zalet starożytnej greki jako języka o dużym potencjale rytmicznym, melodycznym i energetycznym. Celem jest zderzenie greckiego chóru z postindustrialną i postmodernistyczną kondycją współczesnego człowieka. Drogę poszukiwań Chorei można prześledzić w realizacjach teatralnych od "Tezeusza w Labiryncie" (2004) poprzez "Po Ptakach"/"After the Birds" (2005) i - realizowanym obecnie w koprodukcji z walijską grupą Earthfall, dzięki dotacji Gminy Wrocław - "Bakchusie"/"Bachantkach" (premiera: listopad 2006).


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone