wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
maj 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Teatr Okazjonalny w Krakowie

[08.05.2006] 12 maja o godz. 19.00 Teatr Okazjonalny wystąpi na scenie SCKM (ul. Wietora 13/15) w Krakowie. Widzowie będą mogli zobaczyć jeden ze starszych spektakli, który wciąż z powodzeniem pozostaje w repertuarze - "Art Cafe" i jeden z najnowszych - "Helikopter Tanz Streichquartett". To właśnie za choreografię i reżyserię tego ostatniego przedstawienia (oraz spektaklu "Kwadrat. Wersja 6") twórcy Teatru Okazjonalnego zostali nominowani do nagrody "Artysta Roku 2005" w plebiscycie "Gazety Wyborczej - Trójmiasto", a Jacek Krawczyk otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za Rok 2005. Spektakle Teatru Okazjonalnego odbędą się w ramach imprezy "Sopot w Krakowie". Bilety w cenie 10 i 5 złotych do nabycia przed spektaklami.

Helikopter Tanz Streichquartett
choreografia: Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska
muzyka: Karlheinz Stockhausen
tańczy: Jacek Krawczyk
czas: ok. 20 min

"Niebo i ziemia zostały rozdzielone, ale nadal się kochały. Niebo pochylało się ku ziemi, obejmowało swoją kochaną ogromnymi skrzydłami, zanurzało się w jej atmosferze - ryczało, krzyczało, zataczało niesamowite pętle."
Fragment greckiego mitu o Stworzeniu

"Helikopter Quartett" to jeden z najbardziej ekstrawaganckich pomysłów muzycznych niemieckiego kompozytora awangardzisty Karlheinz'a Stockhausen'a. Jest to utwór na kwartet smyczkowy i cztery helikoptery. Każdy instrumentalista kwartetu grał na pokładzie latającej maszyny. Gama tonów złożona ze skrzypiec, altówki, wiolonczeli i silników tworzyła koncert ponad chmurami - dźwięk przestrzeni. Mówi się, że dzieła Stockhausen'a to muzyka dla ekstremistów. Dźwięki, które prowokują, były inspiracją dla wielu artystów, m.in. dla francuskiego choreografa Angelina Preljocaj'a.

Inspiracją do powstania choreografii "Helikopter Tanz Streichquartett" był Człowiek Witruwiański - rysunek Leonarda da Vinci przedstawiający studium proporcji ciała nagiego mężczyzny wpisanego w okrąg i kwadrat, symbolizujący ruch w przestrzeni. Jacek Krawczyk, który konfrontuje swoje artystyczne "ja" z tak niepokojącą muzyką, sięga do swoich doświadczeń, doświadczeń dojrzałego mężczyzny i artysty. Tańczy ruchem silnym, fizycznym tak, by przenieść widza w świat podniebnych maszyn i spełnić odwieczne marzenie człowieka, by wznieść się w powietrze. Prowadząc dialog z samym sobą pokazał w niezwykle dojrzałej artystycznie formie dzieje tego marzenia - drogę, jaką wraz z rozwojem cywilizacji ono przeszło, aż do urzeczywistnienia. To dialog z sobą, swoim człowieczeństwem i niebem.

Teatr Okazjonalny: został założony przez parę dyplomowanych tancerzy i choreografów: Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka, którzy rozpoczęli współpracę artystyczną w 1998 roku. Wszyscy artyści TO są członkami Związku Artystów Scen Polskich. Teatr ma w swoim dorobku 19 spektakli m.in. "Obrazki z wystawy", "Art Cafe", "Aromaty", "W czerni i bieli", "Signum Temporis", "Helikopter Tanz Streichquartett", "Viva la Vida" i "Kwadrat. Wersja 6", które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w całej Polsce (m.in. ma Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie i Krakowskich Spotkaniach Baletowych) i za granicą, m.in. w Republice Czeskiej, na Litwie i w Portugalii. O Teatrze Okazjonalnym pisali krytycy w wielu profesjonalnych czasopismach, umieszczając go w ścisłej czołówce polskich teatrów, m.in.: "Krajobraz po alternatywie" K. Rączki w miesięczniku "Teatr" nr 1-3/2005, "Step by Step" B. Miernika w "Ballettanz" z nr 4/2005 roku.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone