wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
czerwiec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


DANS.KIAS na Plusach Tańca

[01.06.2006] Ostatnie w tym sezonie + + + tańca (Plusy Tańca) w Teatrze Narodowym w Warszawie. W dniach 3-7 czerwca zaplanowano intensywne spotkanie z twórczością austriackiej choreografki Saskii Hölbling (DANS.KIAS) oraz ze słoweńskim duetem męskim Fico Balet. W programie Plusów Tańca są spektakle, warsztaty, pokaz filmu, audycje oraz spotkania z artystami.

6 czerwca, godz. 19.00
Scena Studio (Scena przy Wierzbowej), ul. Wierzbowa 3
"exposition corps"
DANS.KIAS (Austria)
choreografia i taniec: Saskia Hölbling
muzyka: Heinz Ditsch
światło: Krisha
czas 30 min

W solo "exposition corps" Saskia Hölbling kontynuuje swoje badania na temat pamięci ciała... Interesuje ją pamięć ciała, jego duchowe i fizyczne wspomnienia. Hölbling jest przekonana, że wszystkie doświadczenia jako takie zostają zachowane w ciele. Z jednej strony jej wspomnienia mają do pewnego stopnia psychiczne " istnienie " dla niej samej, ale na większą skalę to "istnienie" staje się uniwersalne - zachowane w zapomnianej przez nią istocie. Choreografka bada ciało ukazując jego rozczłonkowanie, niemal rozpryskiwanie, bada skórne warstwy, komórki pamięci.

"Aby wywołać przeszłość w formie obrazu, jeden musi widzieć abstrakcyjnie, inny musi potrafić dostrzec cenność w bezużyteczności, jeszcze inny musi chcieć śnić".
Henri Bergson, "Materie und Gedächtnis"

przerwa

"DANS.KIAS.DOC"
film dokumentalny
autor: Georg Steinböck
wideo ze spektakli: Peter A. Egger
wprowadzenie: Gilles Amalvi
czas: 60 minut

Dokument ukazujący "od wewnątrz" artystyczną pracę szeroko znanej na międzynarodowej scenie zespołu tańca współczesnego DANS.KIAS z Austrii założonego i prowadzonego przez choreografkę Saskie Hölbling. Poprzez sześć choreografii widz zapoznaje się z procesem kreacji, próbami, fragmentami spektakli, reakcjami widzów i innymi informacjami, sytuacjami, które pozwalają wejrzeć w codzienne życie zespołu DANS.KIAS.

7 czerwca, godz.19.15
Teatr Mały, pasaż Wiecha
"Jours Blancs"
DANS.KIAS (Austria)
idea, koncepcja, choreografia, taniec: Saskia Hölbling
muzyka, dźwięk: Heinz Ditsch
światła, dyrektor techniczny: Krisha
współpraca artystyczna: Gilles Amalvi
wideo: Doron Goldfarb
produkcja: Stefanie Greiner/DANS.KIAS
Czas: 50 minut

W "Jours Blancs" płaska przestrzeń jest pułapką, doskonale ukrywającą wstręt, w której codzienne gesty zostają osłabione przez pożądanie, strach i frustrację. Kobiece ciało nie istnieje w niej jako figura czy obraz, ale ucieleśnia jedynie pytanie: kwestionuje i jednoczy w sobie pożądanie, ból i złość. Po "exposition corps", "superposition corps" i "Your body is the shoreline" - trzech pracach Saskii Hölbling, które obnażały ciało w całej jego surowości i poszczególnych stanach, tym razem choreografka umieściła swoje ciało w kontekście. Może być nim kraj - Austria, może być nim miasto albo po raz kolejny przestrzeń mieszkania. To może być wszystko - ale zawsze ciśnienie wywierane przez konkretne otoczenie wywołuje poczucie ograniczenia ciała, płci, emocji.

Choreografka umiejscawia się w naturalnym otoczeniu, które z każdą chwilą staje się coraz bardziej obce. Czy to jej mieszkanie, czy kogoś innego - jej ciało, czy nie jej? To miejsce bez pamięci, bez indywidualności, w którym każdy kolejny gest staje w opozycji do następnego, w którym każdy codzienny przedmiot może wywołać strach lub stać się początkiem obsesji. Jej oślepione ciało, niezgłębione, zderza się z penetrującymi przestrzeń spojrzeniami widzów. Krzyżują się wywołując cierpienie, śmiech, przemoc lub nadwrażliwość. Źródło dyskomfortu pozostaje jednak niemożliwe do nazwania: widz zostaje skonfrontowany z serią konsekwencji, uwikłań - z powtórzeniem, które degeneruje, rozprzestrzeniającym się wirusem wędrującym z przestrzeni na przedmioty, z przedmiotów na ciało. Saskia Hölbling eksponuje proces zachodzący w ciele - oferuje nam klucz do zrozumienia naszego możliwego związku z pragnieniami, bólem i złością.

Po spektaklu spotkanie z choreografką

Saskia Hölbling - choreograf, tancerka. Przez dwa lata studiowała biochemię w Wiedniu. Taniec studiowała w wiedeńskim konserwatorium (1991-1995) oraz w Performing Arts Studios (P.A.R.T.S.) w Brukseli, (1995-1997). Była stypendystką danceWeb (1996) i Atelier du Monde/Montpellier Danse (2001). W 1995 roku założyła własny zespół DANS.KIAS. Tańczyła w projektach Boba Wilsona (USA), Cie Willi Dorner (Austria), Laurent Pichaud (Francja) oraz Benoit Lachambre (Kanada). Tworzy wspólne projekty z artystami innych dziedzin sztuki - kompozytorami muzyki współczesnej, twórcami sztuki wideo.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone