wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
czerwiec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


PTT u źródeł

[05.06.2006] Po czterech latach przerwy spektakl Polskiego Teatru Tańca "Walk@ karnawału z postem" w choreografii Ewy Wycichowskiej wraca do miejsca premierowego - Muzeum Narodowego w Poznaniu. Spektakl wystawiony będzie 10 czerwca.

W poszukiwaniu przestrzeni gry "Walk@ karnawału z postem" wystawiana była w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, w Sali Wielkiej i na Dziedzińcu Różanym w Centrum Kultury "Zamek", w Polsce grana była między innymi na Dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku, Dworze Artusa w Toruniu, w Tower Building w Łodzi i na Agrykoli w Warszawie, w Holandii na Noorderzon Festiwal, gdzie przez tydzień prezentowana była w plenerze Groeningen. Teraz spektakl Ewy Wycichowskiej, z udziałem całego zespołu Polskiego Teatru Tańca, Zbigniewa Łowżyła, Krzysztofa "Wiki" Nowikowa, Przemysława Grządzieli i orkiestry Akademii Muzycznej pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego wraca do swoich źródeł.

Recenzje spektaklu:

">Walka postu z karnawałem< w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca z Poznania była jednym z najciekawszych akcentów drugiego dnia Festiwalu Sztuka Ulicy. Ten spektakl nie miał słabych stron. Przedstawiona poprzez taniec walka postu z karnawałem toczyła się na czterech ruchomych scenach jednocześnie. Dopracowany do perfekcji ruch sceniczny i znakomita choreografia sprawiały, że widzowie nie wiedzieli, w którą stronę kierować wzrok. Na szczęście widowisko skonstruowano tak, by nic nikomu nie umknęło. Aktorzy-tancerze przenosili się z jednej sceny na drugą. Wrażenia były tym silniejsze, że pełnym namiętności tańcom towarzyszył akompaniament żywych instrumentów smyczkowych, świetnie połączonych ze współczesnym podkładem elektronicznym. Poruszający się na szczudłach narrator objaśniał toczące się w ludzkich umysłach zmagania żądz i wyrzeczeń. Pragnienie zaspokojenia szybko zmieni się w uzależnienie, pojawią się chciwość i gniew, które niechybnie obrócą się przeciwko nam samym. (...) Spektakl, oprócz elektryzującego tańca i muzyki, ma jeszcze jedną zaletę - dzięki bliskości aktorów i muzyków dosłownie ocierających się o widza, angażuje go, nie pozwalając na obojętność".
Paulina Wilk, "Rzeczpospolita" nr 155 (6838), 5.07.2004

"Wysadzenie publiczności z wygodnych foteli, umieszczenie w polu gry, zmieszanie z tancerzami powoduje, że widz z podglądacza i oglądacza staje się współuczestnikiem. Musimy dokonywać wyborów, co oglądać: stać w miejscu czy spacerować pomiędzy podestami, na których tancerze toczą walkę z własnym ciałem i partnerami; starać się dojrzeć i pozostawać przy tym w stanie ciągłej niepewności, czy cos istotnego nas nie ominęło.(...) Tancerze ustępują sobie miejsca na czterech metalowych podestach, wchodzą w tłum i z niego się wyłaniają, są z nas, są jednymi z masy ludzkiej grzeszni, śmieszni, groźni, spętani namiętnościami, ograniczeni tym, co zdaje się im być szczęściem i wolnym wyborem, a jest nieumiarkowaniem, chciwością, nieczystością, lenistwem. (...) To spektakl nie tyle o grzechu i Panu Bogu, co o zaniechaniu wysiłku wewnętrznej podróży. Nie szukamy prawdy osobie samych. Zbyt często, parafrazując słowa, które padają w spektaklu, idziemy łatwa drogą, znaną drogą. A przecież wiele dróg prowadzi do prawdy i rozumieją to twórcy Walki karnawału z postem, bo unikają prostego moralizatorstwa. Przecież życie to wieczny taniec postu z karnawałem".
Izabela Przyłuska, "Gazeta Malarzy i Poetów", I/2002


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone