wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
czerwiec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Polski Teatr Tańca w Warszawie

[11.06.2006] Polski Teatr Tańca pokaże cztery spektakle w Warszawie. W dniach 20 i 21 czerwca o godz. 19.00 jego prace zobaczymy w Teatrze Narodowym, sala Bogusławskiego.

20 czerwca, godz. 19.00
"Przypadki Pana von. K"
Polski Teatr Tańca
choreografia: Ewa Wycichowska
muzyka: Lidia Zielińska, Franz Schubert

Spektakl składa się z siedmiu obrazów zbudowanych wokół kluczowych postaci z życia i dzieł Heinricha von Kleista, niemieckiego poety i dramaturga. Podstawą literacką są Listy Kleista - opisywane w nich zdarzenia oraz relacje autora z adresatami korespondencji.
Spektakl tylko dla widzów dorosłych.

21 czerwca, godz. 19.00
"Short cuts"
choreografia: Istvan Juhas-Putto
muzyka: Arvo Pärt, Steve Roach, Robert Rich

Autorem choreografii do nowego spektaklu Polskiego Teatru Tańca jest Istvan Juhos-Putto, który po ukończeniu szkoły baletowej w Budapeszcie przez wiele lat był związany z najlepszymi zespołami tańca współczesnego na świecie m.in. Kibbutz Contemporary Dance Company, Baatsheva Dance Company i Tanz-Forum Köln. To doświadczenie odnajdujemy w jego języku choreograficznym - opierając się na technice contemporary dance artysta buduje indywidualne struktury stylistyczne i tematyczne.

Putto tak opowiada o swoim spektaklu: "Chodząc po ulicy, wyobraź sobie relacje ludzi wokół, kto kogo lubi, a kto kogo nie. Każdy z kimś ma jakieś sprawy do załatwienia, każdy chce coś ukryć lub czymś się podzielić. Wszyscy pokonujemy granice by wejść w kontakt z innymi. Myślałem o swoim dzieciństwie, kiedy biegłem przez plac zabaw, przez błoto, trawę, dźwięki, słowa, radość, smutek… Jeśli biegniesz szybko musisz uważać, gdzie stawiasz stopy. To pierwsze doświadczenie dziecka, szybki bieg i rozpoznawanie świata. To zupełnie asymetryczne i nieprzewidywalne podróżowanie, poszukiwanie wzorców i sposobów życia. To właśnie przykład tego, co chcę badać. Teraz używam form by zbudować relację między tancerzami, ale nie chcę stworzyć czegoś skończonego. Bardziej mnie interesuje historia, która się zaczyna i trwa między ludźmi, niż opowieść, która ją zamknie. Nieprzewidywalne krótkie cięcia - short cuts".

"Barocco"
choreografia: Jacek Przybyłowicz
muzyka: Jan Sebastian Bach

Spektakl Barocco Polski Teatr Tańca zrealizował na specjalne zamówienie Biennale de la Danse w Lyonie, gdzie poznański zespół wystąpił m.in. obok Nederland Dans Theater, Ballet de l'Opera National de Lyon, Ballet du Grand Theatre de Geneve i Random Dance. Jest to druga choreografia przygotowana w Polskim Teatrze Tańca przez Jacka Przybyłowicza (Naszyjnik gołębicy), artysty przez wiele lat związanego z Kibbutz Contemporary Dance Company. Spektakl ma afabularną formę, o jego nastroju decydują kontrastowe obrazy zamknięte w sześciu częściach. W kompozycji ruchu choreograf bazuje na technice contemporary dance, wzbogacając ją o barokowe ornamenty.

"En Face"
choreografia: Susanne Jaresand
muzyka: Ingvar Lidholm

Światowa premiera En face miała miejsce 1 grudnia 2005 roku na scenie Norllands Opera - Umea w Szwecji. Autorką choreografii do spektaklu jest Susanne Jaresand, profesor Królewskiego Uniwersytetu w Sztokholmie, Narodowej Akademii Pantomimy i Aktorstwa w Sztokholmie, Sztokholmskiego Uniwersytetu Tańca i Konserwatorium Muzycznego w Genewie, mająca na artystycznym koncie kilkadziesiąt spektakli i projektów choreograficznych zrealizowanych w Szwecji, Niemczech, Rosji i USA. Susanne Jaresand dołączyła do licznego grona szwedzkich twórców tańca współczesnego z którymi Polski Teatr Tańca współpracuje od ponad 10 lat. Wśród dotychczasowych realizatorów są tak wybitne postaci jak Birgit Cullberg, Mats Ek, Örjan Andersson, Jens Östberg, Virpi Pahkinen.
Jak deklaruje Susanne Jaresand jej główną inspiracją do En face była muzyka szwedzkiego kompozytora Ingvara Lidholma, w oryginale nosząca tytuł Rites (Święto), która jest świadomym stylistycznym nawiązaniem do "Święta wiosny" Igora Strawińskiego.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © Michał Łuczak, publikacja za zgodą: Stary Browar

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone