wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
czerwiec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Warsztaty Milon Mela

[15.06.2006] 25 - 31 sierpnia w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu obędzie się warsztat grupy teatralnej Milon Mela z Indii. Koszt warsztatu: 600 zł (w tym wyżywienie i zakwaterowanie; warsztat będzie się odbywał w Głębocku k. Jeleniej Góry). Kontakt: tel. (0-71) 343 17 11.

Grupa Milon Mela pochodzi z Indii (Bengal Zachodni). Prowadzona jest przez Abaniego Biswasa, który w latach 1979-1983 był jednym ze współpracowników Jerzego Grotowskiego w Teatrze źródeł, a następnie kontynuował samodzielną pracę we Włoszech, Francji, Austrii i w Indiach, gdzie założył ośrodek Theatre House w Śantiniketan.

Podstawą warsztatu prowadzonego przez grupę Milon Mela są ćwiczenia praktyczne. Zaczynają się one codziennie o 6 rano i trwają przez cały dzień - od świtu do zmierzchu. Struktura wszystkich działań jest precyzyjnie określona. Zespół złożony z członków Milon Mela i uczestników stażu pracuje razem w tej samej przestrzeni, czasie, i tym samym rytmie. Część zajęć obejmuje taniec starożytny, sztuki walki i pieśni tradycyjne. Pozostałe działania oparte są na pracy ze skupieniem, umiejętnością obserwacji, nad oddechem i ruchem. Zasadniczy element praktyk stanowi praca w milczeniu.

W skład grupy wchodzą artyści i mistrzowie najstarszych indyjskich dyscyplin artystycznych:

Chhou to starożytny święty taniec z regionu Purullia (Bihar). Po dziś dzień jest on wykonywany przez niektóre plemiona podczas obrzędów ku czci boga Sziwy, aby zesłał im deszcz i obfite żniwa. Tancerze wykonują chhou w pięknych maskach (ważących do 4 kg), które przedstawiają hinduskie bóstwa, demony i plemienne duchy. Każda maska ma tylko cztery niewielkie otwory, które przepuszczają bardzo ograniczona ilość światła i powietrza. Spośród innych tańców chhou wyróżnia eksplozja ruchu, energii, śmiałe salta i skoki. Dwa duże bębny: jednomembranowy nagra i dwumembranowy dhal wyznaczają tempo i rytm tańca, podczas gdy sam dramat wprowadza muzyka fletu (shanai). Wszystkie historie pochodzą ze świętych ksiąg Indii: Mahabharatty, Ramajany i Purany.

Kalaripayattu jest jedną z najstarszych form starożytnych sztuk walki w Indiach. Wywodzi się ze stanu Kerala i przez niektórych uważana jest za matkę wszystkich dyscyplin artystycznych południowych Indii. Na południowy styl kalarippayattu składa się seria ruchów/pozycji (pierwsza jest zawsze obronna) wykonywane w czterech kierunkach. W sztuce kalaripayattu wykorzystuje się kije, ostre szable, miecze, tarcze oraz ogień. Od lat, razem z praktyką sztuk walki, rozwijana jest marma: wiedza na temat ludzkiego ciała i jego stu ośmiu witalnych punktów. Dwaj mistrzowie kalarippayattu, którzy pracują z Milon Mela pochodzą ze znanej szkoły Trivandrum.

Baulowie z Bengalu - wywodzą się ze wspólnoty wędrownych śpiewaków, której korzenie sięgają wieków średnich. Mimo że są Hindusami, nie uznają podziałów kastowych, wyznają równość wyznań i religii oraz utrzymują, iż to, co boskie wywodzi się z serca człowieka. Ich sztuka została odkryta przez słynnego indyjskiego poetę Rabindranatha Tagore, który uznał ich poematy za arcydzieła literatury hinduskiej. Występy i techniki twórcze stały się dla baulów sposobem na życie, co początkowo łączyło się z poszukiwaniami wewnętrznej mądrości. Dzisiaj, ze szkodą dla osobistych poszukiwań, przewagę zdobył artystyczny aspekt ich działalności. Baulowie samodzielnie konstruują swoje instrumenty muzyczne i są prawdziwymi mistrzami improwizacji. Żyją poprzez muzykę. Płynąca z jej dźwięków radość życia jest tym, co sprawia, że stają się oni prawdziwymi baulami to jest "bożymi głupcami".

Gotipua - taniec wywodzący się z tradycji średniowiecznych tancerek świątynnych Dewadasi. Charakteryzują go harmonijne akrobatyczne ruchy wykonywane przy akompaniamencie bębna pakhawaj i harmonium. Na wyrafinowany styl Gotipua składają się precyzyjne kroki, mudry (gesty dłoni) oraz klasyczne pozycje jogi.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone