wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
czerwiec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Dance Resume w Żaku

[23.06.2006] Impreza Dance Resume odbędzie się w dniach 28-29 czerwca o godz. 19.00 w Klubie Żak w Gdańsku (ul. Grunwaldzka 195/197). Wystąpią: Dada von Bzdulow, PLASTIYQUE dod, Kino Variatino, Teatr Okazjonalny, Teatr Patrz Mi na Usta. Ceny biletów: 20 zł - normalny, 15 zł - ulgowy, 10 zł na kartę klubową.

Program:

28 czerwca, godz. 19.00
"Kilka błyskotliwych spostrzeżeń (a la Gombrowicz)" Dada von Bzdülöw
"teleTRANSIS" PLASTIYQUE dod

29 czerwca, godz. 19.00
"...ale jest jeszcze prawda..." Kino Variatino
"Helikopter - Tanz Streichquartet" Teatr Okazjonalny
"Królestwo Szambalii" Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz (Teatr Patrz Mi na Usta)

Opisy spektakli:

"Kilka błyskotliwych spostrzeżeń (a la Gombrowicz)"
Dada von Bzdülöw
reżyseria: Leszek Bzdyl
choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Rafał Dziemidok, Leszek Bzdyl
muzyka: Mikołaj Trzaska
scenografia: Maciej Chojnicki
czas: 65 minut

Po dziesięciu latach Teatr Dada von Bzdülöw oddaje Gombrowiczowi, co Gombrowicza jest. Patrząc z dystansu na nasze dotychczasowe kreacje, zastanawia, jak wiele w nich było zdarzeń scenicznych korespondujących z jego artystycznym i filozoficznym przekazem: człowiek stwarza człowieka, dojrzałość musi dopełniać się niedojrzałością, ciasne walczy z szerokim...
Stale krążymy wokół tych samych tematów:
- zobaczyć siebie - to znaczy przejrzeć się w czyichś oczach
- wykreować swój wizerunek - to znaczy odcisnąć swoje piętno na innych.
Czytając Gombrowicza po raz kolejny, wyłania się z tej lektury specyficzny, emocjonalny taniec człowieka odartego z poezji. Ale Gombrowicz uwielbia paradoksy, więc u niego realne zamienia się w poezję, a poezja równie niespodziewanie zamienia się w abstrakcję. Trzeba jednak zauważyć, że "Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (a la Gombrowicz)", to spektakl w pewnym sensie podejrzany, wymuszony, niejako histeryczny. Powstaje w niechęci do wielkości pisarza, bo ta wielkość przytłacza. Ale zarazem spektakl ten, to wyraz miłości do jego metodycznego szaleństwa w wydobywaniu się z nicości.

"teleTRANSIS"
PLASTIYQUE dod
choreografia: Magda Jędra
muzyka: Zbyszek Zibi Bieńskowski
czas: 60 minut

"teleTRANSIS" jest opowieścią, historią, zdarzeniem-teatrem, koncertem, nawiązującym dialog ze współczesnym społeczeństwem, pogrążonym w nowoczesności i skrzętnie ukrywającym słabości, nawyki, uzależnienia. Bohaterka "teleTRANSIS" jest kobietą uzależnioną. Bohaterka jest kobietą wyobcowaną i wyjałowioną emocjonalnie. Szpitalna niemal przestrzeń, po której mechanicznie się porusza przypomina klatkę. Klaustrofobiczne miejsce powoduje chęć wydostania się z niego. Wszystkie sposoby są dozwolone. W "teleTRANSIS" wszystko wystawione zostało na pierwszy plan. Świat w nim zaprojektowany jest jasny, pozbawiony cienia i wielopłaszczyznowy. Ascetyczna czystość sceny pogłębia dodatkowo atmosferę wyobcowania. W "teleTRANSIS" jest swoisty pośpiech i nerwowość przemieszana z poetyckim spokojem i chwilami zadumy. Całość ubrana w kostium nowych technologii, okraszona dźwiękami z pogranicz free jazzu i punk rocka tworzy nowoczesną produkcję teatralną. Jeżeli w muzyce zaistniał termin "nowe brzmienie", to można powiedzieć "nowy teatr".

"...ale jest jeszcze prawda..."
Kino Variatino
choreografia, taniec, ruch: Anna Krysiak, Anna Haracz, Tomasz Antonowicz
śpiew, głos: Anna Krysiak, Anna Haracz, Tomasz Antonowicz
muzyka (na żywo): udu-ceramiczny gar grający - Tomasz Antonowicz, Anna Haracz, Anna Krysiak
scenografia: wykonanie udu - Monika Wieczorkowska
projekt kostiumów: Anna Haracz
czas: 30-40 minut

Projekt jest spotkaniem trzech niezależnych artystów: choreografki i tancerki (Anna Haracz-Kino Variatino), tancerki (Anna Krysiak - ex Śląski Teatr Tańca) i muzyka (Tomasz Antonowicz - udu, konga). Idea pracy nad projektem oparta jest na badaniu zależności pomiędzy tańcem - muzyką, ruchem i dźwiękiem. Kierunek poszukiwań oparty jest na idei: ruch tworzy dźwięk, a dźwięk inicjuje ruch, przebudzając oraz przekazując zawarty w nim ładunek emocjonalny i energetyczny. Ciało i instrument muzyczny są źródłami takiej samej energii, gdzie w przypadku ciała efektem jest ruch a w przypadku instrumentu - dźwięk. Najciekawszym zjawiskiem w tym wszystkim jest ów przepływ i harmonia, a nie jego źródła. Efektem tych poszukiwań powstanie spektaklu. Warstwa merytoryczna spektaklu jest określona i spójna z poszukiwaniami. Opiera się na tezie, że bez względu na to, w jakiej przestrzeni poruszają się bohaterowie i jaki ruch wykonują, jest on zależny od muzyki i dźwięków, którą współtworzą.

"Helikopter - Tanz Streichquartet"
Teatr Okazjonalny
choreografia: Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska
muzyka: Karlheinz Stockhausen
tańczy: Jacek Krawczyk
czas: 15 minut

"Helikopter Quartett" to jeden z najbardziej ekstrawaganckich pomysłów muzycznych niemieckiego kompozytora awangardzisty Karlheinza Stockhausena. Jest to utwór na kwartet smyczkowy i cztery helikoptery. Każdy instrumentalista kwartetu grał na pokładzie latającej maszyny. Gama tonów złożona ze skrzypiec, altówki, wiolonczeli i silników tworzyła koncert ponad chmurami - dźwięk przestrzeni. Mówi się, że dzieła Stockhausena to muzyka dla ekstremistów. Dźwięki, które prowokują, były inspiracją dla wielu artystów, m.in. dla francuskiego choreografa Angelina Preljocaja.
Jacek Krawczyk, który konfrontuje swoje artystyczne "ja" z tak niepokojącą muzyką, sięga do swoich doświadczeń, doświadczeń dojrzałego mężczyzny i artysty. Tańczy ruchem silnym, fizycznym tak, by przenieść widza w świat podniebnych maszyn i spełnić odwieczne marzenie człowieka, by wznieść się w powietrze. To dialog ze sobą, swoim człowieczeństwem i niebem.

"Królestwo Szambalii"
Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz (Teatr Patrz Mi na Usta)
choreografia: Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz
występuje: Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz
czas: 25 minut

Dziemaszkiewicz mówi o sobie, że jest urodzonym ekshibicjonistą. Codzienne medytacje, treningi, próby są dla choreografa i tancerza procesem pokazywania się i porozumiewania z widzem. Realność najniższej rangi - to według Dziemaszkiewicza jedna z najważniejszych zasad w teatrze i tańcu. Na solo składają się ulubione środki wyrazu artysty - przebieranie i transgresja płci.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone