wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
czerwiec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Multimedialno-taneczny "Zum beispiel" w Warszawie

[26.06.2006] Najbliższa prezentacja spektaklu "Zum beispiel" w choreografii Darii Jędry odbędzie się w warszawskim Teatrze Wytwórnia - 27 czerwca o godz. 20.00 (ul. Ząbkowska 27/31).

"Zum beispiel"
reżyseria i choreografia: Daria Jędra
tancerki - Magda Jędra, Daria Jędra
muzyk - Zbigniew "Zibi" Bieńkowski
kostiumy - Jola Słoma, Mirosław Trymbulak
światło - Michał Kołodziej, Piotr Pawlik

"Zum beispiel" to spektakl taneczno-multimedialny, w którym - dość przewrotnie - nie taniec odgrywa główną rolę, a harmonia pomiędzy ruchem, a światłem, dźwiękiem i obrazem. To współczesny teatr tańca. Swoistego rodzaju zbiór scen nie mających na pozór ze sobą związku, budujących napięcie i zaskakujących dźwiękiem i pełnym harmonii ruchem tancerek. Widz wplątany zostaje w historię, która wydarza się w czasie rzeczywistym i przeszłym, która rozgrywa się przed nim na scenie i na rzutowanym z projektora obrazie. Zum beispiel to niedosyt piękna i harmonii w postindustrialnej rzeczywistości.

Zdaniem Zibiego Bieńkowskiego, twórcy muzyki - "Zum beispiel" to przede wszystkim wydarzenie muzyczne. Gotowe i skończone dzieło, pomimo fragmentów improwizacji - istniejące jako koncertowa forma wypowiedzi artysty-muzyka. Muzyka, która swoją opowieść snuje w oparciu o dźwięki "archaicznych" instrumentów takich jak flet, Rhodes czy gitara w osobliwy i indywidualny sposób łącząc je ze współczesnymi sposobami komponowania i aranżowania muzyki przy użyciu elektroniki.

- Muzyka skomponowana do spektaklu "Zum beispiel" jest akompaniamentem stworzonym dla scenariusza spektaklu - mówi Daria Jędra, reżyser i choreograf - współgrającym z ruchem, atmosferą i dramaturgią. Chwilami przyjmuje rolę tła akcji, jedynie podtrzymująca atmosferę zdarzeń. Chwilami zaś agresywnie zajmuje stanowisko lidera przedstawienia oddziaływującego na aktorki swoją drapieżnością, zmuszając je do odnalezienia harmonicznej współpracy oraz motoryki dźwięku i ruchu.

Daria Jędra - pracę w teatrze rozpoczęła jako aktorka u boku Wowo Bielickiego. Studiowała technikę tańca modern u Melissy Monteros, kanadyjskiej choreograf i pedagog oraz improwizację w Finlandii u Maikki Hauru. Przez wiele lat związana była z Gdańskim Teatrem Tańca i trójmiejską sceną tańca. Obecnie tańczy i tworzy w Teatrze Wytwórnia w Warszawie.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone