wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
czerwiec 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


XIII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego - gwiazdy festiwalu

[29.06.2006] Prezentujemy gwiazdy Konferencji, które od 2 do 15 lipca dadzą swoje spektakle w Bytomiu. Dzięki współpracy Śląskiego Teatru Tańca z Delegaturą Regionu Wallonii Brukseli oraz Agencją Wallonie-Bruxelles Théâtre/Danse na festiwalu pojawią się takie grupy jak Compagnie Michele Anne De Mey, Compagnie Michele Noiret, Compagnie Thor, As Palavras i Maria Clara Villa Lobos.

Compagnie Michele Anne De Mey - niekwestionowana gwiazda europejskiej sceny tanecznej związana ze słynnym Charleroi Danses zaprezentuje spektakl Sinfonia Eroica - przedstawienie, które kilkanaście lat temu stało się zaczynem wielkiej kariery choreograficznej Michele Anne De Mey i wytyczyło nowe kierunki w rozwoju choreografii starego kontynentu. Teraz, po latach spektakl wznowiono, a premiera tego wydarzenia miała miejsce zaledwie miesiąc przed bytomską konferencją, więc pokaz w ŚTT nie licząc prezentacji w rodzimym teatrze w Brukseli będzie premierą na skalę światową. Zobaczymy dużo perfekcyjnego i wciąż nowatorskiego tańca, jak również kreatywnego nawiązania do klasyki.

Z kolei Michele Noiret nawiązuje do najlepszej tradycji europejskiej awangardy kreowanej w latach 70. ubiegłego wieku m.in. przez słynny ruch artystyczny COBRA, którego czołową postacią był ojciec artystki Joseph Noiret. Michele Noiret podtrzymując niejako tradycję rodzinną, współpracowała m.in. z ojcem muzycznej awangardy XXw. Karlheinzem Stockhausenem starając się zaadaptować sposób notacji muzycznej kompozytora na potrzeby choreografii. W swoich niezwykle skomplikowanych pod względem technicznym spektaklach Michele Noiret łączy taniec z szeroko rozumianym ruchem, elementami wideo artu i sztuk plastycznych. W Bytomiu - najnowsza produkcja zespołu "Biały Pokój" ("Chambre Blanche"), która podobnie jak Sinfonia Eroica nie miała jeszcze premiery poza Belgią.

"D'Orient" kierowanej przez Thierriego Smitsa Compagnie Thor to ukłon w stronę tańca w bardziej tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale przede wszystkim mocne, dynamiczne, ale i oniryczne widowisko. Wytańczona wyłącznie przez mężczyzn wariacja na temat kultury, sztuki, życia i zapachów orientu.

As Palavras (czyli Słowa), zespół założony przez pochodzącego z Brazylii ucznia Maurice'a Bejarta - Claudio Bernardo. W "Scary Faces" prezentują postmodernistyczną zabawę kliszami popkultury (Człowiek z Blizną Briana de Palmy) brawurowo zatańczona i zdubbingowana przez parę tancerzy w tym choreografa zespołu. Spektakl "Off Key" to z kolei solowy popis Claudio Bernardo, stylowa i nastrojowa etiuda taneczna w przestrzeni multiplikowanej za pomocą środków filmowych.

Do kultury popularnej, choć tym razem w sposób bardziej krytyczny odwołuje się Maria Clara Villa Lobos - spektakl traktujący w sposób ironiczny zjawiska zachodzące w życiu zmacdonaldyzowanego społeczeństwa, po brzegi wypełniony treścią tyleż zabawną, co ważką, rekompensującą scenograficzną oszczędność widowiska.

Kolejną premierą europejską będzie spektakl "Samotnik" chorwacko-słoweńskiej grupy En-Knap & Zagreb Dance Company pod choreograficznym przewodnictwem Iztoka Kovaca - jednej z najbardziej charyzmatycznych i oryginalnych postaci nie tylko bałkańskiego, ale i europejskiego tańca. Kovac będący prawdziwym człowiekiem renesansu nie tylko tworzy choreografie i tańczy, ale pracuje również z czołowymi bałkańskimi reżyserami i muzykami tworząc ambitne kino taneczne, którego próbkę będzie można zobaczyć podczas prezentacji filmów tanecznych. Iztok Kovac - twórca bałkańskiego tańca współczesnego, produkuje również choreografie na zamówienie innych uznanych europejskich teatrów tańca tworząc ruch na wskroś oryginalny i poszukujący.

Dużą część festiwalu wypełnią prezentacje czołowych zespołów amerykańskich. Zespół ZviDance kierowany przez Zvi Gothainera jest jednym z najlepszych amerykańskich teatrów tańca i jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup amerykańskich w Europie. "Bursztynowy Pokój" będzie pierwszą próbą adaptacji spektaklu pierwotnie wystawianego w przestrzeniach poza teatralnych do warunków scenicznych. Zapowiada się więc nie tylko doskonałe, energetyzujące widowisko, ale również ciekawy eksperyment na polu formy teatralnej.

City Dance Ensemble, to przede wszystkim perfekcyjnie wykonany ruch, którego estetyka i dynamika nie pozostawiają obojętnym nie tylko widza lubiącego taneczne widowiska, ale każdego wrażliwego na piękno i harmonię tak ciała, jak i formy. Wśród pozostałych przedstawicieli sceny amerykańskiej obecnych na festiwalu warto wymienić zespoły Group Motion wywodzący się z niemieckiej awangardy tanecznej lat 60 i Headlong - nie tylko teatr tańca, ale również jeden z najlepszych przykładów amerykańskiej alternatywy teatralnej. Headlong nie boi się eksperymentów formalnych, śmiało komentuje globalną rzeczywistość wymierzając ostrze ironii w konkretne figury amerykańskiego establishmentu. W hali elektrociepłowni Szombierki i chorzowskiego klubu Szuflada15 zespół zaprezentuje spektakle "Shosha" nawiązujący do prozy I.B.Singeera. Głównie do młodzieży adresowany jest spektakl Illstyle&Peace Productions - niezwykle widowiskowy i eklektyczny pokaz trendów sztuki ulicznej i "miejskiego folku" - break dance, turntablizm, MC, beat boxing w wykonaniu mistrzów stylów znanych m.in. ze współpracy z gwiazdami MTV.

Bytomski Festiwal to również współczesny taniec polski. Oprócz Śląskiego Teatru Tańca w różnych odsłonach ujawniających wielorakie aspekty działalności teatru i jego satelitów (Śląski Teatr Tańca, Studio Eksperymentów Śląskiego Teatru Tańca, Projekt Nowa Szkoła, Studio Teatru Fizycznego) pojawią się dobrze znane bytomskiej publiczności: Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, A&A&A (Iwona Olszowska i Marta Pietruszka) Teatr Tańca Dystans z Warszawy, Teatr Bretoncaffe, wrocławska Arka.

Innym ważnym blokiem festiwalowym jest Młoda Europa, czyli prezentacje najnowszych trendów w szeroko pojętej sztuce europejskiej znoszącej granice pomiędzy tradycyjnie pojętą formą, często posługującą się elementami happeningu, artystycznej partyzantki raz po raz wyrywającej ze stazy współczesnego przechodnia, uaktywniającej potencję "bycia w sztuce" przypadkowego człowieka. Prezentacje są częścią europejskiego programu APAP, którego partnerem jest również Śląski Teatr Tańca. W ramach programu zobaczymy następujących artystów: Jeremy Xido&Claudia Heu, Anne Juren, Patricia Portela&Sonia Baptista, Gabriela Vaz, Michał Zadara, Antonio Tagliarini, Martin Nachbar Andreas Muller. Elementem łączącym wymienione projekty jest lokalny kontekst towarzyszący powstaniu każdego z nich, np. film Jeremiego Xido/Claudii Heu poświęcony kradzieżom węgla na Śląsku, instalacja Gabreli Vaz współwykonana przez Bytomian, czy spektakl Antonia Tagliariniego współtworzony i zagrany przez mieszkańców Bytomia i okolic.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone