wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
sierpień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


"2moreless" Grupy Artystycznej Koncentrat

[19.08.2006] Grupa Artystyczna Koncentrat wywodząca się z Theatregroup Trava zaprasza na swój spektakl "2moreless" w wykonaniu Anki Jankowskiej i Rafała Dziemidoka w dniu 27 sierpnia o godz. 20.00. Spektakl prezentowany będzie w Teatrze Wytwórnia w Warszawie (róg ul. Markowskiej i Białostockiej). Bilety - 15 zł.

"2moreless"
reżyseria i wykonanie: Anka Jankowska, Rafał Dziemidok
projekt oświetlenia: Ewa Garniec
muzyka: Michał Zybert, Marek Kałuszka, Piotr Staniszewski
produkcja: Eferte Fundacja Rozwoju Tańca, Dom Wojska Polskiego, wolna strefa
premiera: 14.12.2005, Teatr Mały w Warszawie

Przestrzeń się kurczy, kiedy patrzymy sobie w oczy. Wzlatujemy w górę, rozpraszamy się bez lęku, bo cały czas mamy świadomość, że i tak jesteśmy jednością.

Recenzje:
"Mniej więcej, więcej mniej"
Berliński zespół Theatregroup Trava zaczął pracować w Polsce. Anka Jankowska zaprosiła do współpracy warszawskiego tancerza Rafała Dziemidoka. W sobotę odbył się pierwszy pokaz ich wspólnego spektaklu - "2moreless"

Aktorzy poruszają się w białej, odrealnionej przestrzeni. Wyglądają, jak w bańce mydlanej albo w... niebie. Jednym słowem tam, gdzie nie ma zdarzeń i jedynie ludzkie myśli mają jakieś znaczenie. W tym dziwnym świecie liczy się tylko poczucie własnego "ja".

Ale przecież jest jeszcze obok druga osoba. Zazwyczaj odmienna, jeśli chodzi o charakter i wygląd (bardzo istotne są tu różnice fizyczne między tancerzami - Dziemidok podnosi Jankowską, jakby była piórkiem, a ona, by dosięgnąć jego głowy, stawać musi na specjalnie przygotowanym białym sześcianie). Widzimy więc dziwną sytuację: aktorzy dotykają się, a nawet siłą przestawiają z miejsca na miejsce, ale ciągle uciekają sobie z pola widzenia. Ona - afektowana, On - gruboskórny. Istnieją razem, a jednak osobno, mówią do siebie różnymi językami - w przenośni i dosłownie. Kiedy Ona szczebiocze po angielsku, On w odpowiedzi mruczy pod nosem po polsku. Podobniewygląda ich komunikacja ruchowa. Ona zwinnie porusza się po scenie, stara się nie rzucać w oczy, pozostawać w cieniu. Tymczasem On stara się zaistnieć za wszelką cenę - z macho bez trudu przybiera pozę wymoczka, a by rozbawić publiczność, umie być wiotki, zgrabny i zabawny.

Jak twierdzą twórcy, miejscem konfrontacji bohaterów jest punkt dzielący poranek od nocy. Tu zachowania zawsze sobie zaprzeczają. Dlatego też nie zdziwiło mnie i spodobało mi się reżyserskie założenie odrealnienia przestrzeni gry od zwykłego, pełnego agresywnych bodźców świata. Co prawda konsekwencją tego były długie sekwencje ruchów w absolutnej ciszy, ale sceny ilustrowane specjalnie skomponowaną ostrą rockową muzyką potrafiły to zrekompensować. Przyjemnie było oderwać się na chwilę od życia w biegu, by pomyśleć o rzeczy tak ulotnej, jak nasze pragnienia.
Sandra Wilk, "Rzeczpospolita" (21.11.2005)


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone