wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Higaki Ballet Company w Polsce

[04.09.2006] Japoński zespół baletowy Higaki Ballet Company przyjeżdża ze spektaklem "Taiko" we wrześniu do Polski. Spektakl zostanie pokazany w Warszawie i w Bytomiu. Przedstawienia Higaki Ballet Company w Polsce zainaugurują tegoroczne Dni Kultury Japońskiej w Polsce. Higaki Ballet Company z Kioto (Japonia) prezentuje oryginalne przedstawienia baletowe, łączącego elementy starożytnej literatury, legend japońskich i najstarszego na świecie teatru japońskiego noh z nowoczesnymi formami tańca. Najważniejsze osiągnięcia Higaki Ballet Company to: Grand Prix na National Arts Festival 2004, organizowanym przez Agency for Cultural Affairs of Japan za przedstawienie "Mitsuko" oraz nagrody Ministra Kultury Japonii.

W Warszawie występ odbędzie się 21 września, o godz.19.30 w Teatrze Narodowym, a w Bytomiu 22 września o godz. 19.00 w Śląskim Teatrze Tańca. Organizacja występu warszawskiego: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Teatr Narodowy. Współorganizacja: Higaki Ballet Company. Honorowy Patronat: Ambasada Japonii w Polsce. Organizacja występu bytomskiego: Śląski Teatr Tańca. Współorganizacja: Higaki Ballet Company. Współpraca: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Patronat: Prezydent Miasta Bytomia.

Tytuł: "Taiko"
Libretto: Yoshiki Mukai
Kierownictwo artystyczne: Miyoko Higaki
Choreografia i reżyseria: Yukiko Konishi
Asystent choreografa: Takuya Higaki
Światło: Yoshikazu Funasaka
Scenografia: Mutsumasa Hakozaki
Muzyka: Georg Friedrich Haendel, Georg Phillip Telemann, Johann Sebastian Bach, KODO
Czas: 80 minut (1 przerwa w spektaklu)

"Taiko" (Bębenek)
na podstawie "Esugata-nyobo" czyli "Żony z portretu"
Libretto, oparte na starej japońskiej baśni ludowej, to historia pięknej żony wieśniaka, której portret przez przypadek trafia w ręce księcia. Zachwycony jej urodą książę rozkazuje odszukać kobietę i sprowadzić do swego zamku. Kobieta postanawia, że nikt poza mężem nie zobaczy jej uśmiechu. Tymczasem maż, pragnąc uratować żonę, przebiera się w strój wędrownego handlarza, nierozpoznany dostaje się do zamku i w błyskotliwy sposób odzyskuje żonę.

Prolog: prezentacja głównych postaci: żony, męża i księcia.

Scena 1 - W wiosce trwają obchody święta wiosny. Żona i mąż przyłączają się do tanecznego korowodu, a mężczyzna z dumą pokazuje wszystkim portret swej pięknej żony. Nagle zrywa się gwałtowny wiatr i porywa portret. Wszyscy starają się go złapać. Scenę tę obserwuje książę, który postanawia zdobyć piękną kobietę z portretu.

Scena 2 - Uprowadzona do zamku kobieta cierpi z powodu rozstania z mężem. Książę bezskutecznie próbuje ją rozweselić.

Scena 3 - Młody mężczyzna pragnąc odzyskać żonę, wraz z grupą wieśniaków w przebraniu wędrownych handlarzy, przedostaje się do zamku. Kobieta rozpoznaje ukochanego męża i wtedy na jej twarzy pojawia się uśmiech. Widząc to książę postanawia rozweselić kobietę w ten sam sposób, zmusza więc młodego mężczyznę do zamiany strojów, ale i tak ostatecznie ponosi klęskę i pozostaje sam.

Higaki Ballet Company - zespół baletowy Higaki wykonywał wiele dzieł baletu klasycznego i romantycznego, poczynając od wystawienia wszystkich scen "Giselle" w 1986 roku. Zespół tworzył też i wystawiał dzieła oryginalne, takie jak "Sonezaki Shinju", "Ugetsu" - oparte na klasycznych dziełach literatury japońskiej - czy "Mitsuko: Życie austriackiej księżniczki" i "Odette: Jezioro Łabędzie" w wersji Higaki. Od roku 1990 aż 14 produkcji zespołu było sponsorowanych przez Japońską Fundację Sztuki i Program Promocji Dzieł Scenicznych. ("Mitsuko" wystawione w październiku 2004 roku to 35. samodzielna premiera zespołu).

Zespół jest też entuzjastycznym uczestnikiem wymiany międzynarodowej. Gościł już u siebie balety L'Opera National de Paris, Australian Ballet, Berlin Komische Oper i Wiener Staatsoper; z kolei sam dwukrotnie występował z powodzeniem w Nowej Zelandii. W swym rodzinnym Kyoto zespół organizował wieczory baletowe (organizowane przez jedną z czołowych gazet japońskich, Asahi Shimbun oraz Urząd Miasta Kyoto) podczas dwóch edycji tamtejszego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w latach 1988 i 1993. W 2000 roku wystąpił na koncercie rodzinnym wraz z Orkiestrą Symfoniczną w Kyoto, oraz na koncercie "21 Countdown" (organizowanym przez Prefekturę i Urząd Miasta Kyoto). Od roku 2001 zespół bierze udział w różnych imprezach kulturalnych i programach miejskich.

Od 1999 roku zespół współtworzy prace z artystami innych gałęzi sztuki - w przedsięwzięciu o nazwie "The Arts Promenade." Jak dotąd powstały w ten sposób "Hanagatami", stworzone na kanwie stylu noh, i utakatano, wykorzystujące postaci kobiece z "Opowieści o księciu Genji". W 2004 roku wykonanie przez zespół "Mitsuko" zostało nagrodzone Grand Prix Narodowego Festiwalu Sztuki. W 2005 roku zespół wystąpił w Berlinie na zaproszenie władz miasta w berlińskim "Tygodniu Azji i Pacyfiku". We wrześniu tego samego roku, w ramach tego samego festiwalu, zespół odniósł sukces w berlińskim Teatrze Renesansowym z przedstawieniem "Mondgeschichten" (sponsorowanym przez japońską Agencję Spraw Kulturalnych); sukces ten powtórzył w Opernhaus Halle podczas uroczystości 10. rocznicy Towarzystwa Przyjaźni Niemiecko Japońskiej.

Yukiko Konishi - Primabalerina. Od powstania zespołu baletowego Higaki w roku 1986 Yukiko Konishi wystąpiła w pełnych wersjach "Giselle", "Jeziora Łabędziego", "Coppelii" i "Dziadka do orzechów". Jest nie tylko jego primabaleriną, lecz i choreografem. Po ukończonych w 1997 roku studiach w Komische Oper Berlin, które umożliwiła jej Agencja Spraw Kulturalnych, artystka rozpoczęła tworzenie dzieł opartych na jej własnej, japońskiej kulturze: opartego na stylu noh "Hanagatami", "Utakatano", ukazującego postacie kobiet z "Opowieści o księciu Genji". "Mitsuko", w której Yukiko Konishi wystąpiła w 2004 roku w roli tytułowej i jako choreograf, otrzymała Grand Prix Narodowego Festiwalu Sztuki. W 2005 roku wystąpiła w roli Yugao i Kyohime w występach zespołu baletowego Higaki w Opernhaus Halle podczas uroczystości 10. rocznicy Towarzystwa Przyjaźni Niemiecko-Japońskiej oraz w Teatrze Renesansowym w Berlinie w ramach berlińskiego Tygodnia Azji i Pacyfiku.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © Higaki Ballet Company

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone