wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu w Warszawie

[07.09.2006] 13 września o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie (Sala Moniuszki) wystąpi Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu. Litwini wystawią spektakl baletowy "Desdemona" oparty na "Otello" Szekspira w choreografii Kirilla Simonova. Występ odbywa się w ramach Dni Litwy w Polsce.
Kirill Simonov, choreograf spektaklu tak opowiada o swojej pracy: - Balet to nie działanie, lecz impresja działania. Jest to dla mnie absolutnie podstawowa sprawa, ponieważ nie trzymam się akcji, lecz po prostu piszę muzykę symfoniczną zainspirowaną emocjami, jakich doświadczam dzięki dramatowi istniejącemu w mojej wyobraźni. Moim zdaniem nie ma konkretnej muzyki dla baletu - zatańczyć można praktycznie wszystko. Muzyka może nawet być niepotrzebna... Napisałem symfonię, w której konflikt dramatyczny oparty jest na charakterach osób, albo raczej - na moim stosunku do nich. Szekspir nie napisał tragedii pt. Desdemona. W moim balecie dokonałem bardzo swobodnej interpretacji postaci z tragedii "Otello". Ich namiętności, miłość pełna wyrzeczeń, lojalność, wierność i przyzwoitość zostają poświęcone, bo uleganie ambicji uniemożliwia wiarę w miłość. W takich przypadkach zawsze w tle jest jakiś Jagon... Ten temat jest ponadczasowy.

Kirill Simonov, choreograf. Urodzony w 1975 r. Petrozawodsku. W 1995 r. ukończył Rosyjską Akademię Baletu im. Waganowej oraz wydział choreografii tejże akademii. W 1995 r. został zaangażowany do Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Jest laureatem Konkursu im. Waganowej w 1998 r. i Konkursu Choreograficznego im. Fiodora Łopuchowa w 1999 r. W Teatrze Maryjskim występował w baletach "Jezioro łabędzie", "Romeo i Julia", "Dziadek do orzechów", "Legenda Miłości", "Carmen", "Kopciuszek".
W Nowosybirskim Teatrze Opery i Baletu opracował balet "Sonata" do muzyki Scarlattiego oraz tańce do opery Poulenca "Głos ludzki". W Teatrze Maryjskim przygotował tańce do "Otella" (2001), jednoaktowy balet "Wejdź!" oraz, wraz z Michaiłem Czemiakinem, dwa balety na podstawie dzieł E.T.A. Hoffmanna (kostiumy, dekoracje i inscenizacja) - "Dziadek do orzechów" (2001) i "Księżniczka Pirlipat" (2003). Jego balet "Madame Lionelli" do muzyki Gavina Bryarsa i Johna Adamsa miał swoją premierę w Albert Hall w Londynie w 2003 r. W 2004 r. przygotował balet "Pulcinella" do muzyki Strawińskiego dla Nowosybirskiego Teatru Opery i Baletu, a także opracował tańce do opery Poulenca "Głos ludzki" dla Karelskiego Teatru Muzycznego w Pietrozawodsku.

Litewski Balet Narodowy - podczas każdego sezonu zespół wystawia 15-20 inscenizacji, a w każdym miesiącu daje około 10 występów. W sezonie przygotowywane są zazwyczaj 2 premiery. Zespół występuje też w przestawieniach operowych (np. "Faust" Gounoda, "Wiedeńska krew" Johanna Straussa). Obecny repertuar baletu to m.in. "Sylfida" Lovenskjolda, "Giselle" Adama, "Córka źle strzeżona" Herolda, "Coppelia" Delibesa, "Jezioro łabędzie", "Dziadek do orzechów", "Śpiąca królewna" Czajkowskiego, "Don Kichot" Minkusa, "Kopciuszek" Prokofiewa, "Medea" Rekasiusa, "Egle, królowa węży" Balsysa, "Grek Zorba" Theodorakisa (w choreografii Massine'a), "Carmen" Bizeta/Szczedrina, "Sen nocy letniej" do muzyki Mendelssohna-Bartholdiego (w choreografii Krzysztofa Pastora), "Święto wiosny" Strawińskiego, "Czerwona Giselle" i "Rosyjski Hamlet" (w choreografii Borisa Ejfmana), balety dla dzieci, itp.
Wielu z dzisiejszych solistów zespołu jest laureatami nagród w międzynarodowych konkursach: Egle Spokaite - I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Permie, III nagrody na konkursie Maja '94 w Petersburgu, I nagrody w Helsinkach i w Nagoi; Ruta Jezerskyte - I nagrody w Lozannie, II nagrody w Jackson, III nagrody w Nagoi; Zivile Baikstyte - III nagrody w Nowym Jorku; Asta Bazeviciute i Irina Tsymbal - III nagrody w Warnie, Miki Hamanaka - III nagrody w Tokio. Zespół składa się z 68 tancerzy. Dyrektorem artystycznym od 1992 r. jest Tatjana Sedunowa.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone