wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Jerome Thomas pokazuje "Cirque Lili"

[09.09.2006] W ramach warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur w dniach 14, 15 i 16 września (godz. 18.00) w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zobaczymy "Cirque Lili" projekt Compagnie Jerome Thomas współczesnej sztuki cyrkowej i nowego styl w żonglerce.

Jérôme Thomas pracuje z artystami wywodzącymi się z różnych dyscyplin artystycznych, cyrkowych, tanecznych i akrobatycznych. Łączy specyfikę sztuki cyrkowej z teatrem gestów. Jego"Cirque Lili" powstał w maju 2001 r. "Cirque Lili" lubi sytuacje surrealistyczne, komiczne lub groteskowe z tragedią w tle jak u Felliniego... Na zasadzie kontrastu żonglerka ociera się tu o abstrakcję, kinetykę, poezję wydobywającą się z liczb i z geometrii.
Centralnym punktem spektaklu jest postać o przewrotnym i uszczypliwym charakterze. Towarzyszy jej współczesna muzyka na żywo amerykańskiego akordeonisty i kompozytora Guy Klucevseka interpretowanej na saksofonie sopranowym i akordeonie. Bohater pod okiem boya cyrkowego, zamienia się w woltyżera, poskramiacza lub klauna. Zawsze jednak pozostając żonglerem.

Jérôme Thomas - żongler, wykształcony w cyrku i kabarecie dość szybko zainteresował się jazzem współpracując z wieloma muzykami takimi jak Bernard Lubat, Carlo Rizzo, Marc Perronne, Pascal Lloret, Alfred Spirli, Jacques Higelin, ARFI, Trio Bravo, Andy Aimler. Spotkania te zachęciły go do improwizacji. Po utworzeniu Artrio (1988) z Jean-Paulem Autin i Carlo Rizzo, interpretuje solo "Extraballe" (1990) współpracując z choreografem Hervée Diasnasem, później wspólne dzieło "Kulbuto" (1991). W 1993 roku tworzy ARMO - Compagnie Jérôme Thomas [ARMO to Atelier Badań nad Manipulacją Przedmiotami].

Compagnie Jérôme Thomas produkuje: "Quipos", "Świat lin", "Hic Hoc, przestrzeń oniryczna" w 1995 roku; "Amani Ya Bwana" z trupą kenijskich akrobatów; "Jambo Mambo" w 1996 roku oraz "Bankiet" powstały przy współpracy GR12 (grupą badawczą Trupy) w 1997 roku. Przez wiele lat Thomas kontynuuje swoje poszukiwania w dziedzinie improwizacji oraz związku między muzyką a żonglerką. Pragnąc skonkretyzować swoje artystyczne przedsięwzięcie został inspiratorem Festiwalu Żonglerki Współczesnej i Improwizowanej, który realizuje we współpracy z licznymi artystami. Czwarta edycja festiwalu (biennale) odbyła się w czerwcu 2001 r.

Po utworzeniu Wyższej Szkoły Cyrkowej w Châlons-sur-Marne, w której nauczał między 1989-90. Jérôme Thomas kontynuuje nauczanie i przekazywanie swoich technik i koncepcji żonglerki, głównie z Philipperm Menard w Trupie. Od kilku lat współpracuje również z Wyższą Szkolą Cyrkową z Moskwy. Na przełomie października i listopada 2001 r. był dyrektorem artystycznym "Sztuk żonglerki" w Espace Chapitaux w Parku de la Villette. W 2002 r. wystawia "Le Fil" w Lannion na prośbę muzyków Michela Aumont i Daniela Paimbeuf. Spektakl ten otrzymał nagrodę Regionu Bretanii. Jérôme Thomas jest członkiem Honorowego Komitetu Roku Cyrku. Otrzymał w 2003 r. nagrodę SACD za Sztuki Cyrkowe. ARMO - Compagnie Jérôme'a Thomasa finansowana jest przez DRAC Burgundia - Ministerstwo Kultury i Środków.PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone