wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Wyższa Szkoła Tańca Współczesnego

[13.09.2006] Prezentujemy szczegóły dotyczące planów otwarcia w Bytomiu, z inicjatywy Śląskiego Teatru Tańca, zamiejscowego wydziału krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej kształcącego tancerzy tańca współczesnego na poziomie wyższym. Tworzenie programu zakończy się w kwietniu 2007 roku.

Zamiejscowy Wydział Tańca Współczesnego krakowskiej PWST z siedzibą w Bytomiu, którego otwarcie zaplanowane jest na październik 2007 roku będzie pierwszym w Polsce wydziałem kształcącym tancerzy teatru tańca oraz teatru fizycznego na poziomie wyższym. Wydział będzie miał charakter międzynarodowy. Językiem wykładowym będzie język angielski. Program merytoryczny i dydaktyczny wydziału tańca powstaje od października 2005 r. w ramach pilotażowego programu unijnego Leonardo da Vinci, realizowanego przez Śląski Teatr Tańca oraz europejskich partnerów: CODARTS, Rotterdamse Dansacademie w Holandii, Folkwang Hochschule w Essen (Niemcy), Bath Spa University (Bath Spa, Wielka Brytania), Dartington College of Arts (Dartington, Wielka Brytania), i Bruckner University w Linz, Austria, LIPA (Liverpool, Wielka Brytania), Lithuanian Dance Centre Information (Wilno, Litwa).

Informacje szczegółowe:

Pierwsze plany utworzenia w Bytomiu Wyższej Szkoły Tańca Współczesnego zaczęły krystalizować się równocześnie z powstaniem Śląskiego Teatru Tańca. Od samego początku wszystkie programy edukacyjne wprowadzane konsekwentnie przez Teatr na polu technik, form i stylów tańca współczesnego, technik wspierających taniec (jak np.: Feldenkreis, Body Mind Centering, Tai Chi, Yoga, Skinner), liczne kursy teoretyczne, zarządzanie i marketing, oraz stałe zajęcia teatralne i taneczne dla różnych grup mniejszościowych wyłaniających się ze społeczności lokalnych miały na celu nie tylko wspieranie przemian demokratycznych w naszym kraju, lecz także przygotowanie gruntu pod nową szkołę. Zarówno warsztaty szkoleniowe dla tancerzy jak i programy dla tych, którym taniec współczesny i sztuka kojarzyły się do tej pory z czymś odległym, niedoścignionym i niezrozumiałym stały się cennym narzędziem uściślenia misji i profilu przyszłej szkoły. W procesie wieloletnich doświadczeń edukacyjnych i artystycznych Śląskiego Teatru Tańca wyłonili się współpracownicy: artyści, eksperci z różnych dziedzin artystycznych i teorii z kraju i zza granicy. Oni to, rozumiejąc wartości kultury polskiej i jej unikatową historiografię zajęli się formowaniem nowego programu dla potrzeb nowej szkoły; w przyszłości tworzyć będą przyszłe grono wykładowców. Hilke Diemer, Louise Frank z Holandii, Katja Schneider, Patricia Stoeckemann, Roman Arndt z Niemiec, Esther Linley, Johannes Randolf z Austrii, Janusz Opryński, Agnieszka Jelewska, Jolanta Rybarska, Barbara Sier-Janik, Olga Wąchała, Wojciech Blecharz z Polski, to tylko niektóre z osób, które zgodziły się na współpracę z nowopowstającym wydziałem.

Przygotowania do utworzenia Wydziału Tańca Współczesnego - pierwszej w naszym kraju szkoły o profilu tańca współczesnego rozpoczęły się na początku 2004 roku. Wieści o tym, że Śląski Teatr Tańca otrzymał od miasta budynek niezbędny do realizacji nowych celów rozchodziły się szybko. Sfinalizowano umowę dot. lokalizacji siedziby specjalistycznej biblioteki tańca. Ten jeden z kluczowych działów szkolnej struktury organizacyjnej, obok kadry wykładowców jest chyba w Polskich warunkach najtrudniej utworzyć. Doskwiera nie tylko brak funduszy na cele biblioteczne, lecz przede wszystkim w tworzeniu zbiorów przeszkadza brak publikacji na rodzimym rynku. Biblioteka stanowi niezbędne zaplecze dla badań naukowych, a jej tworzenie jest procesem długotrwałym i wymaga fachowych porad specjalistycznych. Dlatego od kilku lat stała się głównym zadaniem Teatru. Z pomocą wystąpiła Leslie Getz, właścicielka największej prywatnej biblioteki tanecznej w USA. Od trzech lat aktywnie pomaga w tworzeniu zbiorów Śląskiego Teatru Tańca. Jest idealistką, wielbicielką tańca i w Polsce znalazła żarliwość równą swojemu poświęceniu dla dobra sztuki. Z grona krytyków, historyków, prezenterów i koneserów tańca Leslie Getz utworzyła stowarzyszenie "Przyjaciół Biblioteki Śląskiego Teatru Tańca." To właśnie "Przyjaciele" pod kierunkiem Leslie stale rozbudowują nasze zbiory biblioteczne, które już są dostępne w siedzibie biblioteki w centrum miasta.

Dla przyszłości tańca w Polsce najważniejsze przemiany nastąpią w wyniku utworzenia Wydziału Tańca Współczesnego. Zwiastunem tych przemian jest zapoczątkowany w lipcu ub. roku proces tworzenia założeń i podstaw programowych. Z założenia szkoła kształcić będzie krytyków, wykonawców i twórców dla potrzeb teatru tańca. Dlatego też program obejmie nie tylko współczesne formy i techniki ruchowe, lecz także aktorstwo, głos, kompozycję tańca, muzykę, teatr, performance art i liczne przedmioty teoretyczne. Choć pierwszych studentów Szkoła przyjmie już w październiku 2007 to na znaczące rezultaty będzie trzeba poczekać znacznie dłużej. W Polskim szkolnictwie artystycznym nie było do tej pory miejsca na kształcenie współczesnych tancerzy, choreografów, krytyków tańca. Uzdolnieni w tych specyficznych kierunkach młodzi ludzie są zmuszeni jak dotąd studiować poza granicami kraju - najczęściej w Holandii, Belgii, Austrii i Wielkiej Brytanii.

Wprawdzie taniec współczesny i teatr tańca cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem publiczności, to w Polskiej sztuce zajmują mało znaczącą pozycję. Zapomniano o Polskich tradycjach zwłaszcza tych międzywojennych, które odbiły się szerokim echem w Europie. Nazwiska takich postaci jak np.: Pola Nireńska, Ziuta Buczyńska, Irena Pruska są znane historykom tańca w Europie i USA, ale w Polsce pozostają nic nieznaczącym hasłem. W tej kwestii zapewne nic się nie zmieni dopóki działalność Wydziału Tańca Współczesnego, nie przywróci należnej pozycji tym i wielu innym artystom, którzy wywarli wpływ na rozwój sztuki tańca współczesnego.

Partnerami europejskimi Śląskiego Teatru Tańca przy opracowywaniu programu i promocji jego efektów poza granicami kraju są: CODARTS, Rotterdamse Dansacademie w Holandii, Folkwang Hochschule w Essen (Niemcy), Bath Spa University (Bath Spa, Wielka Brytania), Dartington College of Arts (Dartington, Wielka Brytania), i Bruckner University w Linz, Austria, LIPA (Liverpool, Wielka Brytania), Lithuanian Dance Centre Information (Wilno, Litwa).

Proces tworzenia założeń programowych Wydziału Tańca Współczesnego współfinansowany jest z Programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci. W pracach uczestniczą nie tylko wykładowcy i artyści. Ich partnerami są sami odbiorcy - z ponad 100 zgłoszeń nadesłanych do Śląskiego Teatru Tańca przez młodych, ambitnych ludzi zakwalifikowane zostały 23 osoby. Pochodzą z wielu odległych miast Polski. To one mają bezpośredni wpływ na to, jaki kształt przyjmie system szkolenia w nowej szkole i jak dalece będzie on spełniał oczekiwania młodego pokolenia. A program jest ambitny i nastawiony na wykształcenie wszechstronnego artysty teatru i teatru tańca przyszłości - takiego artysty, którego interdyscyplinarne umiejętności wykraczają poza warsztat tradycyjnych specjalizacji. Wykładowcy i "studenci" spotykają się raz w miesiącu podczas intensywnych trzydniowych sesji warsztatowych. W oczach obserwatora zasady przypominają studia zaoczne. Są ćwiczenia, wykłady, zadania domowe, dyskusje. Nie ma jednak ocen i zaliczeń, a do obowiązków "studentów" należy obecność na zajęciach, odpowiedzi na ankiety i formułowanie opinii o zajęciach i wykładowcach.

Tworzenie programu trwać będzie 18 miesięcy i zakończy się w kwietniu 2007 roku.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone