wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Nowy projekt taneczny - "Transdans vol. 1"

[21.09.2006] Rozpoczyna się "Transdans vol. 1" - pierwsza edycja cyklicznych spotkań z teatrem tańca, organizowanych przez Ełckie Centrum Kultury i Mazurską Agencję Kultury. 7 października w sali Zebra ECK w Ełku (ul. Wojska Polskiego 47) obejrzymy trzy spektakle i wystawę fotografów - Iwony i Jarka Cieślikowskich, którzy od lat rejestrują najważniejsze wydarzenia w teatrze tańca w Polsce. Zaplanowano także dyskusje o tańcu. Cena biletu (wszystkie spektakle) - 10 zł. Kontakt: tel. (0-87) 621 52 45.

Program:

7 października, sala Zebra ECK
godz. 19.30
otwarcie wystawy fotografii Iwony i Jarka Cieślikowskich (Warszawa)

godz. 20.00
"A2" Scena Ruchliwa (Ełk/Olecko)
"Bonsai" Leszek Bzdyl (Dada von Bzdulow, Gdańsk)
"Sensor" Anna Iwaniuk (Ełk)

"A2"
Scena Ruchliwa
reżyseria i choreografia: Agnieszka Śnieżyńska i Anna Iwaniuk
muzyka: Rambo Amadeus, Pole, Cesaria Evora
premiera: Festiwal SZTAMA 2002r., Olecko
czas: 35 minut

Gramy. Wszyscy. Bez zasad, o świcie, nocą. Pijąc. Na stojąco. Samotnie. W debla. Uparcie. Naiwnie.Często w rozpaczy. O honor w potajemnych zakładach. O pozory. O jutro - jakiekolwiek. Gramy, przez moment upojeni. Oto gra między A. i A. . O chwilę - poza grą.

Scena Ruchliwa istnieje od 2001 roku. Jego pierwszą siedzibą był Teatr AGT - alternatywna scena Regionalnego Ośrodka Kultury "Mazury Garbate" w Olecku. Teatr tworzą dwie tancerki - Agnieszka Śnieżyńska i Anna Iwaniuk. Obie wywodzą się z białostockiego środowiska tanecznego. Spotykały się w różnych tanecznych składach i układach, przygotowały spektakl dla klubu Forum Fabricum w Łodzi. Na Mazury przyjechały po zakończonym projekcie polsko-amerykańskim w Warszawie i pracują tu do dziś, od września związane z Ełckim Centrum Kultury.

Spektakle i projekty:
Forum Fabricum Projekt (2000), Łódź, reż.: A. Śnieżyńska
"Gdzieś pomiędzy" (2001), reż. i chor.: A. Śnieżyńska i A. Iwaniuk
Przystanek Olecko Projekt (2002), reż. i chor.: Leszek Bzdyl
"A2" (2002), reż. i chor.: A. Śnieżyńska i A. Iwaniuk
"Improwizacja nr 7", reż. i chor.: A. Śnieżyńska i A. Iwaniuk
"120/80" (2003), reż. i chor.: Leszek Bzdyl
spektakl warsztatowy, Festiwal Kalejdoskop (2003), reż. Leszek Mądzik
"Iluzjoner" (2003), reż. i chor.: A. Śnieżyńska i A. Iwaniuk
"Desperados" (2005), reż. i chor.: A. Śnieżyńska i A.Iwaniuk

Nagrody:
I nagroda dla spektaklu "Gdzieś pomiędzy", Konin 2002
I nagroda dla spektaklu "A2", Konin 2003
III nagroda dla spektaklu "Iluzjoner", Kalisz 2004
Nagroda Dyrektora Marka Gałązki za spektakle zrealizowane przez Scenę Ruchliwą (rok kulturalny 2002/2003)

Agnieszka Śnieżyńska, ur. 25.02.1974, tancerka i choreograf, założycielka Sceny Ruchliwej, w latach 1995 - 2001 założycielka i choreograf Teatru Tańca Projekt (Białystok), tancerka Białostockiego Teatru Tańca i Joe Alter Dance Group (Warszawa). Występowała w Olecku, Ełku, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku, Gdańsku, Kaliszu, Lublinie, Koninie i Chorzowie. Nauczyciel funki i tańca współczesnego w ROK w Olecku. Prowadzi zajęcia teatralne dla młodzieży. Uczestnik projektów Przystanek Olecko Projekt i "120/80".

"Bonsai"
Leszek Bzdyl (Dada von Bzdülöw)
choreografia: Katarzyna Chmielewska
tańczy: Leszek Bzdyl
światło: Michał Kołodziej
premiera: 20.01.2005, Klub Żak (Gdańsk)
czas: 25 minut

Bonsai to opowieść o tym, na ile formujemy się wbrew własnej woli, a na ile w zgodzie z samym sobą. Na ile określa nas forma, kształt, układ i ile możliwych kontekstów stworzy się z wariacji na temat spodni typu "denim" i ciała? Solo opowiada o poszukiwaniu nowego kształtu, o formowaniu i deformowaniu go, o procesie kompozycji. Jest to pierwsza choreografia w karierze Katarzyny Chmielewskiej, w której ona sama nie bierze udziału. Tancerzem jest Leszek Bzdyl, dyrektor artystyczny teatru Dada von Bzdülöw.

Katarzyna Chmielewska - ur. 1974, tancerka i choreograf Dada von Bzdulow. Edukacja i praca zawodowa: 1984-93 - Państwowa Szkoła Baletowa w Gdańsku, 1993-94 - Zespół Baletu Gdańskiego Opery Bałtyckiej, 1994-95 - Gdański Teatr Tańca, 1996-97 - Szkoła Tańca Współczesnego w Brukseli P.A.R.T.S (Performing Arts Research and Training Studios, pod dyrekcją Anny Teresy De Keersmaeker), 1997-2000 - Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni (m.in. rola Mirandy w "Burzy" W. Szekspira), 2003 - Teatr Tranquilo. 1998 - The Rape of Europe - Landscape X (Interkult, Sztokholm), 2000 - X-group dla młodych twórców tańca współczesnego, gdzie przygotowuje autorski spektakl "enter" oraz współtworzy z Magdaleną Reiter duet "Wszystkie Apropos". W 1993 zakłada wraz z Leszkiem Bzdylem teatr Dada von Bzdülöw, z którym związana jest na stałe. W Dada uczy techniki tańca współczesnego, realizuje autorskie choreografie (m.in. /Si/, "so beautiful", "Fragment", "Dialogus in conventione"), występuje w większości realizacji teatralnych zespołu. Stale współpracuje z choreografami z zagranicy (min. Roberto Olivan, Tatiana Baganowa, Magdalena Reiter, Avi Kaiser), przygotowuje choreografie dla polskich teatrów dramatycznych (m.in. "Mewa" - Teatr Studio w Warszawie, "Monologi Waginy" - Teatr Wybrzeże w Gdańsku).

Leszek Bzdyl, na zawodowej scenie teatralnej od 1987 roku (Wrocławski Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego w latach 1987-1990; Teatr Ekspresji Wojciecha Misiuro - 1990-92). W 1993 roku założył Teatr Dada von Bzdülöw, w którym reżyseruje, tworzy choreografie i występuje w większości przedstawień. Laureat nagród za działalność artystyczną Prezydenta Miasta Gdańska w 1998 r. i Prezydenta Miasta Gdyni w 1999 r. W 1999 roku otrzymał również Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. W roku 2002 był stypendystą miasta Gdańska.
Jako choreograf i twórca ruchu scenicznego współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce. Dotychczas uczestniczył w realizacji ponad 40 przedstawień, m.in.: "Testament psa" (reż. P. Cieplak - Teatr Rozmaitości, Warszawa), "Władza" (reż. Jan Englert - Teatr Narodowy), "Anioł zstąpił do Babilonu" (reż. J. Wernio, Teatr Miejski w Gdyni), "Słomkowy kapelusz" (reż. P. Cieplak - Teatr Powszechny, Warszawa), "Hamlet" (reż. J. Głąb, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy). W Teatrze Miejskim w Gdyni występował w rolach dramatycznych, z których najważniejsze to: Kaliban ("Burza", William Szekspir), David ("Niezidentyfikowane Szczątki Ludzkie", Brad Fraser), Clarin ("Życie jest snem", Calderon de la Barca). Brał udział w licznych projektach międzynarodowych, m.in: The Rape of Europe - Landscape X (Interkult, Sztokholm), "In the body" (Bałtycki Uniwersytet Tańca -- Gdańsk), "Drop Dead Gorgeous" (koprodukcja Dada z Vincent Dance Theatre z Wielkiej Brytanii). W 2004 r. wyreżyserował spektakl "ODYS-seas" na terenach Stoczni Gdańskiej w ramach europejskiego projektu SEAS. W latach 1997-2000 był promotorem cyklicznych spotkań artystycznych pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa realizowanych na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni. Od 2002 roku koordynuje program festiwalu Gdańska Korporacja Tańca. Od 1990 prowadzi warsztaty teatralne i lekcje tańca w Polsce i za granicą (Wlk. Brytania, Niemcy, Finlandia etc). Uczył między innymi w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku i w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

"Sensor"
Anna Iwaniuk
reżyseria i choreografia: Anna Iwaniuk
muzyka: Adam Dondziło "Edemski" + klasyk dancingu
kostiumy: Teresa Waszkiewicz
produkcja: Ełckie Centrum Kultury i Mazurska Agencja Kultury
czas: 25 minut

Ciało odczuwa - bez przerwy, regularnie wysyłając dowody swego jednorazowego bytu. Oddycha, napina się, słabnie. Chowa się i zasypia. Żywe, chore ze szczęścia, krwawi i dojrzewa. Kołysze się w swych lękach i domaga uwagi. Porywa się na wariactwa. Pulsuje. Czeka na cud. Oto mamy ciało i ono się nie porywa. Nie pulsuje. Nie ma zamiarów. Rejestruje obecność innych ciał - bez kontekstu i oczekiwań. W tym stanie płynie przez ciasną blueprzestrzeń i jak sensor w poszukiwaniu obcych impulsów, skanuje otoczenie. Chwilowe odczucie wprawia je w drżenie. W błogi rezonans.

Adam Dondziło "Edemski", ur. 08.08.1986 r., komponuje od 1998 roku. Specjalista od trzasków, szumów i łagodnego electro. Od czterech lat gra muzykę na żywo w polskich klubach, m.in. Metro (Białystok), Le Madame (Warszawa), 1955 - Pałac Kultury (Warszawa), Luzztro (Warszawa). Grał m.in z Legowelt - Holandia/Bunker Records/Creme Organization, Wilko - Wielka Brytania/Ignition Records, Damon Wild - USA/Synewave, Echoplex - Polska/Synewave/Black Nation Records. Zdobywca pierwszego miejsca w konkursie muzycznym Zgrzyty 2004.

Anna Iwaniuk, ur. 22 .08.1978 r., tancerka i choreograf, założycielka Sceny Ruchliwej, w latach 1997-2001 tancerka teatrów: Teatr Tańca AKRO (Toruń), Teatr Tańca Alter (Kalisz), Joe Alter Dance Group (Warszawa). Występowała w teatrach i na festiwalach w Olecku, Ełku, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku, Gdańsku, Skierniewicach, Kaliszu, Lublinie, Koninie i Chorzowie. W latach 2002 - 2004 była nauczycielem tańca współczesnego i choreografem Sceny Adepta w ROK w Olecku. Pomysłodawca i uczestnik dwóch projektów z udziałem tancerzy z polskich teatrów tańca, wyreżyserowanych przez Leszka Bzdyla - aktora, tancerza, nauczyciela, założyciela Dada von Bzdulow. Koordynator I Otwartych Warsztatów Capoeiry w Olecku. Gość Paprika Jam w Krakowie - projektu z udzialem polskich i węgierskich tancerzy. Twórca Mazurskiej Agencji Kultury.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone