wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


"Meeting 1" w Warszawie

[21.09.2006] W ramach polskiej edycji festiwalu Temps d'images, który odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (Al. Ujazdowskie 6) zobaczymy taneczno-multimedialny projekt Marysi Stokłosy i Julii Staniszewskiej "Meeting 1" - 22 września i 23 września.

"Meeting 1"
koncepcja: Marysia Stokłosa, Julia Staniszewska
choreografia, interpretacja, taniec: Marysia Stokłosa
wideo: Julia Staniszewska
koprodukcja: Festival Temps d'images, CSW Zamek Ujazdowski

Spotkały się jeszcze w liceum. Od tego czasu wspierają się w pracy artystycznej - pokazują sobie nawzajem swoje projekty i dyskutują nad nimi. Tym razem postanowiły po raz pierwszy pracować wspólnie nad konkretnym projektem. Połączyć różne formy - taniec i sztuki wizualne. Na potrzeby projektu "Chantier" Julia i Marysia zdecydowały się nie zamykać w swoich dziedzinach, lecz poszukać nowych narzędzi, nowych metod, kontekstu i rozwiązań dla swojej pracy. W projekcie artystki będą wymienić się tematami i metodami pracy. "Chantier" to po francusku "budowa" - praca, która polega na konstruowaniu przestrzeni. Ambicją artystek jest wypracowanie nowej metody współpracy, która pozwoli im "zbudować" razem coś nowego bez ograniczania się do znanych im form działań.

Pomysły na prace powstały na bazie korespondencji między artystkami. Julia pracuje inspirując się tekstami Marysi, a Marysia tekstami Julii. Piszą je równocześnie o umówionej porze 15 minut nie odrywając ołówka od kartki. Ich dialog nie jest racjonalną wymianą spostrzeżeń. Artystki opowiadają o sobie notując swoje myśli i doznania z danej chwili. Następnie przygotowują coś w odpowiedzi na temat wyłoniony z tekstu. W tej części istotnym elementem procesu jest intuicja. Zgromadzony materiał będzie podstawą do wspólnej pracy nad instalacją/przedstawieniem/prezentacją.

"I parzę się w palec i pośpiech i bicie serca i lekko zaciśnięte zęby i lekkie spięcie w prawym ramieniu i suche usta pieką. Pusto. Powietrze śmierdzi. Niewygodnie. O czym to rozmawiałyśmy. (...) Trochę śmiesznie, a trochę stres i bicie serca. Więc leżę a potem wstaję, biorę kąpiel. Leżę, obok sterta ubrań też leży. Mam takie marzenie. Kupić duży dom nad Wisłą i zamieszkać w nim z koleżankami" - pisze Stokłosa.

Marysia Stokłosa ukończyła wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School w Wielkiej Brytanii. W 2002 roku zadebiutowała filmem tańca "Burdąg" podczas festiwalu ciało_umysł. Pracowała w teatrze dramatycznym robiąc choreografie do "Kurki wodnej" w reżyserii Łukasza Kosa (Teatr Nowy w Łodzi) oraz "Obróbki" w reżyserii Artura Urbańskiego (Teatr Rozmaitości w Warszawie) i "Żab" Zbigniewa Zamachowskiego (Teatr Narodowy). Jej solowy spektakl z pogranicza tańca i performing art został pokazany podczas programu Nova Polska w ramach Sezonu Polskiego we Francji w Lille 2004 Europejskiej Stolicy Kultury. Obecnie studiuje na trzecim roku choreografii w SNDO (School of New Dance Development) w Amsterdame. W swojej pracy podejmuje różnorodne tematy i wyzwania formalne. "Spring is a time of observing our bodies and of anxious thoughts about up coming summer and the beach" (SNDO 2005) to utwór dla jednej tancerki; studium popularnych ikon kobiecości. "Fall in D" (SNDO 2005) to spektakl-koncertu; koncert skrzypcowy I. Strawińskiego wykonany na scenie przez czternastu muzyków i czwórkę tancerzy.

Julia Staniszewska zajmuje się fotografią, robi instalacje i rzeźby. Ukończyła wydział multimediów w paryskiej ENSBA (Ecole Nationale Supérieure des beaux-arts) Od 2001 współpracuje z grupą artystów "des territoires", z którą wielokrotnie wystawiała swoje zdjęcia, m.in. na wystawach "Des territoires" (Ensba, Paryż, 2001), "Exposition-Atelier" (Fondation ICAR, Paryż, 2002), "A côté reve un sphinx acrouppi" (Luwr, Paryż, 2004). W roku 2003 wydała projekt-książkę "Paris-Varsovie 24 heures sans arret". W Polsce zadebiutowała w 2004 roku wystawą indywidualną "Po drugiej stronie balkonu" w Laboratorium CSW w Warszawie. Współpracuje z galerią Zderzak w Krakowie.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone