wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
wrzesień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Tańczący derwisze w Polsce

[22.09.2006] Pierwszy raz w Polsce zagra i zatańczy Mekder - najznakomitszy zespół prezentujący kulturę turecką oraz wyjątkowy taniec derwiszy. Występy są objęte honorowym patronatem UNESCO i ministerstwa kultury RP. Koncerty "Perły kultury światowej" w wykonaniu zespołu Mekder odbędą się w listopadzie. Organizatorem koncertów jest Europejska Agencja Reklamowa.

Trasa koncertowa:

7 listopada - Warszawa, Sala Kongresowa
8 listopada - Łódź, Teatr Muzyczny
9 listopada - Toruń, Aula UMT
11 listopada - Gdańsk, Hala AWF
12 listopada - Szczecin, SDS
14 listopada - Warszawa, Sala Kongresowa
15 listopada - Wrocław, Hala Ludowa
16 listopada - Katowice, GCK
17 listopada - Lublin, MOSiR
18 listopada - Kielce, MOSiR
19 listopada - Bielsko Biala, MOSiR
20 listopada - Radom, Hala MOSiR

Mekder jest znanym i cenionym zespołem w Turcji, który w wyjątkowy sposób poprzez sztukę przedstawia tradycję, historię, muzykę i taniec derwiszy. Zespół zaproszony został do Polski ze względu na uczczenie pierwszej rocznicy powstania muzeum Adama Mickiewicza w Istambule przypadającej na 26 listopada 2006 roku oraz ogłoszenia roku 2006 i 2007 przez UNESCO rokiem Mevlany Rumi - założyciela derwiszy.

Zespół Mekder liczy ponad 20 osób na który składa się męski chór, orkiestra, balet. W grupie występują profesorowie z wyższych uczelni w Istambule. Za granicą podbili serca Francuzów, Brytyjczyków, Hiszpanów, Niemców i wielu innych. Ich koncerty obejrzało na całym świecie kilka milionów widzów. Pod kierunkiem choreografa Akyna zespół stał się jednym z czołowych azjatyckich zespołów tańczących derwiszy. W repertuarze znajdują się znane ludowe, tradycyjne, historyczne utwory. Swoje widowisko artyści nazywają sztuką pełną emocji i pasji. Wyjątkowa selekcja muzyki, piosenek w połączeniu z profesjonalizmem artystów tworzą obraz pełen namiętności i ekspresji. Grupa Mekder występuje w autentycznym pomieszczeniu semahane, w którym niegdyś tańczyli derwisze, a pokazy odbywają się w Stambule w Galata Mevlevihanesi.

Fragment tekstu z "National Geographic": "Zapadła cisza. Pomieszczenie wypełniły rytmiczne modlitwy. Potem rozległ się dźwięk trzcinowego fletu, bębnów i kotłów. Jeden z derwiszy pozdrowił szejcha, przełożonego bractwa. Derwisze wstali, a szejch poprowadził ich po kręgu dookoła sali. Po trzech okrążeniach zrzucili z siebie czarne płaszcze, symbolicznie uwalniając się od spraw ziemskich, i zaczęli swój niezwykły taniec. Wirowali coraz szybciej dookoła własnej osi i sali, stojąc na lewej nodze, a prawą wprowadzając w ruch. Powoli wpadali w ekstazę. Otwierali skrzyżowane uprzednio ramiona, a prawe ręce unosili do góry. Ich białe szaty wirowały niczym parasole. Pod koniec tańca w ruch włączył się szejch. Obecnie bractwo funkcjonuje w Turcji - jako stowarzyszenie folklorystyczne, w autentycznym pomieszczeniu semahane, w którym niegdyś tańczyli derwisze".


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone