wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
październik 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Maurice Bejart w telewizji Planete

[07.10.2006] Francuski film dokumentalny "Czy ktoś pytał o Bejarta?" z 2005 roku na kanale Planete dziś (7 października) o godz. 20.45.

"Czy ktoś pytał o Bejarta?"
("Béjart!... Vous avez dit Béjart?")
film dokumentalny, Francja, 2005, 91 min.
reżyseria: Serge Korber
najbliższa emisja: 7 października, godz. 20.45, Planete
nastepna emisja: 20 października, godz. 9.10, Planete

Artystyczna droga Maurice'a Béjarta, wybitnego choreografa, który zrewolucjonizował światowy balet, współpracował m.in. z Claude'em Lelouchem i realizował przedstawienia w Polsce.

Film zrealizowany przez Serge'a Korbera przy współpracy samego Maurice'a Béjarta to podróż po najważniejszych momentach artystycznej drogi wybitnego choreografa, a zarazem wybór fascynujących, archiwalnych zdjęć dokumentujących jego kolejne projekty i etapy życia. Artysta opowiada o dzieciństwie spędzonym w Marsylii, wpływie na jego życie klasycznej, rosyjskiej szkoły baletu, inspirującej filozofii Gastona Bergera czy debiucie w zespole prowadzonym przez Birgit Cullberg - jednej z najsłynniejszych choreografek świata. Nie brak w filmie detali, które rzucają nowe światło na sztukę Béjarta np. szok, który przeżył w wieku 7 lat pod wpływem śmierci matki. Z tego m.in. powodu w jego późniejszych pracach tak wielką rolę odgrywały postaci kobiet. Béjart opowiada również o walce, którą - z powodu niedożywienia - stoczył ze skoliozą. Walce, która popchnęła go właśnie w stronę tańca, swojej największej pasji. "Dzięki temu odkryłem, że moim przeznaczeniem jest bycie reżyserem na scenie" - wspomina artysta.

Historię Maurice'a Béjarta opowiada w filmie - jako narrator - słynny, francuski aktor Jean-Louis Trintignant. Najwięcej o choreografie mówią jednak zdjęcia wykonane podczas pracy z młodymi adeptami baletu i rozmowy z uczniami Béjarta, którzy podkreślają, że ich nauczyciel jest pedagogiem wyjątkowym, uważnym, poszukującym ciągle prawdziwej sztuki, ale też niezwykle wymagającym. Sam artysta jawi się przede wszystkim jako człowiek znajdujący się w nieustannej podróży. Jednym z ostatnich przystanków na jego artystycznej drodze okazują się przedstawienia baletowe w Palermo na Sycylii, gdzie w katakumbach tamtejszego klasztoru Kapucynów spoczywa ok. 8 tysięcy mumii. Béjart wybrał Palermo nieprzypadkowo - dla artysty to idealne miejsce, by dać w nim wyraz swojej obsesyjnej niemal fascynacji śmiercią, która prowadzi go przez całe życie.

Maurice Béjart to nie tylko choreograf. Stawia się go w jednym rzędzie z najwybitniejszymi artystami XX wieku tj. Pablo Picasso, Igor Strawiński, James Joyce czy Jerzy Grotowski. Przede wszystkim dlatego, że Béjart zmienił oblicze tańca. Jako pierwszy sprzeciwił się panującym przez lata zwyczajom, by taniec był jedynie tłem dla banalnych historyjek opowiadanych w kiczowatej oprawie. Béjart poprzez swoje choreografie konsekwentnie odnosił się do współczesności, wyrażał przeżycia, doświadczenia i obawy człowieka XX wieku. Wprowadzał nowe elementy, które z początku wywoływały sprzeciw konserwatywnych krytyków. Odwoływał się do tradycji kultur pozaeuropejskich, łączył muzykę klasyczną i ludową, pieśń i recytację, a nawet projekcje filmowe i dźwięki zarejestrowane na ulicy.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone