wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
październik 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


"Filozofowie" Josefa Nadja w Warszawie

[12.10.2006] Na III Międzynarodowym Festiwalu Festiwali Teatralnych - Spotkania 2006 w Warszawie zobaczymy spektakl "Filozofowie" CCN Orléans (Francja) w reżyserii Josefa Nadja. Spektakl Centre Choreographique National d'Orléans (CCN Orléans) wystawiony będzie trzy razy, w dniach 28, 29, 30 października, o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym (Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1). Bilety: 40 zł, wejściówki: 17 zł.

"Filozofowie" ("Les Philosophes")
Centre Choreographique National d'Orléans (CCN Orléans)
reżyseria i choreografia: Josef Nadj
scenografia: Michel Tardif, współpraca François Bancilhon
muzyka: Szilárd Mezei
reżyseria światła: Rémi Nicolas
współpraca w reżyserii świateł: Christian Halkin
obraz: Jacqueline Bosson
wideo: Thierry Thibaudeau (film z udziałem Martina Zimmermanna)
muzycy: Szilárd Mezei, Albert Márkos, Tamás Geröly
wykonawcy: Thierry Bae, Istvan Bickei, Peter Gemza, Josef Nadj, Gyork Szakonyi
koprodukcja: Centre Chorégraphique National d'Orléans, Festival de Dance de Cannes, Brugia - Europejska Stolica Kultury 2002
czas: 110 minut

Josef Nadj, gwiazda festiwalu w Awinionie stworzył widowisko na pograniczu tańca, teatru i sztuk plastycznych, będące próbą przełamania klasycznej narracji przedstawienia teatralnego. "Filozofowie" to spektakl, który powstał z inspiracji życiem i twórczością Bruno Schulza. Składa się z trzech aktów: instalacja-film-performance.

Bruno Schulz był nie tylko wybitnym pisarzem, ale także artystą grafikiem. "Jeszcze nie umiałem mówić, gdy pokrywałem już wszystkie papiery i brzegi gazet gryzmołami, które wzbudzały uwagę otoczenia" - pisał do Witkiewicza. Nie wiadomo, kiedy dokładnie Schulz zaczął pisać i datować pierwsze opowiadania. W tym samym liście do Witkiewicza objaśniał ścisły związek między swoimi rysunkami a swoim pisarstwem: "Jest to ta sama rzeczywistość, tylko różne jej wycinki. Materiał, technika działają tutaj jako zasada selekcji. Rysunek zakreśla ciaśniejsze granice swym materiałem niż proza. Dlatego sądzę, że w prozie wypowiedziałem się pełniej".

W "Filozofach" kontynuowana jest ta sama myśl. W trzech propozycjach dramatycznych zastosowane są różnorodne "materiały i techniki" (24 obrazy wideo, film i teatr żywego planu). Pokazane w różnych czasoprzestrzeniach, służą próbie przełamania linearności wpisanej w przebieg teatralnego przedstawienia. Ma to związek z Schulzowską koncepcją zmienności formy.

Josef Nadj (1957) urodził się w miejscowości Kanjiza w okręgu Wojwodina, w dawnej Jugosławii. Studiował historię sztuki i muzyki w Liceum Sztuk Pięknych i na Uniwersytet w Budapeszcie. Równocześnie trenował zapasy i sztuki walki, chodził także na zajęcia z ekspresji cielesnej i teatru. Za radą swojego mistrza opuścił stolicę Węgier i w 1980 r. wyjechał do Paryża. W latach 1980-1983 był uczniem międzynarodowej szkoły pantomimy Marcela Marceau, a później szkoły Etienne Decroux. Brał lekcje tańca u tancerzy takich jak Yves Cassati i Larri Leong i u artystów japońskich. Występował w przedstawieniach w choreografii Sidonie Rochon, François Verreta, Marka Tompkinsa i Catherine Diverres.

W 1986 r. założył zespół théâtre JEL, a rok później powstał jego pierwszy autorski spektakl "Canard Pékinois". W 1994 roku Nadj został dyrektorem Centre Chorégraphique National d'Orléans (CCN Orléans). W 2006 roku pełnił funkcję artiste associé na festiwalu teatralnym w Awinionie. Otrzymał m.in. nagrodę PERNT (Prix Europe Nouvelles Réalités Théâtrales - Nagroda Europy Nowej Rzeczywistości Teatralnej).

W swojej twórczości eksploruje pogranicze tańca, teatru i sztuk plastycznych, kreując świat, na którym piętno odcisnął jego rodzinny kraj i bliscy mu pisarze. Zajmuje się również rzeźbą, rysunkiem i fotografią. Często prezentacji spektakli towarzyszą ekspozycje jego prac plastycznych. Świadczy to ścisłych związkach pomiędzy wszystkimi dziedzinami sztuki uprawianymi przez Josefa Nadja.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone