wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
październik 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Wykłady "Nieodrobione lekcje - ciało i teatralność"

[23.10.2006] Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na comiesięczne wykłady prowadzone przez Pawła Mościckiego. Najbliższy wykład z cyklu "Nieodrobione lekcje - ciało i teatralność" pt. "Michel Foucault - ciało poddane" - 26 października o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (Al. Ujazdowskie 6, sala wykładowa) w Warszawie. Wstęp wolny.

Relacje ciała i teatralności w perspektywie ustaleń współczesnej humanistyki. Jakiej władzy podlega ciało? Jak społeczeństwo, kultura, polityka modeluje doświadczenie cielesności? Czy ciało może zostać uwolnione spod władzy? Jaki typ władzy nad ciałem sprawuje teatr? Czym jest ciało: znakiem, bryłą, tekstem, miejscem w przestrzeni, pojemnikiem, w którym kłębią się popędy? Na czym polega znaczenie gestu ciała? Jakie istnieją rodzaje gestu? Jakiego gestu potrzeba w dzisiejszym teatrze i jaki gest ma nasze społeczeństwo? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi w trakcie spotkań w Instytucie Teatralnym.

Paweł Mościcki (ur. 1981) - studiował kulturoznawstwo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest doktorantem Wydziału Polonistyki UJ. Redaktor "Przeglądu Filozoficzno-Literackiego" i członek zespołu "Krytyki Politycznej". Zajmuje się współczesną filozofią, teorią literatury i innymi dziedzinami sztuki. Mieszka w Warszawie.

Informacje o projekcie:

Tegoroczny cykl wykładów "Nieodrobione lekcje - ciało i teatralność" składa się z trzech części. W pierwszych miesiącach będziemy zastanawiać się nad relacją ciała i władzy. Jakim mechanizmom kontroli, dyscypliny, obiektywizacji podlega ciało we współczesnym społeczeństwie? W jaki sposób społeczeństwo reguluje zachowania swoich członków? Jak status społeczny i miejsce w społecznej hierarchii określają stosunek do własnego ciała, jak wpływają na zachowania, higienę i wyobrażenia o własnej cielesności? Jakie modele zachowania społeczeństwo wyznacza dla poszczególnych płci? Czy płeć jest całkowicie określana przez kulturę i pojawiające się w niej normy i wymogi czy też w ramach tych reguł pozostaje niezagospodarowany obszar, w którym możliwy jest rodzaj autokreacji? Jak dalece teatr podlega społecznym regułom kształtowania cielesności, a w jakiej mierze może czynić je przedmiotem refleksji, namysłu lub krytyki? Czy język teatru nie jest jednym z dyskursów wykreowanych po to, aby zapanować nad nieokiełznaną cielesnością? Bohaterami tej części będą czołowi przedstawiciele współczesnej humanistyki - Michel Foucault, jeden z najbardziej znaczących filozofów i teoretyków historii drugiej połowy XX wieku, Pierre Bourdieu, klasyk współczesnej socjologii teoretycznej oraz Judith Butler, twórczyni teorii queer, filozof, teoretyk polityki.

W drugiej części tegorocznego cyklu "Doświadczenia ciała" omawiane będą najnowsze teorie doświadczenia cielesności w odniesieniu do różnych przestrzeni teatralności: teatru tradycyjnego, performance, tańca współczesnego, a także zjawisk społecznych, które posiadają swój wymiar teatralny. Tematem poszczególnych wykładów będą twórcy współczesnej psychoanalizy, zwłaszcza Jacques Lacan oraz filozofowie: Gilles Deleuze, autor koncepcji "ciała bez organów", Jean Luc Nancy, autor dzieła Corpus, jeden z najciekawszych kontynuatorów dekonstrukcji, zaangażowany także w projekty związane z tańcem i performance czy Alain Badiou, twórca oryginalnej koncepcji "anestetyki", autor licznych prac na temat teatru oraz sztuk teatralnych.

W ostatniej części wykładów podejmiemy temat gestu. Będziemy dyskutować nad powiązaniami filozofii gestu i pojęcia biopolityki w pismach Giorgio Agambena, a na koniec skupimy się na teatrze epickim Brechta i jego koncepcji gestusu. Będzie to okazja do rozmowy na temat inspiracji Brechtowskich w najnowszym teatrze polskim, a także tego jak dalece wpłynął on na rozumienie ciała w nurcie tzw. "teatru postdramatycznego".

Cyklowi wykładów będą towarzyszyły dyskusje z udziałem gości, publikacje tłumaczeń artykułów omawianych autorów, a także prezentacja dzieł teatralnych, do których się w swojej pracy odwołują.

"Nieodrobione lekcje - ciało i teatralność" - plan wykładów

26 października 2006 r.: Michel Foucault - ciało poddane
listopad 2006 r.: Pierre Bourdieu - wcielona dominacja
grudzień 2006 r.: Judith Butler - odgrywanie płci
styczeń 2007 r.: Zygmunt Freud - choroba na ciało
luty 2007 r.: Jacques Lacan - ciało nie istnieje
marzec 2007 r.: Gilles Deleuze - ciało bez organów
kwiecień 2007 r.: Jean-Luc Nancy - dotykanie świata
maj 2007 r.: Alain Badiou - ciało jest myśleniem
czerwiec 2007 r.: Giorgio Agamben - gest przyszłości
lipiec 2007 r.: Bertold Brecht - gest epicki


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone